ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Verne Jules (*08.02.1828 - †24.03.1905)

   
­­­­

Robur Dobyvatel

- román pro kluky
- název originálu: Robur le Conquérant

Román o vynálezci letounu, vrtulníku jménem Albatros, který byl těžší než vzduch.
Robur, nadšenec moderního létání, odmítne na schůzi klubu příznivců balonů staré aerostaty a přednese myšlenku letu pomocí nové techniky. Je však vypískán, proto vzápětí unese strýce Prudenta a Phila Evanse, čelní představitele klubu, na svou novou vzdušnou loď Albatros, stroj poháněný elektřinou, který by bylo možno srovnat s obrovskou helikoptérou.
V románu je popsán let obou zajatců na palubě Albatrosu, z něhož se jim podaří uniknout teprve nad ostrovem Chatamem. Robur je pak v závěru opět unese, avšak daruje jim svobodu a mizí s prohlášením, že svět ještě není pro Albatros zralý.

Dění románu začíná ve Filadelfii. Tamější Weldon-Institut, spolek nadšených stoupenců teorie lehčí než vzduch, plánuje stavbu říditelné vzducholodi. Členové se ale nedokáží shodnout, jestli bude šroub upevněn vepředu nebo v zadní části lodi. Cizinec jménem Robur se nechá ohlásit na jednom jejich shromáždění a vykládá, že sám postavil plavidlo s jedním šroubem vepředu a jedním vzadu. Zároveň zastává teorii těžší než vzduch. Po této urážející řeči mu přítomní vyhrožují. Robur vytasí dva revolvery a v následujícím zmatku zmizí.

Členové ho poté hledají v ulicích Filadelfie, aniž by ho mohli najít. Strýc Prudent, prezident spolku, se sejde s Philem Evansem, lodním vedoucím. Doprovází je ještě černoch Frycollin, bázlivý sluha strýce Prudenta. Během vášnivé diskuze těch dvou o stavbě lodi se dostanou až do opuštěného parku. Náhle jsou přepadeni a uneseni.

Jakmile přijdou opět k sobě, nachází se v malé uzavřené místnosti. Robur jim dovolí vyjít. Všichni se nachází na palubě Albatrosu, velké, Roburem sestavené létací plošině, která má šroub na obou koncích. Zároveň je ovládána spoustou rotorů, jako u vrtulníku, které jí umožňují pohybovat se do jakékoli výšky. Robur všechny tři "zajatce" provede a přinutí je k nedobrovolné cestě kolem světa na palubě Albatrosu.

Cesta vede napříč USA, přes Pacifik do Číny, odtamtud přes Himaláje do Indie. V Indii se strýc Prudent a Phil Evans snaží marně uprchnout. Při přeletu na Kaspickým mořem Frycollin celou dobu křičí strachy a Robur mu za to udělí lekci. Nechá ho viset v koši připevněném dlouhým lanem k Albatrosu.
Strýc Prudent a Phil Evans vyhodí nad Paříží tabatěrku, ve které se nachází vzkaz o pomoc.

V Africe zasáhnou do kmenového sporu a jsou také ohroženi. I když si oba členové Weldon-Institutu přejí zkázu lodi, chopí se zbraní a postaví se na stranu posádky.
Jak Albatros postupuje směrem k Antarktidě, je v bouřce poškozena jedna z hlavních vrtulí a jsou nuceni zakotvit nad jedním ostrovem v Tichém oceánu. Během opravných prací vězni uprchnou. Zanechají ovšem za sebou bombu a odříznou kotevní lano. Albatros odletí.

Strýc Prudent, Phil Evans a Frycollin se vrátí zpět do Filadelfie. Weldon-Institut postaví vzducholoď, která nese název Go ahead. Za jejího prvního letu jsou na palubě také strýc Prudent a Phil Evans. Náhle se vynoří Albatros a porazí Go ahead v nebeské soutěži. Balon Go ahead nevydrží náhlý přetlak při rychlém výstupu do výše a vybuchne. Začne se řítit i s posádkou k zemi, ale Roburovi se podaří všechny zachránit. Nechá je sestoupit na zem a vysměje se jim přede všemi lidmi. Nakonec Albatros opustí Filadelfii.

ZÁVĚR:

V tomto románu se Verne zabývá vynálezem vrtule. Vrtulník - jako je Albatros - nebyl samozřejmě nikdy sestaven. Albatros má podle původních ilustrací lodní trup, příď a záď a plošinu s 37 tyčemi s propulzory.

Tisk (Ctrl+P) Uložit jako PDF

Zdroj: J. Kloudová, 06.11.2009

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Bratři Kipové
-Cesta do Francie
-Cesta do středu Země, Cesta do středu Země (2), Cesta do středu Země (3), Cesta do středu Země (4), Cesta do středu Země (5)
-Cesta kolem světa za 80 dní, Cesta kolem světa za 80 dní (2)
-Dva roky prázdnin, Dva roky prázdnin (2), Dva roky prázdnin (3)
-Dvacet tisíc mil pod mořem, Dvacet tisíc mil pod mořem (2), Dvacet tisíc mil pod mořem (3), Dvacet tisíc mil pod mořem (4), Dvacet tisíc mil pod mořem (5), Dvacet tisíc mil pod mořem (6)
-Lodivod dunajský
-Na Kometě
-Ocelové město, Ocelové město (2)
-Patnáctiletý kapitán
-Pán světa
-Pět neděl v baloně
-Robur Dobyvatel
-Tajemný hrad v Karpatech
-Tajemství Viléma Storitze
-Tajuplný ostrov, Tajuplný ostrov (2), Tajuplný ostrov (3)
-Trosečníci lodi Jonathan
-Vynález zkázy
-Zatopená Sahara
Čítanka-Cesta do středu Země, Cesta do středu Země (2), Cesta do středu Země (3)
-Cesta kolem Měsíce, Cesta kolem Měsíce (2), Cesta kolem Měsíce (3)
-Cesta kolem světa za 80 dní
-Dva roky prázdnin
-Dvacet tisíc mil pod mořem, Dvacet tisíc mil pod mořem (2), Dvacet tisíc mil pod mořem (3), Dvacet tisíc mil pod mořem (4), Dvacet tisíc mil pod mořem (5), Dvacet tisíc mil pod mořem (6)
-Maják na konci světa, Maják na konci světa (2)
-Patnáctiletý kapitán
-Pět neděl v baloně, Pět neděl v baloně (2), Pět neděl v baloně (3), Pět neděl v baloně (4)
-Robur Dobyvatel, Robur Dobyvatel (2)
-Tajuplný ostrov, Tajuplný ostrov (2), Tajuplný ostrov (3), Tajuplný ostrov (4), Tajuplný ostrov (5), Tajuplný ostrov (6), Tajuplný ostrov (7), Tajuplný ostrov (8), Tajuplný ostrov (9), Tajuplný ostrov (10), Tajuplný ostrov (11), Tajuplný ostrov (12), Tajuplný ostrov (13), Tajuplný ostrov (14), Tajuplný ostrov (15), Tajuplný ostrov (16)
­­­­

Diskuse k výpisku
Jules Verne - Robur Dobyvatel

Buďte první, kdo přidá komentář.MAPY WEBU Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé DŮLEŽITÉ INFORMACE Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti OPTIME - prodej reklamy - marketingové zastoupení pro Český-jazyk.cz
- web: www.optime.cz
- kontaktní osoba: Mgr. Marek Sochor
- více informací o možnostech reklamy na Český-jazyk.cz


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Stop blokování reklam

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­