ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

   
­­­­

Dobyvatel z Normandie


BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Nakladatelství: Ikar
Rok vydání: 2001
Překlad: Zuzana Mayerová
Počet stran: 479
Doporučená cena: 199 Kč

DOBA A MÍSTO DĚJE:

Děj se odehrává v Anglii, Normandii a Španělsku kolem roku 1100 n.l. Za vlády Williama dobyvatele a jeho synů.

DĚJ:

Ailith je mladá žena zbrojíře Goldwina. Brzy se k nim do sousedství přistěhuje Felice a Aubert z Normandie. Obě rodiny se spřátelí. Ale pak zasáhne Anglii válka v podobě Williama dobyvatele. Ailith utrpí tři vážné ztráty - její bratři jsou zabiti při obraně Anglie na Hastingském poli, novorozený syn zemře brzy po porodu a její manžel Goldwin je ušlapán davy při Williamově korunovaci. Ailith je zoufalá a před sebevraždou ji zachrání Aubertův přítel Rolf. Jelikož je Ailith nucena okolnostmi opustit sousedy, u kterých dosud bydlela, dohodne se s Rolfem, že mu bude dělat paní hradu.
Oba se do sebe zamilují i přes to, že Rolf má manželku v Normandii. Po několika letech, kdy už spolu mají dceru Julittu, Rolf Ailith podvede a ona jej opustí. Rolf ji usilovně hledá, ale bezvýsledně.
Když je Julittě 14 let, potká Benedikta, syna Felice a Auberta, kterého znala z dětství stráveném na hradě. Jelikož její matka umírá, souhlasí, že odjede se svým otcem na hrad. Tam je vychovávaná svou macechou. Jednoho májového večera se láskyplně pomiluje s ženatým Benediktem. Bohužel je přistihne Rolf a Julittu provdá za odporného hrubiána. Benedikt se musí vrátit ke své ženě Gisele, Julittině nevlastní sestře. Pokaždé když se Julitta a Benedikt setkají oba zjišťují, že je ten druhý stále miluje.
Po smrti Giseliny matky se Benedikt s Giselou vydávají na křesťanskou pouť do Compostely. Na cestě je však výprava podvedena a všichni mimo Benedikta zavražděni. Ten přežije jen náhodou a najde ho maur, který ho mnohému přiučí. Když se Benedikt vrací do Normandie, setká se s Julittou, která je zde se svým manželem. Na moři loď s Julittou a jejím manželem přepadnou piráti a loď se potopí. Benedikt, jenž plul na lodi, která plula kousek od jejich, zachrání Julittu, a protože se její manžel utopil, mají konečně volnou cestu k lásce.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: vevericka.eva, 30.06.2006

­­­­
­­­­

Diskuse k výpisku
Elizabeth Chadwicková - Dobyvatel z NormandieMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)