ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Williams Tennessee (*26.03.1911 - †25.02.1983)

   
­­­­
Vlastním jménem Thomas Lanier Williams je americký černošský dramatik, básník a prozaik, patří k nejvýznamnějším dramatikům 20. století, jeho hry jsou stále na repertoáru světových, ale i našich divadel.
Narodil se 26. března 1911 v městě Columbus ve státě Mississippi v USA v rodině obchodního cestujícího. Po střední škole studoval žurnalistiku a během studia si vydělával různými brigádami. Po skončení školy odchází do Los Angeles a používá jméno Tennessee Williams.
Jeho život je hodně podobný osudům jeho hrdinů - byl homosexuál závislý na barbiturátech a amfetaminu, zemřel 25. února 1983 po požití velkého množství alkoholu. Také jeho hrdinové jsou lidé, kteří se dostali do velmi složité životní situace a cestu si hledají v iluzích, nikoliv v realitě života. Typické pro jeho dramata je psychologické vykreslení hlavních postav příběhu. Jeho nejznámější díla pocházejí ze 40. - 50. let. Většina her, básní i prózy není přeložena dosud do češtiny. Nejznámější jeho hry jsou nepochybně Kočka na rozpálené plechové střeše - hraje se i v současnosti v českých divadlech, je i známé filmové zpracování oceněné Oscarem s Paulem Newmanem a Liz Taylorovou, za toto dílo obdržel Williams Pulitzerovu cenu. Je známé i drama Skleněný zvěřiněc, Tramvaj do stanice Touha a Sestup Orfeův.

DÍLO:

American Blues - 1939
Skleněný zvěřinec (The Class Menagerie) - 1944, někdy uváděno 1945 - drama o zdravotně postižené dívce, která prožívá první lásku
Tramvaj do stanice Touha (A Streetcar named Desire) - 1947 - drama stárnoucí ženy, která má strach ze stárnutí a samoty
Léto a dým (Summer And Smoke) - 1947 - další hra
Římské jaro paní Stoneové (The Roman Spring Of Mrs. Stone) - 1950 - komorní novela
Tetovaná růže (The Rose Tattoo) - 1950 - další drama o vnitřním světě ženy
Camino Real - 1953
Kočka na rozpálené plechové střeše (The cat On A Hot Tin Roof) - 1955 - jeho nejproslulejší drama o problémech jedné jižanské rodiny
Baby Doll - 1956
Sestup Orfeův (Orpheus Descending) - 1957 - drama
Sladké ptáče mládí (Sweet Bird Of Youth) - 1959 - další drama
A Period Of Adjustment - 1960
The Night Of Iguana - 1962
Slapstick Tragedy - 1966
In The Bar Of A Tokyo Hotel - 1969
Osm smrtelnic posedlých (Eight Mortal Ladies Possessed) - 1974
Flee, Flee This Bad Hotel - 1974
Memoirs - 1975
Andrigyne, Mon Amour - 1977
Vieus carré - 1978
A Lovely Sunday For Creve Coueur - 1978
Louka modrých dětí a jiné povídky - 1988
Anděl ve výklenku - 1995

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Petra Mishka, 04.03.2005

­­­­

Diskuse k životopisu
Tennessee WilliamsMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­