ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Goldoni Carlo (*25.02.1707 - †06.02.1793)

    Bohemia Institut
­­­­

Sluha dvou pánů

Do Benátek přijíždí Beatrice převlečená za svého bratra Federika Rasponiho. Toho zabil její milenec Florindo v souboji a proto musel z Turina uprchnout. Beatrice vstoupí do domu pana Pantaloneho, od kterého chce vyzvednout své peníze, které by použila k útěku. Najme sluhu Truffaldina, který je ale velmi vychytralý a nechá se najmout ještě od jednoho pána, aby dostal dvakrát tolik jídla a peněz. Tímto druhým pánem je Florindo, který uprchl z Turína do Benátek a ubytoval se shodou náhod ve stejném hostinci jako převlečená Beatrice. Milenci ale o sobě nevědí.
Truffaldino neumí číst a tak se Beatricin dopis dostane zase zpátky k ní a Truffaldino to zdůvodní tím, že jeho předchozí pán zemřel. Tak šikovně odpovídá na otázky kolem jeho identifikace, že si Beatrice myslí, že tím pánem byl Florindo a nyní je mrtev. Truffaldino popletl i kufry obou pánů a Florindovi podá oblek Beatrice s jeho vlastní podobenkou a také svůj omyl zdůvodní tím, že jeho předchozí pán, který měl to podobenku zemřel a podle vyprávění si Florindo myslí, že tím pánem byla Beatrice v mužském převleku.
Pantalone přislíbil svou dceru Klárinku právě Federikovi, ale protože se roznesla zpráva, že Federiko je mrtvý, Klárinka se zasnoubila se Silvínkem, synem advokáta Palmira. Situace se zkomplikuje příjezdem Beatrice, která se vydává za svého bratra a Pantalone musí dodržet slib a dát Federikovi za ženu svou dceru. Klárinka i Silvínek jsou z toho nešťastní a Beatrice, převlečená za Federika, řekne Klárince pravdu, ale ta jí musí slíbit, že ji nevyzradí.
Silvínek si myslí, že ho Klárinka zradila a opouští ji. Beatrice i Florindo se v hostinci při pokusu o sebevraždu potkají a vše se mezi nimi vyjasní. Beatrice cítí, že musí zachránit vztah mezi Klárinkou a Silvínkem a přijde do Pantalonova domu a odhalí své přestrojení. Milenci se usmíří. Prohnaný Truffaldino se nechce přiznat, že sloužil dvěma pánům a vymyslí si, že druhému pánovi sloužil Amidore. Teprve když mu jde o získání ruky Smeraldiny, komorné Klárinky, přizná pravdu.

Hlavní postavou hry je Truffaldino, jako sluha je velmi prohnaný, nedostatek vzdělání – neumí číst ani psát – vyvažuje jeho obrovská prohnanost. Život ho naučil, jak se dostat z každé komplikace se zdravou kůží a ještě na tom vydělat.
Další postavy jsou podle ustáleného scénáře commedie dell'arte – hubatá komorná Smeraldina, naivní Klárinka ženoucí se do manželství, zbrklý a vášnivý Silvínek, hádající se otcové Pantalone a Palmiro stále zasahující do života svých dětí, Beatrice bojující za svou lásku v mužském převleku, její oddaný milenec Florindo.

Tisk (Ctrl+P) Uložit jako PDF

Zdroj: Petra Mishka, 29.12.2004

­­­­

Diskuse k výpisku
Carlo Goldoni - Sluha dvou pánů

Buďte první, kdo přidá komentář.MAPY WEBU Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé DŮLEŽITÉ INFORMACE Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti OPTIME - prodej reklamy - marketingové zastoupení pro Český-jazyk.cz
- web: www.optime.cz
- kontaktní osoba: Mgr. Marek Sochor
- více informací o možnostech reklamy na Český-jazyk.cz


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Stop blokování reklam

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­