ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Tesařová Ludmila (*24.12.1857 - †22.04.1936)

­­­­

Vlk a kůzlátka (Tatíčkovy pohádky)

V chaloupce u lesa zůstávala koza se svými pěti roztomilými kůzlátky. Jednou ráno jim povídala: "Poslechněte, milé děti, půjdu na lesní louku pro čerstvou trávu, buďte tu hodné, nehašteřte se spolu a nikomu neotvírejte, jenom mně, až vám řeknu:

"Děťátka, kůzlátka,
otevřte mi vrátka,
jsem vaše maminka!"

Buďte opatrné, mohl by k vám přijíti vlk a ten by vás všecky snědl!"
Kůzlátka se otřásla strachem, když jen zaslechla o vlku, a slíbila, že neotevrou nikomu jen mamince. Koza se rozloučila s dětmi, vzala hrábě na rameno a odešla.
Sotva zašla kousek dál do lesa, vyšel z roští vlk. Mlsně se olízl a pomyslil si: "Tak, teď šla paní koza na trávu, a já se půjdu trochu podívat na její děti."
Kozy se bál, protože měla špičaté rohy, ale kůzlátka ještě nemají velkých rohů - těch se nebojí, ta se mu neubrání!
Když došel k chaloupce, zabouchal na vrátka a zavolal, jako volávala koza:

"Děťátka, kůzlátka,
otevřte mi vrátka,
jsem vaše maminka!"

Kůzlátka však poznala podle chraplavého hlasu, že to není maminka. Vysmála se vlkovi a řekla:

"Maminka má tenčí hlásek,
jako ptáček konipásek!
Ty nejsi naše maminka!"

Vlk se rozběhl ke kupci a koupil si tam hroudu páleného cukru, aby měl tenčí hlásek. Když cukr snědl, vrátil se k chaloupce, zaklepal a tenkým hlasem zavolal:

"Děťátka, kůzlátka,
otevřte mi vrátka,
jsem vaše maminka!"

Kůzlátka nemohla rozeznati, je-li to hlas maminčin nebo ne. Radila se chvíli mezi sebou, mají-li otevříti? Největší řeklo: "Ukaž nám dříve nohu!"
Vlk vstrčil svou hnědou drápatou tlapu pod vrátka. Sotva ji kůzlátka shlédla, zvolala:

"Naše maminka má hezčí nožky,
na nich má bílé punčošky!"

Vlk uháněl k pekaři a řekl: "Dej, pekaři, dej mi kus těsta, škrábl jsem se do nohy, nemohu krev zastaviti; nedáš-li, sním tě!"
Pekař mu dal těsta, vlk si je přilepil na tlapu a utíkal k mlynáři a řekl: "Dej, mlynáři, dej mi mouky, nedáš-li, sním tě!"
Mlynář mu dal mouky, vlk posypal si jí nohu polepenou těstem a utíkal k chaloupce.
Zabouchal na vrátka a volal tenkým hlasem:

"Děťátka, kůzlátka,
otevřte mi vrátka,
jsem vaše maminka!"

Přitom podstrčil zabílenou nohu pod vrátka. Kůzlátka spatřila bílou nohu vlkovu a myslila, ubožátka, že je to maminčina bílá nožka.
Otevřela dvířka - vlk vskočil mezi kůzlátka a snědl je - jen nejmenší se schovalo za hromadu slámy do koutka, toho neviděl. Ani by už snad nemohl je snísti, tak tuze byl najeden.
Těžce oddychoval a pomalu odešel od chaloupky, svalil se do trávy a usnul.
Za chvíli přišla koza s plnou náručí pěkné zelené trávy. Jak se ulekla, když nalezla chlívek otevřený a dětí nikde neviděla. Začala naříkati a volati: "Ach, děťátka, má kůzlátka, kde jste, moje ubožátka!" Tu se ozval slabounký hlásek z koutku: "Maminko, jen já jsem tady!" Koza odhrnula slámu a nalezla tam nejmladší kůzlátko všecko ulekané a uplakané.
Sedla si k němu na slámu, a ono jí vše vyprávělo, co se stalo s ostatními kůzlátky.
Koza řekla: "Půjdu vlka hledat, musí mi vrátit moje děti!" Vyšla ven.
Nedaleko chaloupky zaslechla chrápání, přijde ke křoví a vidí vlka v trávě. Usnul po těch hodech a chrápal.
Koza zahrozila a povídala: "Počkej, dám ti za to, žes mi snědl kůzlátka."
Vrátila se do chaloupky a vzala si nůžky a jehlu s nití. Pak rozpárala vlkovi břicho - a tu - hup, hup, vyskákala z něho kůzlátka! Kůzlátka nevěděla co dělat radostí, když uviděla zase svou maminku. Teprve se radovala!
Vlk pořád spal. Koza poručila dětem, aby přinesly hodně kamení. Kůzlátka se rozběhla a za chvilinku už ležela vedle vlka hromada kamení.
Koza mu je nasypala do břicha a břicho zašila silnou nití. Pak utekla s dětmi do chaloupky, zavřela dvířka a skulinou se dívala, co bude vlk dělati, až se vzbudí?
Za chvíli se vlk probudil - protáhl se a tuze se divil, co to v něm tak rachotí. S namáháním se postavil na nohy. Jak udělal krok - hrr - hrr, tak v něm kamení rachotilo. Vlk kroutil hlavou, co se to s ním děje? Pomalounku se loudal ke studni, vylezl na roubení a chtěl se napíti, protože měl velkou žízeň.
Ale jak se nahnul, kamení se mu nahrnulo kupředu - najednou to žbluňklo, až voda vysoko vystříkla - vlk spadl do studně a utopil se.
Koza s kůzlátky vyběhla z chaloupky. Když kůzlátka viděla, že vlk ze studně nevyleze a že jim neublíží, měla teprve radost a tančila s kozičkou - mamičkou kolem studně.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Vložené: 01.09.2022

   
­­­­

Diskuse k úryvku
Ludmila Tesařová - Vlk a kůzlátka (Tatíčkovy pohádky)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­