ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Mornštajnová Alena (*24.06.1963)

   
­­­­

Listopád

Román vypráví příběh dvou žen ve světě, v němž události listopadu 1989 místo kýžené svobody přinesly jen tvrdší diktaturu.
V noci z 26. na 27. listopadu roku 1989 vyvlekli vojáci ve všech zemích Varšavské smlouvy muže a ženy ven z jejich domovů jen v pyžamech a nočních košilích a spoutané je naložili do vojenských transportérů. Jednou z těchto žen je i Maja, jež tak ze dne na den přijde o manžela i dvě malé děti. V ženské věznici jí naději dodávají jen dopisy, které píše své dceři Leničce.
V nově zřízené "ozdravovně" mezitím vyrůstá malá Magda. Tu rodičům odebrali, aby se v dospělosti přidala k nové generaci komunistických kádrů. Jejich příběhy k sobě mají velmi blízko, dokáží si ale k sobě najít cestu?

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Host v Brně roku 2021 (1. vydání). Počet stran: 292. ISBN: 978-80-275-0593-7.

PROSTŘEDÍ A DOBA:

Děj se odehrává v komunistickém Československu okolo roku 1989 (Sametová revoluce) a dále do přítomnosti.

HLAVNÍ POSTAVY:

Marie (zvaná Maja) - něžná a hodná žena; miluje svou rodinu a svého muže; symbol listopadové ženy, bojovnice za svobodu; představitelka revoluce
Magdalena (zvaná Magda) - chytrá a bystrá, ale zmatená dívka; loajální komunistické straně a ideologii; vychována ve speciálním dětském domově za účelem stát se správnou komunistickou/socialistickou ženou, která bude tvořit pilíře režimu

STRUČNÝ PŘEHLED DĚJE:

Marie si žije vcelku spokojený život, byť v komunistickém Československu. Kvůli nespolehlivosti svých rodičů vůči tehdejšímu režimu nemohla vystudovat na zdravotní sestru, kterou se vždy chtěla stát. Má dvě děti: jednoho nemanželského syna s doktorem a dceru s mužem svého života, Joskou.

Právě si zařizují svůj malý byt, který jim byl přidělen, když se blíží doba 17. listopadu 1989. V celém východním bloku začínají panovat lehké nepokoje, padá berlínská zeď a celkově se lidé pomalu, ale jistě pokouší si vydobýt svobodu.

17. listopadu 1989 dochází k revoluci, které se Marie s Joskou účastní. Netuší však, že komunisté mají mezi zúčastněnými své lidi. V noci z 26. na 27. listopadu tak jsou Maria s manželem zatčeni.

Marie je odsouzena na 20 let ve vězení, Joska je nezvěstný po zbytek života a jejich děti dostávají do péče rodiče Marie. Ti chodí Marii do vězení navštěvovat.

Mezitím je Mariin syn unesen svým biologickým otcem na Západ. Její dcera je odebrána prarodičům z neznámých důvodů...

A zde se setkáváme s druhou hrdinkou knihy, Magdou. Ta je již od svých čtyřech let v jakési ozdravovně. Zde je převychovávaná a je jí tu vštěpováno, že se jí rodiče vzdali, ale stát se o ni postaral. V ozdravovně jsou vychováváni správní socialističtí kádři, pilíře komunismu.
V dospělosti Magdaléna věří komunistické ideologii, stává se z ní správný komunistický kádr. Jelikož byla vychována v ozdravovně, tak je ve společnosti privilegována.

Marie je mezitím po 15 letech propuštěna z vězení. Posledních 5 let si musí odpracovat v JZD na vesnici, ze které nesmí bez dovolení odjet. Dozvídá se o své zesnulé matce, o ztrátě obou dětí, což ji srazí na kolena.

Magdalenina kamarádka Jana přemlouvá Magdu, aby šla najít své pravé rodiče, a tak jí dá adresu její matky. Magda (= Lenka) se na danou adresu skutečně vydává. Je na svou matku naštvaná, že se jí vzdala a odjíždí. Marie si žije spokojený život a o své dceři do té doby nevěděla.
Po nějaké době se Marie se svou dcerou a mužem rozhodnou utéct na Západ, Marie je při útěku zastřelena. Magda lituje, že matku zavrhla, obrací názor na komunistickou ideologii.

CITÁT Z KNIHY:

Proč se musím bát vyjet z vesnice? Proč si musím dávat pozor na to, co říkám? Proč se mám po zbytek života spokojit s místem občana nejnižší kategorie? Vždyť jsem neudělala nic špatného, jen jsem řekla svůj názor. A kvůli tomu jsem strávila skoro patnáct let ve vězení, dalších pět jsem pracovala ve smradlavém prasečáku, přišla jsem o manžela a děti...

VLASTNÍ NÁZOR:

Jakožto všechny knihy Aleny Mornštajnové, i tato je velice čtivá a zajímavá. Líbí se mi hlavní námět knihy, který je zejména pro českého občana jistě zajímavější než pro cizince. Určitě bych knihu doporučil všem, kteří mají rádi dystopické fikce (1984 od Orwella; Příběh služebnice od Atwoodové...).

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Jesik, 30.06.2021

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Hana, Hana (2)
-Listopád
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
­­­­

Diskuse k výpisku
Alena Mornštajnová - Listopád







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)