ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Atwoodová Margaret (*18.11.1939)

   
­­­­

Příběh služebnice

Antiutopie vykresluje deprimující obraz odlidštěné totalitní společnosti.
Na území Spojených států amerických po zavraždění prezidenta a většiny členů Kongresu vyhlásila armáda výjimečný stav a pozastavila platnost Ústavy. Byla ustavena Republika Gileád a demokracii vystřídal represivní teokratický režim, který především omezil práva žen. Zdevastovaná země po řadě jaderných a ekologických havárií, kdy unikly nebezpečné látky ze skladů chemických a biologických zbraní i skládek toxického odpadu, čelí katastrofálnímu poklesu reprodukční schopnosti obyvatelstva. Plodné ženy jsou násilně soustředěny do převýchovných středisek, kde se připravují na své role služebnic, které budou bezdětným párům privilegované vrstvy rodit děti. Prostřednictvím vyprávění jedné z nich sledujeme její myšlenky, pocity, sny a touhy. Během pokusu o útěk do Kanady byl její manžel na hranicích zastřelen a dcera umístěna do cizí rodiny. Osamělá žena, přidělená do domu velitele, čerpá sílu k přežití ve vzpomínkách na minulost a stále se ještě nevzdává naděje na únik z ponižujícího postavení...
Román, vyznamenaný v roce 1985 Cenou generálního guvernéra a o dva roky později Cenou Arthura C. Clarka, byl v roce 1990 zfilmován německým režisérem Volkerem Schlöndorffem a od roku 2017 je podle něj natáčen stejnojmenný úspěšný americký seriál.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Argo v Praze roku 2017 (1. vydání tamtéž). Z anglického originálu The Handmaid's Tale přeložila Veronika Lásková. Počet stran: 343. ISBN: 978-80-257-2298-5.

O AUTORCE A JEJÍCH DÍLECH:

Margaret Atwoodová je 82letá kanadská spisovatelka a básnířka. V mládí vystudovala Harvard a již při studiích získala svoje první literární vyznamenání za básnickou sbírku Double Persephone.
Autorka má velice specifický styl psaní. Často se detailně zaměřuje na pocity postav a vytváří různé metonymie a přirovnání. Tímto stylem psaní dokáže velmi dobře čtenáře vtáhnout do děje i do pocitů, které jednotlivé postavy zažívají. Náměty jejích děl mají často původ v antických či biblických příbězích. Tak tomu je například v díle Penelopiáda, což je převyprávěné dílo Odyssea z pohledu Penelopy, nebo právě u Příběhu služebnice.

SEZNÁMENÍ S PROSTŘEDÍM, DOBOU A POSTAVAMI:

Děj se odehrává v blízké budoucnosti ve Spojených státech amerických, kde nastane převrat vlády kvůli klimatické krizi, jež má za následek klesající plodnost lidí. Po převratu vznikne totalitní teokratický stát, Gileád, který je ovládán křesťanskými extrémisty a fanatiky.

Kniha je jakýmsi mluveným diářem hlavní postavy June, která je při pokusu o emigraci zadržena, a jelikož je plodná, tak se z ní stane sexuální otrokyně-služebnice. Jakožto služebnice má za úkol rodit děti pro rodiny vyšších společenských vrstev.

VÝSTIŽNÉ UKÁZKY:

První ukázka

Naučily jsme se šeptat téměř neslyšně. V pološeru jsme mohly natáhnout ruku, když se tety nedívaly, a dotknout se té vedle sebe. Naučily jsme se vleže odezírat ze rtů, hlavu otočenou na stranu a pohled upřený na sousedčina ústa. Tak jsme si z lehátka na lehátko posílaly jména: Alma. Janine. Dolores. Moira. June.

Druhá ukázka

Z kuchyně se tlačí Cora s Ritou. Cora se dala do pláče. Byla jsem její naděje, a já ji nechala na holičkách. Teď zůstane navždycky bezdětná. Dodávka čeká na příjezdové cestě, zadní dvoukřídlé dveře dokořán. Ti dva mě berou každý z jedné strany za loket a pomáhají mi dovnitř. Nemám tušení, jestli tohle je můj konec, nebo nový začátek: vydala jsem se do rukou neznámých lidí, protože nemůžu jinak. A tak vcházím do temnoty uvnitř; anebo do světla.

STRUČNÝ PŘEHLED DĚJE:

V knize sledujeme ženu June, která je použita jako služebnice, aby rodila děti rodinám vyšších společenských vrstev. Je přejmenovaná na Fredova, jelikož je přiřazena do rodiny velitele Freda.
Jednou měsíčně podstupuje June obřad, při němž je znásilněna velitelem za účelem jejího otěhotnění a následného porození miminka této rodině.

Jelikož velitelova žena nabude podezření, že velitel je neplodný, domluví se s June na tom, že podstoupí obřad s velitelovým šoférem Nickem.
Po obřadu se služebnice June sblíží s šoférem Nickem a během knihy s ním prožívá zakázanou milostnou aféru.

V závěru knihy nastane situace, kdy jednoho večera přijede před dům černá dodávka, ve které jezdí špehové nazývaní Oči. Ti si přijeli pro June, kterou ale Nick dopředu informoval, aby s nimi odjela. June tak neví, zdali se jedná opravdu o Oči nebo o odbojovou organizaci Mayday.

ZPŮSOB VYPRAVOVÁNÍ:

Děj je vyprávěn chronologicky z pohledu June s retrospektivními vložkami z jejího života před nastolením totalitního režimu. Kniha je rozdělena do několika částí, kterými jsou vždy den a noc. Následně se v jednotlivých částech nachází několik kapitol. V denních částech June vypráví o svém běžném životě v tomto totalitním režimu jakožto služebnice. V nočních částech se většinou dozvídáme o životě June v minulosti, před převratem.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Jesik, 25.05.2021

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
Životopisy - autorův životopis nenalezen
­­­­

Diskuse k výpisku
Margaret Atwoodová - Příběh služebniceMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­