ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Collins Wilkie (*08.01.1824 - †23.09.1889)

­­­­

Strašidelný hotel

Klasický detektivní román s tajemnými a hrůzostrašnými prvky se odehrává v minulém století dílem v Anglii a dílem v Benátkách.
Autor vypráví o rozvětvené rodině anglického šlechtice, jenž z neznámých důvodů uzavře sňatek se záhadnou ženou. Od této chvíle se začínají v jeho okolí hromadit nadpřirozené úkazy a tajuplné jevy, vrcholící smrtí šlechtice v benátském hotelu, který byl přestavěn z původního paláce. V tíživé atmosféře hotelu dojde k závěrečnému dramatu a posléze i k vysvětlení dávného zločinu.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Svoboda-Libertas v Praze roku 1992 (3. vydání). Z anglického originálu The Haunted Hotel přeložil Tomáš Korbář. Počet stran: 137. ISBN: 80-205-0276-9.

OBSAH:

Anglický šlechtic, lord Herbert John Montbarry, zruší svatbu se svou snoubenkou, sestřenicí Agnes Lockwoodovou a ožení se s hraběnkou Naronovou, vdovou s nevalnou pověstí, a odjíždí s ní na svatební cestu do Benátek, doprovázen hraběnčiným bratrem baronem Rivarem a průvodcem Ferrarim.

Do Anglie se ale brzy začnou dostávat podivné zvěsti o životě lorda ve starém benátském paláci. Agnes se dovídá od lordova bratra Henryho Westwicka, že její bývalý snoubenec uzavřel ve prospěch své manželky životní pojistku na deset tisíc liber a že zemřel za podivných okolností na zápal plic.

Průvodce Ferrari náhle beze stop mizí a jeho manželka Emily, Agnesina přítelkyně, obdrží anonymní dopis, ke kterému je přiložena tisícilibrová bankovka.
Vyšetřovací komise pojišťovacích společností zjišťuje důkazy ohledně lordovy smrti, ale nic nenapovídá tomu, že by byl jeho život ukončen násilím.

Časem se z paláce, kde Montbarry zemřel, stane výstavní hotel, do kterého se na prázdniny vypraví celá početná lordova rodina - bratři, sestry i Agnes. Ačkoliv cizí klienti si pobyt skvěle užívají, nikdo z rodiny zesnulého lorda se necítí dobře v pokoji, kde jejich příbuzný vydechl naposledy. Henry Westwick zde trpí nespavostí a nechutenstvím, Annu Norburyovou, lordovu sestru, pronásledují noční můry a její bratr Francis, divadelní ředitel, cítí odporný zápach. Zdá se, že v hotelu straší duch mrtvého lorda, jenž z jistých příčin nenalézá v hrobu pokoje.

Agnes se náhle v noci probudí a spatří useknutou lidskou hlavu, která se vznáší mezi jejím obličejem a stropem. Opravdová hlava je příštího dne nalezena v tajné skrýši v místnosti nad lordovým pokojem. Z jejích úst vypadne zlatá zubní protéza, kterou Henry uschová jako případný důkaz pro další vyšetřování.

Náhle se v Benátkách objeví také vdova po lordovi, celou rodinou upřímně nenáviděna a proti své vlastní vůli hnána k hrůznému přiznání. Napíše scénář k divadelní hře pro Francise Westwicka, kde doznává svou a Rivarovu vinu na lordově smrti. Ferrari, umírající na zápal plic, souhlasil se záměnou vlastní a lordovy identity, pokud by jeho manželka dostala po jeho smrti tisíc liber jako finanční odškodnění.

Baron Rivar, který měl ve sklepeních paláce chemickou laboratoř, lorda Montbarryho zavraždil a jeho tělo rozpustil pomocí kyseliny. Měl však popálené ruce a nestihl před příchodem vyšetřovací komise zničit lordovu hlavu, a proto ji uložil do tajné skrýše. Po svém doznání umírá hraběnka Naronová na záchvat mrtvice a Henryho bratr Stephen hodí divadelní hru do ohně. Agnes s Henrym se vrací do Anglie, kde uzavřou sňatek. Henry si ověří u Montbarryho zubaře, že protéza opravdu patřila zesnulému lordovi. Rozhodne se však, že si hraběnčino přiznání nechá pro sebe.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Michaela Dvořáková, 23.10.2020

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Wilkie Collins - Strašidelný hotelMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)