ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Collins Wilkie (*08.01.1824 - †23.09.1889)

­­­­

Žena v bílém

Příběh začíná večerní procházkou Waltera Hartrighta. Po cestě potká ženu oblečenou celou v bílém, která se ho zeptá na cestu do Londýna. Během řeči se Walter dozvídá, že žila v Cumberlandu v domě zvaném Limeridge. Shodou náhod tam má Walter další den odjet pracovat. Když přijede do Limeridge, seznámí se s Marianou a Laurou, dvěmi mladými slečnami, které má učit výtvarnému umění. Laura je neteří Frederika Fairlieho, starého a bohatého majitele domu. Mariana je Lauřina nevlastní sestra. Walter Marianě vypráví o svém záhadném dobrodružství a chce zjistit, kdo je ona tajemná žena. Mariana se podívá do pozůstalých dopisů své matky a zjistí, že ona žena se jmenuje Anna Catherick a byla přítelkyní její matky. Když se seznámí s Laurou, okamžitě se do ní zamiluje a Laura do něj. Laura však dala svému otci slib, že se provdá za sira Percivala Glyda. Walter je zdrcen, a tak odjíždí do Ameriky. Než se Laura vdá, přijde za ní Anna a varuje ji před budoucím manželem, který prý Annu zavřel do blázince, protože zná jeho velké tajemství. Laura se ale přesto vdá a neví, že se připravila o štěstí. Percival po svatbě chce, aby podepsala papír, ve kterém by mu odevzdala všechno své dědictví. Laura to odmítne. Jedné noci vyslechne Mariana rozhovor mazi ním a jeho starým přítelem hrabětem Foscem. Plánují Lauřinu vraždu, ale nakonec se rozmyslí. Když Mariana onemocní, hrabě odveze Lauru do Londýna do blázince a vydává ji za Annu Catherick, které se velice podobá. Hrabě pak najde pravou Annu a otráví ji. Prohlásí, že to je Laura a pohřbí ji do rodinné hrobky Fairlieů a pošle dopis Frederikovi Fairliemu, aby ignoroval všechny pokusy o kontakt od Anny. Mariana nevěří zvěsti o sestřině smrti a přijede do Londýna. Stopy ji dovedou do blázince. Osvobodí svou sestru a jedou do Limeridge. Jejich strýc Lauru však nepozná a myslí, že se za jeho neteř vydává Anna. Obě jsou zdrcené. Rozhodnou se podívat k hrobu své matky. U něj narazí na Waltera, který se mezitím vrátil a spěchal za Laurou, kterou už nenašel. Walter je velmi překvapený. Obě mu vypráví celou historii a společně se rozhodnou jet do Londýna. Walter se snaží zjistit Percivalovo tajemství, vydává se za Anninou matkou a dozví se ho. Sir Glyde není ve skutečnosti baron a zfalšoval dokumenty o jeho životě a to je v té době zločin. Když se Percival dozví o odkrytí jeho tajemství, snaží se spálit důkazy, ale uhoří i s nimi. Nakonec se všichni vrátí do Limeridge. Laura přesvědčí svého strýce o své identitě a Walter se s ní ožení.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: monika, 21.03.2005

­­­­

Diskuse k výpisku
Wilkie Collins - Žena v bílémMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­