ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Collins Wilkie (*08.01.1824 - †23.09.1889)

­­­­

Měsíční kámen

Dramatické osudy vzácného drahokamu, ukradeného ze svatyně indického božstva.
Při plenění města se vzácný kámen dostane do ruky anglického důstojníka, od něhož ho chtěli indičtí kněží za jakoukoliv cenu získat zpět. Důstojník, jenž věděl, že kámen přináší svému majiteli štěstí, ho z pomstychtivosti odkázal své mladé neteři. Kámen byl dívce odcizen za záhadných okolností a aféra, spojená s krádeží, nepříznivě zasáhla do jejího života, ale i do života jejích blízkých. Teprve po několika letech a složitého pátrání byl drahokam objeven a vrácen do svatyně.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Svoboda-Libertas v Praze roku 1993 (1. vydání tamtéž). Ze zkráceného anglického originálu The Moonstone přeložila Helena Karezová. Počet stran: 306. ISBN: 80-205-0327-7.

OBSAH:

Plukovník John Herncastle ukradl v Indii údajně prokletý posvátný diamant, zvaný Měsíční kámen. Vzniklo důvodné podezření, že přitom i někoho zavraždil, a celá rodina na něj zanevřela. Navíc diamant po generace chrání tři brahmáni, takže se po zbytek jeho života potulovali v jeho blízkosti a on neměl klidný spánek. Ve své závěti odkázal diamant neteři Rachel Verinderové. Otázkou je, zda neteři věnoval cenný dárek, nebo jí schválně daroval prokletí.

Franklin Blake, Rachelin bratranec, má diamant doručit na její osmnácté narozeniny. Služebná Rosanna Spearmanová se do Franklina na první pohled zamiluje, on se však sbližuje s Rachel. Na oslavě je diamant předán a objeví se potulní Indové, kteří jsou následně vykázání z domu. Rachel diamant uloží do skříňky ve svém pokoji a jde spát. Ráno je diamant pryč.

Poté, co se zmizením diamantu zabývá neschopný policejní inspektor Seegrave, zavolají k případu proslulého seržanta Richarda Cuffa. Najde se šmouha na čerstvě natřených dveřích Rachelina pokoje, z čehož vyplývá, že pachatelem je ten, kdo má na šatech skvrnu od barvy. Rachel odmítá spolupracovat či promluvit s Franklinem i s policií a zamilovaná Rosanna cosi schová do tekutého písku na pobřeží a spáchá sebevraždu.

Rachel odjede do Londýna k tetě. Zasnoubí se s bratrancem Godfreym Ablewhitem, účastníkem narozeninové oslavy a pokryteckým členem mnoha charitativních sdružení. Rachel zasnoubení náhle zruší, protože se od rodinného právníka Mathewa Bruffa dozví, že si ji chce bratranec vzít jen pro peníze. Godfrey překvapivě nic nenamítá.

Vyjde najevo, že diamant je u obchodníka Septima Lukera v Londýně, který jej uložil do sejfu v bance. Franklin je v té době v zahraničí, ale asi po roce se vrátí rozhodnutý záhadu vyřešit, protože pořád netuší, proč ho Rachel najednou nenávidí.

Zpátky na místě činu se mu společně s Gabrielem Betteredgem, správcem sídla Verinderových, podaří rozluštit záhadu Rosanny Spearmanové. Když den po krádeži diamantu uklízela u Franklina v pokoji, našla tam noční košili s onou důležitou skvrnou. V naději, že ho tím nějak získá, košili ukryla a ušila mu novou. Když ji ale Franklin i nadále ignoroval, schovala ušpiněnou košili i s vysvětlujícím dopisem do písku a odešla ze světa. Franklin je naprosto konsternován, protože si není vědom, že by diamant uloupil on. Jako poslední možnost donutí Rachel trikem k rozhovoru a dozví se, že ho tenkrát viděla krást diamant na vlastní oči. Neudala jej jenom proto, že ho tak horoucně miluje.

Franklin pátrá dál a vyzkoumá, že doktor Thomas Candy, kterého na narozeninové oslavě trochu urazil, se mu snažil dokázat pravdu tím, že mu dal do pití pár kapek opia. Ráno mu to doktor chtěl říct, jenže ho postihla horečka, a když se z ní dostal, utrpěl ztrátu paměti. Jeho asistentovi Ezru Jenningsovi se ovšem z doktorova blouznění povedlo zhruba získat představu, o co šlo. Aby získali důkaz, plánují Ezra s Franklinem onu osudnou noc zopakovat, přimět opět Franklina myslet na bezpečnost diamantu, podat mu opium a sledovat jej, co udělá. K tomu potřebují od Rachel svolení použít dům. Ta je radostí bez sebe, když se dozví, že Franklin nejspíš přeci jenom není ten nejhorší bídák. Experiment se daří, Franklin mátožně vezme atrapu diamantu, ale už se nedozví, kam ho tenkrát odnesl, protože tentokrát upadne do hlubokého spánku dříve a diamant upustí na zem. Poslední šance je sledovat banku kolem data, kdy by se z ní měl diamant vyzvednout. To po mnoha peripetiích vede k tomu, že muže převlečeného za námořníka, jenž diamant odnesl, sledují až do hostince. Když ale vejdou dovnitř, zjistí, že Indové tam byli dřív, zavraždili námořníka a diamantu se zmocnili...

Zavražděný má na obličeji masku, pod kterou se skrývá Godfrey Ablewhite. Ukáže se, že měl hromadu dluhů a omámený Franklin mu svěřil diamant do opatrování. Godfrey urgentně potřeboval peníze, takže diamant zastavil a teprve po roce ho vyzvedl a chystal se jej nechat rozřezat v Amsterodamu. Zasnoubení s Rachel byl pokus získat peníze a po jeho zrušení nic nenamítal, když zjistil, že Rachelino dědictví po zemřelé matce by mu k ničemu nebylo.
Rachel s Franklinem uzavřou sňatek a Měsíční kámen je navrácen do Indie na sochu měsíčního božstva.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Michaela Dvořáková, 25.06.2019

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Wilkie Collins - Měsíční kámenMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)