ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Cartlandová Barbara (*09.07.1901 - †21.05.2000)

   
­­­­

Volání srdce

- román pro ženy

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Ivo Železný roku 1993 v edici Večery pod lampou.

OBSAH:

Po matčině smrti se Lolitě (Lolitha) zhroutilo šťastné mládí. Zcela zničeného otce ovládla hospodyně Clementsová a když otec zemřel, oznámila Lolitě, že byla s otcem oddána, takže se z ní stala paní Studleyová. Svou nemanželskou dceru Sophii, která byla stejně stará jako Lolita, chtěla co nejlépe provdat, proto obě dívky vyměnila a Sophii začala vydávat za slečnu Studleyovou.

Pronajala dům v Londýně, kde Lolita dělala všechny práce, neboť peníze padly na šaty a nebylo na služebnictvo. Modrooká a světlovlasá Sophie dostala brzy několik nabídek k sňatku. Zaslíbila se mladému Vertonovi, budoucímu vévodovi, ale když se o ni začal ucházet lord Rothwyn, slíbila mu, že s ním tajně uteče.

Bohatý a uhrančivý Imigo Rothwyn uvěřil, že ho Sophie miluje a vsadil se s přáteli o vysokou sumu, že se Sophie za něj provdá. Aby však vyzkoušel její lásku k němu, poslal jí falešnou zprávu, že starý vévoda umírá a mladý Julius Verton brzy nastoupí na jeho místo. V tu chvíli se Sophie už viděla ve vybrané společnosti a rozhodla se tedy, že s Rothwynem neuteče. Protože však znala jeho prudkou povahu, poslala na schůzku s lordem Lolitu, aby mu vše vysvětlila. Zubožená Lolita, která ten den dostala jeden z dalších výprasků od své matky, čekala v noci na hřbitově. Jen ji Rothwyn spatřil, políbil ji. V tu chvíli samozřejmě poznal, že dívka není Sophie. Lolita se snažila o vysvětlení, ale viděla jen vzteklou lordovu tvář. Nakonec lord rozhodl, že se za trest za něj provdá Lolita - Studleyová jako Studleyová, alespoň neprohraje sázku. Násilím dovedl Lolitu do kaple, kde je oddal starý kněz. Pak odjeli na lordův zámek, kde Rothwyn chtěl, aby Lolita napsala Sophii dopis. V té chvíli Lolita omdlela. Pod pláštěnkou, jež jí spadla z ramen, objevil Rothwyn krevní podlitiny po celých zádech. Ihned byla povolána chůva Nattie a věhlasná kořenářka.

Po třech týdnech konečně Lolita procitla. V zrcadle se málem nepoznala. Rány měla zahojené, oči už nebyly zarudlé a vlasy měla krásné. Při prvním setkání nabízí lordovi, že odejde z jeho domu i života a odstěhuje se na venkov ke staré chůvě. Rothwyn nesouhlasí. Den po dni zjišťuje, že Lolita je jiná než ostatní ženy, jemná, skromná a vzdělaná. Jak se pomalu uzdravovala, stávala se krásnější. Lord ji zahrnul přepychem. Jeho velkým koníčkem byly opravy starých domů. Začal Lolitu brát s sebou a vše jí ukazoval. V jednom starém domě našel útržky básně a požádal Lolitu, aby je zkusila dát dohromady. Také jí slíbil, že báseň zrenovuje jako starý dům.

Jednou odpoledne se lord musel zúčastnit v Londýně jednání v parlamentu, kde se projednávalo obchodování s děvčaty do otroctví. Lolita zůstala ten den sama. Náhle se ohlásila návštěva: Sophie. Donutila Lolitu, aby se spakovala a odjela dostavníkem na venkov. Sophie tvrdila, že si uvědomila, jak Rothwyna miluje a on ji jistě také, proto ať jim Lolita nestojí v cestě.

Když se Rothwyn vrátil domů, sehrála Sophie výstup, jak ho miluje a že se vrátila. Za vše že může matka, která ji bránila. Když se však lord dozvěděl, že Lolita odešla, okamžitě hnal kočár za dostavníkem. Cestou zpátky domů, kdy už byla Lolita zase s ním, je přepadli v lese lupiči a lorda zranili. Lolita s Rothwynem byli nucena přenocovat ve srubu, dokud kočí nepřiveze pomoc. Ošetřovala Rothwyna a bála se pohnout, když jí usnul na prsou. Jak silně si Lolita uvědomovala, že ho miluje. Odjeli do Londýna, kde lord musel vyhledat lékaře.

Asi týden po této události vylákala mladá služka Lolitu večer ven pod záminkou, že se nejoddanějšímu psu Royalovi něco stalo. Venku stál kočár, když do něj Lolita nahlédla, přehodil jí někdo pokrývku přes hlavu a vtáhl do kočáru, jenž tryskem ujížděl k přístavu. Svázaná a s roubíkem v ústech byla dopravena Lolita na loď, kde v podpalubí ležely další dívky. S hrůzou si uvědomila, že se stala bílým zbožím. V tu chvíli už lord Rothwyn zburcoval celý dům a s výpovědí služebnictva si brzy domyslel, co se stalo. Vzal Royala a ujížděl k přístavu. Zburcoval námořní policii a zastavili právě vyplouvající loď. Royal ucítil svou paní a dovedl Rothwyna ke dveřím, kde byly dívky ukryty. Když lord dopravil Lolitu domů, odjel zpět do přístavu, aby se postaral o ostatní. Když se vrátil, přinesl šampaňské a vyprávěl Lolite, co se stalo.

O její únos se postarala paní Clementsová, která nikdy nebyla provdána za pana Studleye. Lolita se nemusí bát, protože paní Clementsová se v noci utopila. Poté vyznal Rothwyn Lolitě lásku a když ona mu ji opětovala, spojili se v jednu bytost. Volání jejich srdcí bylo vzájemným voláním lásky.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Petra Dvořáková, 31.01.2011

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Navěky
-Nebe v Hongkongu
-Plachá manželka
-Polibek v Římě
-Volání srdce
-Závod o lásku
-Zázrak v Mexiku
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
Životopisy - autorův životopis nenalezen
­­­­

Diskuse k výpisku
Barbara Cartlandová - Volání srdceMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­