ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Klíma Ladislav (*22.08.1878 - †19.04.1928)

   
­­­­
Klima by Justitz 1926

Ladislav Klíma se stal představitelem českého expresionismu, byl to povídkář, romanopisec a dramatik svérázného životního stylu.

Narodil se v Domažlicích v rodině advokátního úředníka s radikálně protihabsburskými názory. Stejné názory zastával i on a to také způsobilo, že rok před maturitou byl vyloučen ze všech veřejných škol rakouské části monarchie. Půl roku ještě pokračoval ve studiích na gymnáziu v Záhřebu, pak však školu definitivně opustil, aby se mohl naplno věnovat filosofii a literatuře. V té době ho těžce poznamenalo, že po dřívější smrti tří sourozenců mu krátce po sobě zemřela matka, teta a milovaná sestra. Podle vlastních slov v něm tehdy vznikla "nenávist k lidem a opovržení jimi."

Pobýval na různých místech v Čechách i cizině, v roce 1904 se natrvalo usadil v Praze. Žil z dědictví po rodičích a sourozencích, později z podpor přátel a malých honorářů.
Zaměstnán byl velmi krátkou dobu, velmi krátkou dobu také se svým přítelem podnikal. Trvalejší zaměstnání by podle jeho názoru narušovalo možnost plně se oddat tomu, v čem spatřoval svoje poslání, totiž filosofické kontemplaci a zachycování jejích výsledků. To od svých šestatřiceti let usiloval také podpořit různými umělými dráždidly, které podkopaly jeho zdraví, spolupodílely se na onemocnění tuberkulózou a vedly k předčasné smrti v roce 1928.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Malenicka, 03.11.2005

­­­­

Diskuse k životopisu
Ladislav KlímaMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­