ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Mornštajnová Alena (*24.06.1963)

   
­­­­
Alena Mornštajnová, 2017

Alena Mornštajnová je česká spisovatelka a překladatelka. Narodila se dne 24. června 1963 ve Valašském Meziříčí. Je vdaná a má dvě dcery.

Po gymnáziu studovala výpočetní techniku. Při zaměstnání pak studovala Filozofickou fakultu na Ostravské univerzitě, konkrétně anglický a český jazyk, kde také získala titul Mgr. Dříve se věnovala překladu textů (červené literatury) a 11 let výuce anglického jazyka, což ale nikdy nebyl její sen. Nyní už ji živí psaní knih.

Alena patří mezi aktuální spisovatelky a do povědomí veřejnosti se dostala v roce 2013 vydáním své první knihy Slepá mapa. O této knížce sama autorka tvrdí, že se na ní naučila psát, psala ji totiž zhruba 10 let. Dále pak napsala Hotýlek (2015), Hanu (2017), knížku pro děti Strašidýlko Stráša (2018) a Tiché roky (2019).

Za její nejslavnější dílo můžeme považovat historický román Hana. Ten byl přeložen již do více než 10 jazyků (např. do polštiny, chorvatštiny, bulharštiny, slovinštiny aj.), získal několik ocenění a Národní divadlo v Brně podle něj dokonce vytvořilo inscenaci.

Při své práci věnuje spoustu času rešerším.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Lucie Ötwösová, 30.03.2020

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Hana, Hana (2), Hana (3)
-Listopád
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
­­­­

Diskuse k životopisu
Alena MornštajnováMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)