ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Collins Wilkie (*08.01.1824 - †23.09.1889)

   
­­­­
Wilkie-Collins

Wilkie (William) Collins, syn malíře, se narodil v Londýně roku 1824. Byl soukromě vychováván a svůj talent pro vyprávění příběhů odkryl už jako malý kluk. Pár let pracoval v byznysu a vystudoval práva, ale většinu svého života věnoval psaní. Jeho osobní život byl na tehdejší dobu velmi neobvyklý. Léta žil s Karolínou Gravesovou, ale také zároveň s Marthou Ruddovou, matkou svých tří dětí. Ani jednu z nich si nevzal. Jako dítě s rodiči cestoval. Jako dospělý trávil čas ve Francii, Itálii a Spojených státech amerických, často ve společnosti svého přítele Charlese Dickense, který na něho měl velký vliv. Psal články, krátké příběhy a hry. Jeho první práce byla o životě jeho otce vydaná roku 1848. Dále napsal Měsíční kámen a Armadale. Jeho radou pro ostatní spisovatele bylo: "Ať se smějí, ať pláčou a ať čekají."
Zemřel roku 1889. Před svou smrtí nařídil nápis na svůj hrob - celé jméno, datum narození a smrti, následované slovy: "Autor Ženy v bílém a jiných prací."

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: monika, 24.03.2005

­­­­

Diskuse k životopisu
Wilkie CollinsMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­