ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Cartlandová Barbara (*09.07.1901 - †21.05.2000)

­­­­

Polibek v Římě

Milostný příběh mladičké Aliany, jež se vydává za starší ženu nežli ve skutečnosti je, aby mohla dělat gardedámu své nejlepší přítelkyni.
V Římě, kam obě přítelkyně jedou, potkává hlavní hrdinka muže svých snů. Její cesta za láskou je však strastiplná, plná překážek a nečekaných zvratů.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Baronet v Praze roku 2006 (1. vydání). Z anglického originálu A Kiss in Rome přeložila Anna Škopková. Počet stran: 139. ISBN: 80-7214-918-0.

OBSAH:

Děj tohoto románu se odehrává v roce 1815 v proslulém Římě. Hlavními hrdiny jsou lady Aliana Langlyová, lady Denis Sedgewicková a lord Marcus Treveton.
Treveton je bratranec lady Denise a ona je drahou přítelkyní lady Aliany.

Aliana po smrti otce i nedávné smrti své matky zjistí, že je chudá, a tak prodá skoro všechen nábytek v domě, aby měla na zaplacení dluhů. Záhy se objevuje přítelkyně z mládí a prosí ji o pomoc - zda by nejela s ní do Říma jako její gardedáma. Jenže musí předstírat svoji zesnulou matku.

Marcus je inteligentní, bohatý mladý a ctižádostivý muž, jenž je v Londýně proslulý neustálými aférkami s vdanými ženami. Pro Denis je Marcus nečestný hrubián a neznaboh. Jenže Aliana ho vidí jako citlivého, něžného a inteligentního muže, jehož si představovala, že si jednou vezme. Aliana je pro Marcuse jen pouhá další žena, kterou by chtěl mít.

Při cestě do Říma pozná Alianin převlek za zkušenou gardedámu. Chce zjistit, co ji donutilo k takovému podvodu, proto nedává na sobě nic znát a hraje si s ní. Po čase má na ni jiný názor. Poznává v ní skromnou, citlivou a neobyčejně chytrou a velmi krásnou mladou dámu. Zjišťuje, že není jako ostatní ženy. Je cílevědomá, velmi oddaná přítelkyně. Zamiloval se do ní a odhaluje, že vše dělá pro Denis, aby si mohla promluvit se svým bývalým snoubencem, kterého stále miluje a on miluje ji. Nevzali se pouze kvůli svým rodinám a sem to přijela vyřešit. Jelikož nemohla jet do Říma bez gardedámy, přišla za Alianou, a ta jí vyhověla.

Marcus si je jistý, že ho Aliana miluje. Strávili spolu několik společných nocí. Aliana nic netuší, kolik toho Marcus ví, a tajně odjíždí z Říma. Vrací se na rodinné panství, které skoro už není její. Když se to dozvěděl Marcus, dojíždí ihned do Anglie a hledá ji.

Aliana ze ztráty svých rodičů a Marcuse ochuraví. Přijíždí za ní rodinný přítel a doktor, který jí oznamuje, že bude matkou, aby se vrátila zpět do života. Po dvou měsících přijíždí za ní Denis, tou dobou už paní McCaertnová. Chce vědět, jak se jí daří, jenže Denis je překvapena jejím těhotenstvím a ještě více otcem dítěte. Aliana žádá o pomoc, nechce ale, aby se to dozvěděl Marcus. Denis chce chránit svoji přítelkyni, a tak si vymyslí, že má Marcus zmizet z jejího života jednou pro vždy a nikdy se nevracet.

Za měsíc se tam objevuje neznámý poutník, jehož Aliana velmi ráda uvítá. Po dlouhých týdnech je konečně alespoň jedenkrát šťastná. Svěřuje se poutníkovi. Marcus to už dále nemůže vydržet a odkrývá se a zároveň ji žádá o odpuštění i o ruku. Berou se a odjíždějí do nového světa, kde porodí Marcusovi syna. Zůstávají tady rok, poté se vracejí zpátky do Anglie na Marcusovo panství a už tu zůstávají...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Vanda, 12.05.2013

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Navěky
-Nebe v Hongkongu
-Plachá manželka
-Polibek v Římě
-Volání srdce
-Závod o lásku
-Zázrak v Mexiku
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
Životopisy - autorův životopis nenalezen
­­­­

Diskuse k výpisku
Barbara Cartlandová - Polibek v ŘíměMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)