ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Cartlandová Barbara (*09.07.1901 - †21.05.2000)

   
­­­­

Navěky

  • romantický příběh z 19. století

Milostný román o mladé šlechtičně, která po dramatických příhodách konečně pozná muže, s nímž může být šťastná navěky.
Půvabná Davina se na venkovském sídle svého otce seznámí s dvěma bratry ze sousedního panství. Zasnoubí se s mladším Howardem, zatímco starší Charles je zdánlivě odtažitý. Podivné záhady spojené s tajemným přítelem a nezkrotnou cikánkou vyvrcholí požárem, při němž Davina málem zahyne. Vše se však v dobré obrátí a dívka pozná, že tím pravým vyvoleným je pro ni právě Charles.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Baronet v Praze roku 2007 (1. vydání). Z anglického originálu Theirs to Eternity přeložila Anna Škopková. Počet stran: 179. ISBN: 978-80-7214-982-7.

OBSAH:

Tento román je zasazen do Anglie poloviny 19. století, kdy se lady Davina Shelfordová se svým otcem přestěhovali na venkovské sídlo do Priory Park.

Jednoho dne odjíždí lord Schelford na týden do Londýna zařizovat svatbu své druhé dcery Reginy s vévodou Abury. Davina se šla projet po panství a narazila na opuštěný hrob předešlé majitelky Eleny Felkové, kde bylo napsáno "nehodná manželka".

Přicházela veliká bouře, ve které se Davina ztratila, když viděla velkého neznámého jezdce, jak k ní jede a bere ji k sobě na koně. Byl to lord Charles Deverton, jejich nejbližší soused. Vál takový vítr, že ani pořádně neviděla a neslyšela. Oznámila mu, že je z Priory Park a hned zamířil na její panství. Dopravil ji domů a on sám jel do Lark House na svoje panství. Byl teprve 6 měsíců doma z Afriky, kde žil dlouhých 8 let. Nikdy ho moc ženy nezajímaly, přišly mu, že jsou všechny jak hadrové panenky. Davina byla jiná a měla krásné fialkové oči, do kterých se ihned zamiloval. Charles byl gentleman, a proto se zařekl, že nebude mít ženu, kterou by nemohl sám zajistit. Davina byla ale bohatší než on. Charles Davinu také velmi okouzlil, a proto, když se dozví, že má na 14 dní odjet do Londýna, stane se z ní velmi smutná mladá dívka.

Charlese cestou na vlakové nádraží přepadli lupiči. Našla ho jedna cikánka jménem Esmé. Dlouhých 6 dní byl ve stálém bezvědomí.
Po tuto dobu se jí dvořil jeho bídný bratr Howard a pomlouval ho u ní, jelikož jí chtěl pro sebe kvůli penězům a věděl, že má Charlese ráda. Bohužel tomu věřila. Po návratu se Charles dozvídá o jejím zasnoubení s Howardem. Byly to nejsmutnější zásnuby, ani jeden nemiloval toho druhého. Oba to udělali na popud někoho cizího. Howard kvůli Jedu Barkerovi - nejlepšímu příteli, Davina kvůli svému otci a hlavně kvůli Charlesovi. Dav si stále víc myslela, že Charles miluje Esmé, jelikož jí daroval plnokrevníka. Nikdo ale netušil, že to byla odměna za záchranu jeho života.
Jed Barker se mezitím dozvěděl, že není sirotek, jak si celý život myslel, ale že je nevlastní syn Eleny Felkové.

Mezitím se v okolí rozmohli loupežníci, byli to ti samí, co napadli Charlese. Hlavou těchto loupežníků byl právě Jed Barker.
Jednoho krásného slunečního dne se šla Davina projet na svém koni a dostala se až k chatrči Esmé. Ta jí řekla, že se nikdy nevzdá muže, kterého miluje. Davina ale nevěděla, že tím mužem je Howard a ne Charles. Poté rychle odešla a u svého koně za lesem našla Jeda. Byl na ni hnusný a příliš si dovoloval. V rychlosti, než stačila utéct, jí píchl na kabát ukradenou brož. Tuto brož poznal Charles a takto zjistil, kdo je za těmi krádežemi. Začal tak na něj hon. Jed se chtěl pomstít, a tak se večer vkradl do ložnice Daviny. Když se ujistil, že už opravdu spí, vzal svíčku, kterou měla u postele. Všude to tam podpálil a dveře utěsnil, aby se k ní nemohli dostat. Když zjistili, co se stalo, tak ji právě zachraňovala Esmé, která k ní vylezla po stromě do okna. Davina byla přiotrávená, u okna se trochu probrala, aby mohla jít po římse na střechu, kde Esmé zavěsila lano. Pak se po něm spustily dolu.

Druhý den, když se vzbudila, zjistila, že Howard utekl s Esmé. Charles si s Davinou vše vyříkali a místo Howarda si vzala muže, kterého opravdu milovala. Howard si vzal Esmé a utekli spolu do Ameriky. Jed se zabil při požáru, který sám založil.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Vanda, 21.05.2013

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Navěky
-Nebe v Hongkongu
-Plachá manželka
-Polibek v Římě
-Volání srdce
-Závod o lásku
-Zázrak v Mexiku
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
Životopisy - autorův životopis nenalezen
­­­­

Diskuse k výpisku
Barbara Cartlandová - NavěkyMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)