ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Beneš Karel Josef (*21.02.1896 - †27.03.1969)

   
­­­­
BenesKarelJosef

Autor psychologických, společenských a historických románů, scenárista, esejista. Byl z lékařské rodiny. Po absolvování klasického gymnázia v Praze byl odveden na frontu, po těžkém zranění jako invalida propuštěn z armády. Studoval na několika fakultách (přírodní vědy, medicína, filozofie, dějiny hudby). Pracoval v pražské Univerzitní knihovně, byl ředitelem Státní pedagogické knihovny Komenského, podílel se na řízení vydavatelské činnosti nakladatelství Družstevní práce. Pro účast v domácím odboji byl 1941 zatčen a vězněn do konce války. Přežil pochod smrti. Dále pracoval jako úředník ve Státním úřadu plánovacím a jako filmový dramaturg na Barrandově. Od roku 1950 žil v Rožmitálu pod Tremšínem.

Ve třicátých letech minulého století vzbudil ohlas dvěma psychologickými romány: Uloupený život (1935) a Kouzelný dům (1939). Oba byly zfilmovány, Uloupený život dokonce ve Velké Británii a v USA. V obou románech je hrdinkou dívka. Poválečná Benešova próza námětově vychází z doby okupace, 2. světové války a z protifašistického odboje v románech a povídkách Ohnivé písmo (1950), Rodný hlas (1953), Past (1955), Setkání v Karlových Varech (1959), ... Druhým námětovým okruhem je historie, zejména jej zaujaly události roku 1848. Zobrazil je v rozsáhlé, faktograficky fundované trilogii Mezi dvěma břehy (1954), Dračí setba (1957), Útok (1963). Zaujatost pro tuto tematiku dokládá i jeho spoluautorství na scénáři k filmu Revoluční rok 1948.

Používal pseudonymy: Karel Beneš, Karel Beneš-Jizerský, K. Jizerský či K. J.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Sandruška, 10.02.2006

­­­­

Související odkazy

­­­­

Diskuse k životopisu
Karel Josef BenešMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­