ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Beneš Karel Josef (*21.02.1896 - †27.03.1969)

­­­­

Vítězný oblouk

  • román z roku 1937

Beneš se zde pokouší vykreslit život českého maloměšťanstva na počátku dvacátých let minulého století, a to s nezvyklou dávkou kritičnosti vůči podnikatelským a vůbec buržoazním kruhům; řešení klade převážně do oblasti individuální morálky.
Sám spisovatel označil toto dílo jako svou první závažnou práci a zaměřuje se v ní především na sociálně společenské vztahy a na jednání jednotlivce.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Družstevní práce v Praze roku 1937. Počet stran: 861.

OBSAH:

Děj se odehrává v prvních letech Československé republiky, kdy pod ideálně čistým povrchem nadšeného vlastenectví a sebeobětování kvasí všechna špína sociálních a třídních vášní a osobního prospěchářství. V pestré směsici zde vystupují ostře prokreslené postavy, jež uchvacují buď silou své osobnosti, nebo svými utopickými názory.

Nacionálněsocialistický poslanec Nebeský, předseda branného výboru, zasévá rozvrat a přihrává do karet vídeňským a peštským legitimistům, toužícím vyvolat v republice občanskou válku, aby v nastalém chaosu mohli obnovit monarchii.

Statkář Landa je despotický vládce své rodiny, ale v politice člověk čestný, s rovnou páteří českého sedláka, lpícího na půdě svých předků.
V tom je mu podobná jeho dcera Eva, třebaže názory mladé, inteligentní dívky jsou odlišné od těch otcových.
Syn Pavel, jenž prožil hrůzy světové války, je již člověkem vyšinutým ze životní rovnováhy. Nemůže se zbavit tíživého pocitu marnosti lidského snažení a jsou mu směšné komáří zájmy jednotlivců, které se úplně ztrácejí v majestátu smrti.

Jako stříbrná nit se táhne celým románem postava Jozy Burbela, asketického hlasatele nového světového řádu bez třídních rozdílů a kapitalistických společností, stavěného na základech bratrství a spravedlnosti.
Dále je zde doktor Ostrýt, neobyčejně schopný mladý člověk, rozmotávající uzly práce Nebeského; legionář Šic, nalézající v republice, kterou pomáhal vybudovat, jen oslnivá slova a plané sliby místo práce a chleba; dělníci, rozeštvaní nesvědomitými, podplacenými agenty a ženoucí se za lesklou chimérou ruského bolševictví.
V románu plném děje a vzruchu ale vystupuje celá řada dalších charakteristických postav.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Grully, 05.10.2021

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Červená pečeť
-Kouzelný dům
-Uloupený život
-Vítězný oblouk
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
­­­­

Diskuse k výpisku
Karel Josef Beneš - Vítězný obloukMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)