ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Mornštajnová Alena (*24.06.1963)

­­­­
Alena Mornštajnová, 2017

Alena Mornštajnová je česká spisovatelka a překladatelka. Narodila se dne 24. června 1963 ve Valašském Meziříčí. Je vdaná a má dvě dcery.

Po gymnáziu studovala výpočetní techniku. Při zaměstnání pak studovala Filozofickou fakultu na Ostravské univerzitě, konkrétně anglický a český jazyk, kde také získala titul Mgr. Dříve se věnovala překladu textů (červené literatury) a 11 let výuce anglického jazyka, což ale nikdy nebyl její sen. Nyní už ji živí psaní knih.

Alena patří mezi aktuální spisovatelky a do povědomí veřejnosti se dostala v roce 2013 vydáním své první knihy Slepá mapa. O této knížce sama autorka tvrdí, že se na ní naučila psát, psala ji totiž zhruba 10 let. Dále pak napsala Hotýlek (2015), Hanu (2017), knížku pro děti Strašidýlko Stráša (2018) a Tiché roky (2019).

Za její nejslavnější dílo můžeme považovat historický román Hana. Ten byl přeložen již do více než 10 jazyků (např. do polštiny, chorvatštiny, bulharštiny, slovinštiny aj.), získal několik ocenění a Národní divadlo v Brně podle něj dokonce vytvořilo inscenaci.

Při své práci věnuje spoustu času rešerším.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Lucie Ötwösová, 30.03.2020

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Hana, Hana (2)
-Listopád
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
­­­­

Diskuse k životopisu
Alena MornštajnováMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­