ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Mornštajnová Alena (*24.06.1963)

­­­­

Listopád

Román vypráví příběh dvou žen ve světě, v němž události listopadu 1989 místo kýžené svobody přinesly jen tvrdší diktaturu.
V noci z 26. na 27. listopadu roku 1989 vyvlekli vojáci ve všech zemích Varšavské smlouvy muže a ženy ven z jejich domovů jen v pyžamech a nočních košilích a spoutané je naložili do vojenských transportérů. Jednou z těchto žen je i Maja, jež tak ze dne na den přijde o manžela i dvě malé děti. V ženské věznici jí naději dodávají jen dopisy, které píše své dceři Leničce.
V nově zřízené "ozdravovně" mezitím vyrůstá malá Magda. Tu rodičům odebrali, aby se v dospělosti přidala k nové generaci komunistických kádrů. Jejich příběhy k sobě mají velmi blízko, dokáží si ale k sobě najít cestu?

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Host v Brně roku 2021 (1. vydání). Počet stran: 292. ISBN: 978-80-275-0593-7.

PROSTŘEDÍ A DOBA:

Děj se odehrává v komunistickém Československu okolo roku 1989 (Sametová revoluce) a dále do přítomnosti.

HLAVNÍ POSTAVY:

Marie (zvaná Maja) - něžná a hodná žena; miluje svou rodinu a svého muže; symbol listopadové ženy, bojovnice za svobodu; představitelka revoluce
Magdalena (zvaná Magda) - chytrá a bystrá, ale zmatená dívka; loajální komunistické straně a ideologii; vychována ve speciálním dětském domově za účelem stát se správnou komunistickou/socialistickou ženou, která bude tvořit pilíře režimu

STRUČNÝ PŘEHLED DĚJE:

Marie si žije vcelku spokojený život, byť v komunistickém Československu. Kvůli nespolehlivosti svých rodičů vůči tehdejšímu režimu nemohla vystudovat na zdravotní sestru, kterou se vždy chtěla stát. Má dvě děti: jednoho nemanželského syna s doktorem a dceru s mužem svého života, Joskou.

Právě si zařizují svůj malý byt, který jim byl přidělen, když se blíží doba 17. listopadu 1989. V celém východním bloku začínají panovat lehké nepokoje, padá berlínská zeď a celkově se lidé pomalu, ale jistě pokouší si vydobýt svobodu.

17. listopadu 1989 dochází k revoluci, které se Marie s Joskou účastní. Netuší však, že komunisté mají mezi zúčastněnými své lidi. V noci z 26. na 27. listopadu tak jsou Maria s manželem zatčeni.

Marie je odsouzena na 20 let ve vězení, Joska je nezvěstný po zbytek života a jejich děti dostávají do péče rodiče Marie. Ti chodí Marii do vězení navštěvovat.

Mezitím je Mariin syn unesen svým biologickým otcem na Západ. Její dcera je odebrána prarodičům z neznámých důvodů...

A zde se setkáváme s druhou hrdinkou knihy, Magdou. Ta je již od svých čtyřech let v jakési ozdravovně. Zde je převychovávaná a je jí tu vštěpováno, že se jí rodiče vzdali, ale stát se o ni postaral. V ozdravovně jsou vychováváni správní socialističtí kádři, pilíře komunismu.
V dospělosti Magdaléna věří komunistické ideologii, stává se z ní správný komunistický kádr. Jelikož byla vychována v ozdravovně, tak je ve společnosti privilegována.

Marie je mezitím po 15 letech propuštěna z vězení. Posledních 5 let si musí odpracovat v JZD na vesnici, ze které nesmí bez dovolení odjet. Dozvídá se o své zesnulé matce, o ztrátě obou dětí, což ji srazí na kolena.

Magdalenina kamarádka Jana přemlouvá Magdu, aby šla najít své pravé rodiče, a tak jí dá adresu její matky. Magda (= Lenka) se na danou adresu skutečně vydává. Je na svou matku naštvaná, že se jí vzdala a odjíždí. Marie si žije spokojený život a o své dceři do té doby nevěděla.
Po nějaké době se Marie se svou dcerou a mužem rozhodnou utéct na Západ, Marie je při útěku zastřelena. Magda lituje, že matku zavrhla, obrací názor na komunistickou ideologii.

CITÁT Z KNIHY:

Proč se musím bát vyjet z vesnice? Proč si musím dávat pozor na to, co říkám? Proč se mám po zbytek života spokojit s místem občana nejnižší kategorie? Vždyť jsem neudělala nic špatného, jen jsem řekla svůj názor. A kvůli tomu jsem strávila skoro patnáct let ve vězení, dalších pět jsem pracovala ve smradlavém prasečáku, přišla jsem o manžela a děti...

VLASTNÍ NÁZOR:

Jakožto všechny knihy Aleny Mornštajnové, i tato je velice čtivá a zajímavá. Líbí se mi hlavní námět knihy, který je zejména pro českého občana jistě zajímavější než pro cizince. Určitě bych knihu doporučil všem, kteří mají rádi dystopické fikce (1984 od Orwella; Příběh služebnice od Atwoodové...).

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Jesik, 30.06.2021

Ceska posta    
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Hana
-Listopád
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
­­­­

Diskuse k výpisku
Alena Mornštajnová - ListopádMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­