ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Cartlandová Barbara (*09.07.1901 - †21.05.2000)

­­­­

Nebe v Hongkongu

Osmnáctiletá Velda a její šestiletý bratr Jimmy osiřeli. Velda se dozvídá, že její otec kdysi zachránil život nejvýznamnějšímu obchodníkovi východu, Mikeovi Medwayovi. Velda ho jde požádat o pomoc pro Jimmyho, a on souhlasí. Veldin půvab je příčinou návrhu, že se postará i o ni. Veldu tento vývoj událostí vyleká, a proto se Mikeovi vyhýbá. Nyní se on poprvé v životě musí ucházet o ženu, dosud se mu všechny nedočkavě vrhaly do náručí. A tak se rozhodne na ni zapomenout a odjíždí do Japonska za rozptýlením. Po návratu do Hongkongu zjišťuje, že Velda umírá...

Tento román nás odvádí do roku 1880 do města Hongkong.
Hlavní hrdinkou je Velda Almstlongová, která přišla nejprve o svého otce, kterého zabili na moři, a poté i o maminku, jež zemřela krátce po tom, co se odstěhovali z noblesního domu. Teď žila skromně a musela uživit i svého bratra Jimmyho, kterému bylo šest let. Velda chtěla, aby tento anglický chlapec studoval na anglické škole, která se tu nedávno otevřela, avšak bohužel neměla peníze na tak velké školné. Když jednoho dne zašla za ředitelem, ten jí nabídl, že chlapce přijme, protože znal jejího otce. Ale pan ředitel měl podmínku - někdo se musel za Jimmyho zaručit. To Veldu trápilo, koho by mohla o to požádat? Starý dobrák Billi jí vyprávěl, jak její tatínek zachránil jednoho dne život mladému Miku Medwayimu. Prozradil jí, že by bylo na čase, aby to oplatil právě teď jim.
A tak dalšího dne se Velda dozvídá, že pan Mike Medway se právě nachází v Hongkongu a přebývá na své džunce v přístavu. Jeho džunka se jmenovala Mořský drak a každý občan věděl, že patří mezi ty nejlepší a nejhezčí džunky. Když na ni vešla, přivítal jí sluha Cheng, jenž ji doprovodil až k samotnému Mikovi. Ten i přestože neměl moc času, si na ni udělal pár volných minutek. Velda mu vysvětlila své potíže a připomněla mu záchranu jeho života jejím tatínkem. Mike byl moc rád, že jim to může oplatit. Velda byla pro něho moc půvabná a hezká dívka, a tak ji požádal, zdali by s ním nepovečeřela. Velda samozřejmě přijala.
Ten večer měla možnost se hodně najíst. Takového jídla by jí vystačilo minimálně na týden, aspoň tedy ušetří... Když si pro ni Mike přijel a odvezl ji na svoji džunku, na které byla už připravená nádherná hostina jen pro dva, dočkala se Velda mimořádné hostiny. Nechtěla mluvit o sobě, ale o něm. Mike byl překvapen, jakou dívku potkal, byla tak jiná, hezká, přitahovala ho. Po jídle jí Mike umožnil, aby si mohla prohlídnout jeho vitrínu s nefritami. Když už byla na odchodu, tak ji políbil, což Veldu natolik vylekalo, že od něho utekla k sobě do svého nehezkého domu. Mike uznal, že udělal chybu. Došel k názoru, že pro Veldu je spíše otcem, u kterého hledá oporu a pomoc.
Další den přišel k Veldě domů sluha Cheng a přinesl jí vzkaz od pana Medwaye. Vzkázal jí, že by se rád setkal s Jimmym a že je zve k sobě na oběd. Velda mu odpověděla, že Jimmy se rád oběda zúčastní, ale ona že má už jinou práci. Velda vyprovodila Jimmyho na Mořského draka a pak odešla. Později si pro něho přišla a Jimmy byl tak nadšen, že ani nechtěl domů... Pan Mike napsal řediteli, že se za Jimmyho ručí a že bude platit veškeré školné. Velda byla moc ráda, že její bratr dostal tu možnost.
Na počest Jimmyho udělal Medway večírek. Přišly tam děti, které budou chodit s Jimmym do třídy. S dětmi přišli i jejich rodiče. Nebyl to jen tak obyčejný večírek, jednalo se o večírek maškarní na téma Číňané. A tak všichni byli oblečeni do čínských oděvů. Velda s Jimmym dostali svůj kostým od pana Medwaye a byli s nimi velmi spokojeni. Jimmymu se večírek moc líbil, hlavně na úžasný ohňostroj, na který nikdy nezapomene!
Pan Mike sdělil Veldě a Jimmymu, že další den odjíždí do Japonska, ale až se vrátí, tak prý dá vzkázat. A tak se Mike chystal odplout na své nové lodi, na Mořském koníkovi. Veldě bylo smutno, že je opouští, šla se alespoň podívat a zamávat mu na šťastnou plavbu. Ovšem když šla k přístavu, zaslechla dva muže, jak se baví. Jeden tomu druhému říkal, že jeho syn dostane velké zlato od Holanďana, až zabije pana Medwaye. Když vyslechla celý rozhovor, utíkala na loď a doufala, že tam pana Medwaye ještě zastihne, chtěla ho varovat před jeho smrtí. Doběhla na loď a měla štěstí, byl tam. Vše mu vysvětlila a on slušně poděkoval, že je jí zavázán. Mike věděl, že ho Velda miluje, jeho plán se splnil. Chtěl ji a teď se mu to povedlo. Toho vraha Mike zabil a Mike tudíž nezemřel.
V Japonsku si užíval, ale stále myslel na Veldu a na její lásku k němu. Nechtěl si to připustit, chtěl zapomenout. Velda mu totiž připomněla, že je ženatý a že tak někomu již dal slib až do smrti. To Mika ranilo, jeho žena byla už pár let mrtvá, ale on - aby se chránil před dalšími ženami - stále tvrdil, že žije, ale v blázinci.
Když se Mike vrací do Hongkongu, navštěvuje ho Billi. Mike s Veldou už nechce mít nic co do činění, ale když mu Billi sdělí, že Velda umírá, rozběhne se za ní. Velda je v bezvědomí, má horečku. Billi mu vypráví, jak se to stalo. Když Mike odjel, Velda dostala od ředitele papír, že musejí zaplatit uniformu, na kterou neměla, a tak začala pracovat a nejedla, aby ušetřila. Po nějaké době se složila a už nevstala. Mike ji odvezl na svoji džunku a tam se o ni starali ti nejlepší doktoři a sestry. Po dvou týdnech se Velda probouzí a nabírá síly. Jimmy je s Mikem rád a začal mu říkat strýčku Miku. Mike měl pro Veldu překvapení. Jakmile nabrala tolik sil, až se mohla postavit, pomohli jí se obléknout a Jimmy ji odvedl do jiné místnosti. Když vešli, Velda nemohla uvěřit tomu, co viděla. Mike jí přichystal svatbu a teď si ji chce vzít. Vysvětlil jí, že je už několik let vdovec a že mu nic nebrání se s ní oženit. Velda byla moc šťastná a Mike konečně taky...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: sun.care, 31.03.2008

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Navěky
-Nebe v Hongkongu
-Plachá manželka
-Polibek v Římě
-Volání srdce
-Závod o lásku
-Zázrak v Mexiku
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
Životopisy - autorův životopis nenalezen
­­­­

Diskuse k výpisku
Barbara Cartlandová - Nebe v HongkonguMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­