ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Mornštajnová Alena (*24.06.1963)

   
­­­­

Hana (3)

  • literární forma: próza
  • literární druh: epika
  • literární žánr: román
  • téma: život za druhé světové války, smrt rodičů, traumatické zážitky
  • časoprostor: po, při i před 2. světovou válkou
  • místo děje: území České republiky, Osvětim, Terezín
  • kompozice: jeden díl; 3 části; 27 kapitol; 306 stran
  • vyprávěcí způsoby: ich-forma/er-forma; změna vypravěčů v průběhu knihy
  • charakteristika: chronologický děj; retrospektivní prvky

Hana je třetím románem, který autorka vydala v roce 2017 opět v nakladatelství Host. Jako jediné z jejich děl je toto zasazeno do konkrétního časoprostoru, a to konkrétně do Valašského Meziříčí roku 1933. Kvůli Haně musela autorka nastudovat spoustu historických prací o Valašském Meziříčí. Žila tam židovská komunita, jež roku 1942 odjela z města a nikdo se z těch lidí nevrátil. Inspirací k napsání díla jí byla také její babička, která onemocněla tyfem při tyfové epidemii. Dostala se do nemocnice a z horečky blouznila, měla halucinace a vypadla oknem z druhého patra. Měla štěstí, přežila jak pád, tak epidemii.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Host v Brně roku 2018. Počet stran: 306. ISBN: 978-80-7577-424-8.

STRUČNĚ O AUTORCE:

Alena Mornštajnová je současná česká spisovatelka a překladatelka. Narodila se v roce 1963 ve Valašském Meziříčí, kde také vystudovala gymnázium. Po studiích na vysoké škole se živila překládáním, ke kterému jí velice pomohlo právě studium anglického a českého jazyka. Nyní ji živí psaní knih. Do povědomí se dostala v roce 2013 po vydání své první knihy Slepá mapa, která jí prý trvala zhruba 10 let. Mezi její další díla patří Hotýlek, Tiché roky a Listopád.

STRUČNÝ DĚJ:

Kniha je rozdělena do 3 částí, přičemž každá se odehrává v jiné době. Dílo pojednává o životě židovek ve 40. letech 19. století.

První částí (Já, Mira) nás provází Mira, která vypráví o svém dětství. V průběhu vyprávění o oslavě narozenin její maminky se dozvídáme, že celá rodina, kromě Miry, umírá na tyfus. Mira se prodírá životem a nakonec ji najde Hana, která se o ní stará. I přes problémy si k sobě najdou cestu a vybudují si pozitivní vztah.

Druhá část (Ti přede mnou), kterou nás opět provází Mira, pojednává o mládí Hany a Rosy. Kvůli jejich původu se rodina snaží emigrovat, to se však Haně příčí, jelikož je zamilovaná a nikam jet nechce. Nakonec zjistí, že jí její milý lhal, nyní už je ale na emigraci moc pozdě.

Třetí částí (Já, Hana) nás provází Hana. Již na začátku se dozvídáme, že celou její rodinu odváží transportem do Terezína. Na místě je však rozdělí, její rodiče pokračují do Osvětimi. V průběhu této části popisuje spoustu hrůzných zážitků, které v táboře zažila. Otěhotněla, byla poslána do Osvětimi, kde se nakazila tyfem. To jí však zachrání život a po konci války se vrací domů. Zubožená, zlomená a zjizvená už navždy.

HLAVNÍ POSTAVY:

Hana - mladá židovka; nešťastně zamilovaná; původně hezká; starší sestra Rosy, teta Miry
Mira - mladá židovka; tvrdohlavá; její rodiče umřeli, když byla mladá; neteř Hany

MŮJ NÁZOR:

Upřímně moc nevím, co říct. Hana je silný příběh z dob druhé světové, ostatně jako příběhy všech lidí z té doby. Je to těžké čtení, slyšet popis jednotlivých zážitků a hrůz, co se v tu dobu děly. Styl, kterým kniha byla psána, se mi líbil, nepřišel mi až moc zdlouhavý. Kniha sice byla obsáhlá, ale příběh to vynahradil. I přestože autorka nezažila události této knihy na vlastní kůži, byla je schopná předat dost věrohodně. Postavy byly hodně pestré, přestože žily v šedých dobách. Abych řekla pravdu, moc nechápu přístup Hany v té situaci s jejím milým. Místo toho, aby ona i celá rodina emigrovala a zachránila si životy, rozhodla se zůstat kvůli klukovi, který ji stejně podvedl. Nerozumím.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: kacirkovanna, 02.05.2024

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Hana, Hana (2), Hana (3)
-Listopád
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
­­­­

Diskuse k výpisku
Alena Mornštajnová - Hana (3)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)