ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Beneš Karel Josef (*21.02.1896 - †27.03.1969)

   
­­­­

Kouzelný dům

  • 1939

Psychologický román líčí příběh děvčete, jež ztratilo při letecké katastrofě paměť a ocitá se beze jména, bez minulosti a bez prostředků uprostřed učitelské rodiny kdesi na moravském venkově.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydal Československý spisovatel v Praze roku 1966 (2. vydání tamtéž). Doslov napsala Alena Hájková. Počet stran: 332.

OBSAH:

Marie po letecké katastrofě, při níž utrpí otřes mozku, ztratí paměť a začíná nový život beze jména a bez minulosti v prostředí "kouzelného domu", kde se po nemoci uzdravuje.

Byla nalezena v noci na silnici u Bítova a vzata do rodiny Balvínovy, kde jí byla poskytnuta všechna péče a pohodlí ze strany mateřsky něžné paní Balvínové. Dívka procitá z mdlob a s hrůzou zjišťuje svůj stav, kdy si nepamatuje nic jiného než své jméno - Marie.

Přichází podruhé na tento svět se všemi schopnostmi dospělého, vzdělaného člověka, jenž však neví o sobě nic, než že se právě narodil. Hrůza, kterou v ní tento objev vyvolá, nesmí ale být jejím zachráncům dána najevo, jelikož - jak se Marie domnívá - neuvěřili by nejspíš jejímu hroznému osudu a považovali by ji za podvodnici nebo dokonce šílenou. Maria se tedy vydává za Marii Larišovou a s hrozným úsilím vymýšlí příběh o svém příchodu do bítovského kraje.

Prostředí domu rodiny Balvínovy ji zcela okouzlí svou dojímavě prostou krásou a rovněž i ona si záhy získá srdce všech příslušníků rodiny. Nejvíce přilne ke staré paní Balvínové a synu Martinovi, jenž se do ní zamiloval hned na první pohled. Marie opětuje jeho lásku a v krásném idylickém rámci "kouzelného domu" prožívají oba milenci zrození vzájemné lásky, kdy se v Mariině povaze probouzejí ty nejlepší city.

Jejich štěstí je zkaleno sebevraždou podivínského Martinova bratra, který se do Marie taktéž zamiloval, ale když si uvědomil, že muž jeho druhu by nikdy nezískal srdce dívky tak jemné a cituplné, jako je Marie, oběsil se na staré vrbě.

Mariino tajemství zná jenom Martin, jenž se tajně pokouší pomocí věcí nacházejících se v jejím majetku odhalit závoj její zapomenuté minulosti, zatímco všichni ostatní věří smyšlené povídce o Marii Larišové. Marie je rovněž přijata do rodiny jako Martinova snoubenka...

Oba milenci odjedou pod smyšlenou záminkou do Prahy, kde doufají v nalezení alespoň malého vodítka v jejich hledání. Dají se spolu vyfotografovat a vystavený Mariin obraz má pomoci odhalit její totožnost.
A skutečně, jak Martin správně předpokládal, fotografie "promluvila" - přihlásí se generální ředitel Unger, který v Marii pozná svou dceru...

Několik okamžiků před jeho příchodem však Marie procitne pomocí hypnotizéra sama ze sedminedělního spánku a vrátí se do skutečnosti. Co se ale nestane, v ten moment zapomene na úsek života, který strávila na Bítově a nepoznává tak nikoho z rodiny Balvínovy, dokonce ani Martina!

Marie se vrací do dřívějšího života s podivuhodnou samozřejmostí a odloží všechen svůj půvab a něhu, kterými si získávala srdce ostatních lidí. Je to nová Marie, zkažená bohatstvím a společností.

"Blednoucí obraz. Jako by z ní něco unikalo - něco nezachytitelného. Jako když vadne květina, nebo když usýchá strom. Co je 7 neděl svobody duše proti 22 letům vězení za zdí rodu, zvyku a zájmů!"

Nová Marie si lhostejně vyslechne Martinovo líčení štěstí, které spolu prožívali, a chladná k jakémukoliv citu, raní rodinu Balvínovu povýšeností dámy z bohatého světa. Martin sice bojuje a snaží se z ní udělat zase Marii z "kouzelného domu", avšak marně. Marie Ungrová jej nezná a ani ho znát nechce.
Ubohý Martin se vrací do rodného Bítova sám pln bolesti i hořkosti a se srdcem raněným krásou a snem...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Grully, 04.06.2021

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Červená pečeť
-Kouzelný dům
-Uloupený život
-Vítězný oblouk
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
­­­­

Diskuse k výpisku
Karel Josef Beneš - Kouzelný důmMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)