ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Rais Karel Václav (*04.01.1859 - †08.07.1926)

­­­­

Kalibův zločin (6)

Známá Raisova povídka z venkovského života druhé poloviny 19. století líčí tragický příběh mladého Kaliby.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Československý spisovatel v Praze roku 1974 (1. vydání tamtéž). Portrét o autorovi napsal Rudolf Klimovič, medailón o autorovi pak Milan Pávek. Počet stran: 263.

POSTAVY:

Vojtěch - hodný, poctivý, upřímný dobrák; na lásku doplatí tím, že je dohnán k vraždě
Karla (Kadla) - vypočítavá; manželka Vojty
paní Boučková - Karlina matka; podporuje svou dceru ve lžích; také vypočítavá
Nána Nedomlelová - chamtivá; po smrti matky by vše nejraději shrábla pro sebe; vypočítavá
Smrž - Vojtův švagr; chce vše získat pro sebe
další sourozenci - dobráci
starý Kaliba - otec Vojtěcha; hodný, pracovitý

O DÍLE:

Kniha je psána jako venkovský román, autor se zde soustřeďuje převážně na sociální stránky vesnického života. Je dělena do kapitol, které na sebe navazují, a vždy v nich nacházíme aspoň jednu zápletku, jež obvykle končí po vyřešení. Rais se v tomto díle velmi uchyluje k psychologickému románu. Názorně zde vystihuje pomalý, psychologický proces v obyčejném, prostém člověku, jenž až s naivní důvěrou přijímá předstíraný důkaz o lásce i o mateřském zájmu, dlouho si nechce přiznat vývoj manželství a poté je pozdě a uchyluje se k hrůznému činu. Psychologicky přesvědčivě vylíčená tragédie rozvráceného manželství tu byla předvedena jako důsledek společenských poměrů, neboť jde o příběh, v němž řadu lidí vehnala do zkázy právě touha po majetku.

Typickým prvkem je popisování okolí, přírody, lidí, dále velmi dlouhé rozhovory - časté používání přímé řeči. Dále jsou hojně používaná nářečí, hlavně v přímé řeči, ale není to takový problém, protože čtenář je schopný pochopit, o co se jedná.

NÁMĚT:

Vytváří obraz kapitalizované české vesnice metodou kritického realismu.

OBSAH:

Děj začíná smrtí paní Kalibové, kdy se ve světnici sejdou pozůstalé děti, a u okna sedí zhrzený vdovec. V momentě, kdy se rozebírá staré oblečení a věci po panímámě, Smrž a Nedomlelka se začnou skoro hádat, kdo toho má víc a kdo má lepší věci a že to vlastně ani nejsou všechny věci... Vtom se zvedne pan Kaliba a zařve, že také něco by mohlo zůstat snad Vojtovi, že oni už dostali svoje. Celé to působí velmi trapně, hlavně po pozdějším zjištění, že rakev leží ve vedlejší místnosti.

Vojtu i starého otce smrt velmi trápila, a i když se tatínek těšil ne výměnek, až si odpočine, jelikož Vojta ještě nebyl ženatý, občas mu tu a tam pomáhal. Švagr Smrž se rozhodne, že Vojtu ožení a jak jinak než se svojí známou z vedlejší vesnice, s Boučkovou. I když je Karla o dost mladší, zanedlouho je svatba.

Po svatbě se Karla s maminkou stěhují k Vojtovi do chalupy. Tatínek konečně odešel bydlet do malého domku na dvoře a byl velmi rád. Paní domu se stala stará Boučková a o všem rozhodovala, i o Vojtových penězích. V domě pracovala pouze ona, Karla jen výjimečně a Vojta pracoval sám celý den na polích. Karla na Vojtu nebyla vůbec milá ani hodná, a proto si ji snažil, po poradě s panímámou, předejít dary. Kupoval jí šaty, kabáty, šperky a mnoho dalšího a jednoho dne, i když nebyl dobrým tanečníkem, jí splnil přání jít k muzice. Tam si díky jeho nešikovnosti našla jiného tanečníka - Smrže, a to byla pro Vojtu velká potupa a z toho se staly i velké pomluvy po vesnici. Boučková ještě přidala, že Vojta pije.
Mezitím se konal soud o její majetek, který samozřejmě prohrála; řekla, že to má zaplatit Vojta, ten se rozčílil, ale bylo pozdě, stejně zaplatil.

Narodil se syn Karlík, jenž ovšem nebyl ve skutečnosti jeho, ale to chudák vůbec netušil, proto jej nadevše miloval a myslel, že s narozením se i změní chování Karly k němu, ale naopak, chování se ještě zhoršilo, nejenže Karla byla protivná, odstrkovala ho od sebe, ale také mu nechtěla dovolit jakýkoliv kontakt s malým Karlíkem, ani pochování, nic. Jednou v noci se mezi nimi strhla i hádka kvůli pochování malého.

Jednoho dne se hádali zase kvůli majetku a poté, co Vojta odešel do polí, se Karla s matkou sbalily a s hrozným rámusem odešly ke Smržům. Když se Vojta vrátil domů, čekal tam na něj tatínek se sestrou Nánou, která Smrže taky nerada. Rozhodl se odejít ke Smržům a Karlu s dítětem přivést zpět. Oni však nechtěli a v tom ve Vojtovi propukla další vlna vzteku.

Tohle již Vojta přehnal, panímáma ho dala k soudu a on musel na nějaký čas do vězení.
Mezitím se ženy nastěhovaly zpět a tatínka vyhnaly zpátky do malé světničky. Tatínkovi už nebylo nejlépe, a proto si nechal zavolat Nánu a poprosil ji, aby zašla do vězení za Vojtou. Avšak Vojtu stejně nepustili. Vojta se již s tatínkem nesetkal. Pustili ho na Silvestra, o den dříve, než měli. Vracel se proto se smíšenými pocity. Když nahlédl okénkem do světnice, spatřil tam vojáka, který dříve chodíval s Karlou. Uviděl, jak chová "jeho" dítě a něco mu říká, chce, aby mu říkalo táta, to ho rozčílilo...

Vojta z toho dostal takový šok, že Karlu zabije motykou a sám upadne do bezvědomí (mrtvice) a už se neprobudí, zemřel.

VLASTNÍ NÁZOR:

Kniha se mi ze začátku nelíbila, napoprvé jsem ji ani nepřečetl, ale postupem času začala být více zajímavá, více napínavá. Po důkladnějším zamyšlení můžeme přijít na to, že postavy Vojty a Karly jsou i v dnešní době reálné, vztahy na vesnici a v rodině také. Proto si myslím, že autor docílil toho, že tato kniha bude mít ještě dlouhou dobu své čtenáře a i pro dnešní čtenáře je srozumitelná a možná v ní najdou právě i osoby ze svého okolí.

Tisk (Ctrl+P) Uložit jako PDF

Zdroj: curys, 17.02.2015

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Karel Václav Rais - Kalibův zločin (6)

Buďte první, kdo přidá komentář.MAPY WEBU Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé DŮLEŽITÉ INFORMACE Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti OPTIME - prodej reklamy - marketingové zastoupení pro Český-jazyk.cz
- web: www.optime.cz
- kontaktní osoba: Mgr. Marek Sochor
- více informací o možnostech reklamy na Český-jazyk.cz


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Stop blokování reklam

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­