ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Williams Tennessee (*26.03.1911 - †25.02.1983)

­­­­

Kočka na rozpálené plechové střeše

Nejpopulárnější drama Tennessee Williamse, nepochybně pro bravurní psychologické vykreslení postav, ale i pro dokonalé filmové zpracování díla (Brick v podání Paula Newmana a Maggie v podání Liz Taylorové). Dokonalost díla dosvědčuje i základní fakt, že jej autor vytvořil již v roce 1955 a stále se nepřetržitě hraje na světových i českých scénách.
Hra má tři jednání a odehrává se v jednom, případně dvou pokojích sídla taťky Pollitta - který má miliony dolarů v hotovosti a vlastní nejrozsáhlejší plantáže ve státě. Umírá na rakovinu a jeho rodina se sešla na jeho 65. narozeninách a to každý s jiným úmyslem.
První jednání je prakticky dialogem Bricka Pollitta a jeho ženy Margarety. Brick je bývalým významným fotbalistou, potom fotbalovým reportérem a nyní alkoholikem, který alkoholem řeší svojí neschopnost dělat cokoliv jiného. S Margaretou se poznali na univerzitě, když on byl slavným fotbalistou a krásným mladým bohatým mužem a ona krásná chudá dívka. Margareta se do Bricka zamilovala, on ale více upřednostňoval své přátelství se Skipperem. Skipper měl ale k Brickovi homosexuální vztah, což jako první odhalila Margareta a donutila ho, aby se s ní vyspal. Když potom Skipper volal Brickovi, aby mu to vysvětlil, Brick položil telefon a Skipper spáchal sebevraždu. Od té doby se vše v Brickovi zlomilo, neuměl si nahlas přiznat, že má vinu na kamarádově smrti, nebavilo ho komentovat sportovní utkání, když viděl, že jako hráč už je starý. Jeho vztah k Margaretě je skoro nenávistný, nemiluje ji, nechce s ní spát ani žít, nechce ji ani poslouchat ani jí vedle sebe vídat. Dal se na pití, aby zaplašil nejen svědomí ze smrti kamaráda ale i nudu a zbytečnost svého života.
Margareta stále Bricka miluje, omlouvá jeho pití, ale ví, že mezi nimi stále stojí její milostný poměr se Skipperem. Nechce Bricka opustit, i když on ji k tomu skutky i slovy nutí, jednak proto, že ho miluje, jednak proto, že tchán je velmi bohatý a její život v rodině je víc než pohodlný. Margareta ví o všem, co se v rodině děje a dřív než Brick, kterého nic nezajímá, zjistí, že tchán umírá na rakovinu a že lékařská zpráva, podle které má starý Politt jen špatné zažívání, je jen lživým utěšováním. Nechce se z domu hnout a čeká, až manžel bude dědit. Musí se snažit dostat Bricka z alkoholismu, aby po otci dědil, protože je tady starší bratr Cooper se svou ženou Mae a pěti dětmi (Brick s Margaretou jsou bezdětní, protože s ní nechce Brick intimně žít), který je úspěšný advokát a jako prvorozený syn by měl na majetek po otci právo.
Druhé jednání je prakticky dialogem Bricka s otcem. Starý Politt za ním přichází s radostnou zprávou, že je zdravý a nemá rakovinu, protože lživé lékařské zprávě uvěřil a také ho celá rodina štve a nechce s nimi slavit své narozeniny. Vyznává se synovi, že manželku nemá rád a nikdy ji rád neměl, že Coopera s manželkou a dětmi nemůže vystát a celý život měl rád jen Bricka, aniž sám věděl proč. Donutí Bricka, aby si přiznal, že pije z nudy, špatného svědomí a lže sám sobě. Brick má zlost, že si otec myslí, že jeho vztah ke Skipperovi byl homosexuální a vpálí mu, že umírá na rakovinu. Otec to naprosto netušil, věřil lékařské zprávě a toto sdělení ho zdrtí.
Třetího jednání se zúčastní všichni kromě taťky Politta. Cooper s Mae sdělují mamce, že taťka umírá na rakovinu a že mají plán, který si nechali předem udělat a podle kterého budou hospodařit na otcových plantážích. Mamka manžela velmi miluje a nic takového nechce připustit. Ví, že taťka z obou synů miluje jen Bricka a chce, aby se vzpamatoval a převzal po něm starost o majetek. Všechno toto ví i Margareta, která čeká na svou příležitost a řekne, že čeká s Brickem dítě. Samozřejmě, že to není pravda, protože Brick se jí důsledně vyhýbá, ale Margareta najde velmi kategorické řešení. Zamkne mu bar a Brick dostane svoje pití jen tehdy, když s ní bude spát. Brick je překvapen její rozhodností a podvoluje se.
A kdo je vlastně kočka na rozpálené plechové střeše? No přece Margareta, to je kočka, která chce zvítězit a nakonec také zvítězila:

"- Co je vítězstvím pro kočku na rozpálené plechové střeše? -To kdybych věděla... Asi aby tam vydržela co nejdýl..."

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Petra Mishka, 04.03.2005

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Tennessee Williams - Kočka na rozpálené plechové střešeMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­