ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Beneš Karel Josef (*21.02.1896 - †27.03.1969)

   
­­­­

Uloupený život

Psychologický příběh sester-dvojčat, fyzicky stejných, povahově však velice odlišných.
Po tragické smrti jedné ze sester se rozhodne druhá z nich z lásky k jejímu manželovi přijmout její totožnost a tím i její osud. Velmi brzy však hrdinka pozná, že se svým činem provinila nejvíce sama na sobě a že štěstí, po němž toužila, nemůže získat zadarmo...

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydal Československý spisovatel v Praze roku 1988 (4. vydání tamtéž). Počet stran: 291.

OBSAH:

Sylva a Martina, dcery mocného a zámožného prezidenta rakousko-uherské banky Antonína Oliče, byly dvojčátka tak nápadně si podobná, že je kromě matky nikdo nerozeznal. Sám otec býval často na pochybách, protože se i stejně oblékaly.

Mezi dívkami nepanoval pravý sesterský poměr - žárlily na sebe a nenáviděly svoji podobnost.
Rodiče upřednostňovali temperamentní Sylvu; váhavější Martina, cítíc svou méněcennost, proto svou sestru ve všem napodobovala.

Jejich rozkol se ještě prohloubil ve chvíli, kdy Sylva odloudila Martině jejího milence, docenta Vladislava Tomana, a následně se za něj provdala bez větší lásky...

Toman se ihned po svatbě účastní polární výpravy vídeňského profesora Rauchbergra a sestry odjíždí do francouzských mořských lázní.
Na společné projížďce rozbouřeným mořem jejich loďka ztroskotá a Martina se marně snaží zachránit tonoucí a těžce zraněnou sestru. Ze Sylviny ruky sklouzne na Martinin prst snubní prsten. S ním na ruce najdou pak na skalisku vysílenou dívku. Všichni ji považují za paní Tomanovou a Martina tomu nikterak neodporuje - konečně má šanci dosáhnout Sylviných úspěchů!

Vrací se tedy do Tomanovy pražské vily, netušíc nic o sestřině soukromém životě nebo o tom, jak se doma chovala. S trapným překvapením poznává i Sylvina milence, studenta Karala, jenž na ni přenáší svou lásku, aniž by tušil, že jde o někoho jiného. Avšak mladík v ní vzbudí náklonnost, se kterou těžce zápasí, protože by ráda zachovala Tomanovi věrnost.

Jediný otec pochybuje o její pravé totožnosti. Když zjistí, že se neplete, dojde k názoru, že se Martina úkladně zbavila své sestry. Poté jej postihne záchvat mrtvice a umírá...

Mezitím polární výprava ztroskotá. Martina pořádá vlastním nákladem záchrannou výpravu, jenže z nalezeného deníku nabývá jistoty, že Toman zahynul. Dochází jí, že své sestře uloupila život vlastně zbytečně.
Z jejího zoufalství ji však probouzí radostná zpráva: Tomana zachránili polární lovci.

Jede mu naproti, avšak setkání je chladné. Toman sice záměnu nepozná, cítí však změnu v chování své "ženy". Marně se Martina snaží získat jeho lásku. Toman se jí straní a ona se brzy přesvědčuje o jeho nevěře.
Uražená spěchá za Karalem, ten ale padl ve válce...

Zklamaná Martina poznává, že jejím uloupeným životem kráčela jen smrt, bolest, přetvářka a neštěstí. Vidí, že není člověku dovoleno vzdát se beztrestně sama sebe.

Rozvádí se s Tomanem a tím z ní padá kletba mrtvé sestry. Zůstalo jí jen jeho dítě, jež dává jejímu životu nový smysl. Odjíždí svobodná a volná z prostředí, ve kterém žila ve stálé lži. Její vina je vykoupena přemírou utrpení.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Grully, 26.05.2021

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Červená pečeť
-Kouzelný dům
-Uloupený život
-Vítězný oblouk
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
­­­­

Diskuse k výpisku
Karel Josef Beneš - Uloupený životMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­