ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

   
­­­­

Dobyvatel z Normandie


BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Nakladatelství: Ikar
Rok vydání: 2001
Překlad: Zuzana Mayerová
Počet stran: 479
Doporučená cena: 199 Kč

DOBA A MÍSTO DĚJE:

Děj se odehrává v Anglii, Normandii a Španělsku kolem roku 1100 n.l. Za vlády Williama dobyvatele a jeho synů.

DĚJ:

Ailith je mladá žena zbrojíře Goldwina. Brzy se k nim do sousedství přistěhuje Felice a Aubert z Normandie. Obě rodiny se spřátelí. Ale pak zasáhne Anglii válka v podobě Williama dobyvatele. Ailith utrpí tři vážné ztráty - její bratři jsou zabiti při obraně Anglie na Hastingském poli, novorozený syn zemře brzy po porodu a její manžel Goldwin je ušlapán davy při Williamově korunovaci. Ailith je zoufalá a před sebevraždou ji zachrání Aubertův přítel Rolf. Jelikož je Ailith nucena okolnostmi opustit sousedy, u kterých dosud bydlela, dohodne se s Rolfem, že mu bude dělat paní hradu.
Oba se do sebe zamilují i přes to, že Rolf má manželku v Normandii. Po několika letech, kdy už spolu mají dceru Julittu, Rolf Ailith podvede a ona jej opustí. Rolf ji usilovně hledá, ale bezvýsledně.
Když je Julittě 14 let, potká Benedikta, syna Felice a Auberta, kterého znala z dětství stráveném na hradě. Jelikož její matka umírá, souhlasí, že odjede se svým otcem na hrad. Tam je vychovávaná svou macechou. Jednoho májového večera se láskyplně pomiluje s ženatým Benediktem. Bohužel je přistihne Rolf a Julittu provdá za odporného hrubiána. Benedikt se musí vrátit ke své ženě Gisele, Julittině nevlastní sestře. Pokaždé když se Julitta a Benedikt setkají oba zjišťují, že je ten druhý stále miluje.
Po smrti Giseliny matky se Benedikt s Giselou vydávají na křesťanskou pouť do Compostely. Na cestě je však výprava podvedena a všichni mimo Benedikta zavražděni. Ten přežije jen náhodou a najde ho maur, který ho mnohému přiučí. Když se Benedikt vrací do Normandie, setká se s Julittou, která je zde se svým manželem. Na moři loď s Julittou a jejím manželem přepadnou piráti a loď se potopí. Benedikt, jenž plul na lodi, která plula kousek od jejich, zachrání Julittu, a protože se její manžel utopil, mají konečně volnou cestu k lásce.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: vevericka.eva, 30.06.2006

­­­­
­­­­

Diskuse k výpisku
Elizabeth Chadwicková - Dobyvatel z NormandieMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­