ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Williams Tennessee (*26.03.1911 - †25.02.1983)

­­­­

Tramvaj do stanice Touha (2)

  • hra o jedenácti obrazech

Vztahové drama významného amerického autora, oceněné Pulitzerovou cenou.
Divadelní hra významného amerického dramatika se odehrává v New Orleans v domácnosti Stelly, k níž přijíždí sestra Blanche a je konfrontována s jejími skromnými životními podmínkami.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Artur v Praze roku 2012 (1. vydání tamtéž). Z anglického originálu A Streetcar Named Desire přeložili Rudolf a Luba Pellarovi. Počet stran: 133. ISBN: 978-80-87128-79-4.

O DÍLE:

Psychologické drama Tennessee Williamse o vztahu dvou sester, o domácím násilí a tragédii, kterou vyvolá bytostný nesoulad dvou lidských povah. Obsahuje některé biografické prvky (kultivovaná Blanche sdílí povahové rysy s T. Williamsem; její zesnulý manžel byl homosexuál stejně jako autor).

OBSAH:

Blanche DuBoisová ztratí rodinné sídlo Belle Reve a musí se přestěhovat za mladší sestrou Stellou, provdanou za polského imigranta Stanleyho Kowalského. Mladí manželé žijí ve dvoupokojovém bytě (místnosti jsou oddělené pouze závěsem) v chudinské čtvrti New Orleans. Stella, která čeká dítě, je do Stanleyho stále vášnivě zamilovaná. Křehká Blanche se ho však bojí a postupně začíná Stelle ukazovat, že se vdala pod svoji úroveň. Mezi Stanleym a Blanche od začátku graduje napětí, které pak vyvrcholí tragédií na konci.

Blanche se zdá marnivá - věnuje množství péče koupelím a svojí toaletě. Pije také nadměrně whisky a pokouší se získat Mitche, jednoho ze Stanleyho kumpánů a spoluhráčů pokeru, jenž se zdá citlivější než ostatní (pečuje o umírající matku). Vypadá to, že se dvojice vezme. Postupně ale vycházejí najevo podrobnosti z Blanchiny minulosti. Byla vdaná za něžného chlapce, kterého milovala, jednou ho však přistihla s jeho partnerem a pochopila, že je homosexuál. Když mu to při zábavě v kasinu připomněla, zastřelil se. Nato se hrdinka nervově zhroutila (říká o sobě, že je neurastenik) a začala pít. Snažila se přehlušit bolest aférami s muži - její hotelový pokoj proslul jako neřestný -, dokonce i s vlastním sedmnáctiletým studentem. Poté ztratila místo středoškolské učitelky angličtiny. Jelikož krátce předtím přišla o rodové sídlo a všichni ostatní členové rodiny vymřeli, nezbylo jí nic jiného, než hledat azyl u sestry.

Mladé ženy spolu mají něžný vztah (Blanche nazývá Stellu "miláček" a "hvězdička moje"), ale Blanche je jaksi privilegovaná a Stella jí z obdivu k ní slouží. Zato Stanley netrpí žádnou Blanchinu vadu. Hrdinka časem sama objasní svoji marnivost - je citlivá, a citliví lidé podle ní musejí být krásní - patrně tedy hledá někoho, kdo by ji ochraňoval. Proto má panický strach z nadcházející třicítky. Když Stanley prozradí Mitchovi, co o Blanche zjistil, Mitch jí nabídne, že se s ní vyspí, ale vzít si ji nehodlá. Blanche ho tedy pošle pryč, čímž ztroskotá slibně se rozvíjející vztah.

Ke 30. narozeninám Stanley hrdince daruje lístek na autobus, aby odcestovala. Strhne se hádka mezi ním a Stellou a na konci je třeba těhotnou ženu dopravit do porodnice. Přiopilá Blanche zůstane sama se Stanleym, kterého (snad její strach) vyprovokuje, aby ji znásilnil. Stella se to po svém příchodu z porodnice dozví a nakonec neochotně souhlasí, že bude třeba sestru odeslat do blázince. Ta se totiž upnula na nesmyslnou představu, že se jí ujme milionář, jehož kdysi znávala. V závěru hry ji odvádějí lékař s ošetřovatelkou; Blanche se podrobuje lékařově laskavosti. Živočišný Stanley Stellu vzápětí svádí.

Stella a Stanley mají protějšek v sousedském páru Eunice a jejího manžela, jejichž vztah je podobně hlučný a plný konfliktů, avšak silný.

Ve hře je důležitá atmosféra, kterou vytváří okolní prostředí (světla mihotající se na řece, letní bouřka) a hudba linoucí se z nedalekého baru.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Lai, 06.02.2022

­­­­

Diskuse k výpisku
Tennessee Williams - Tramvaj do stanice Touha (2)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­