ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Beneš Karel Josef (*21.02.1896 - †27.03.1969)

   
­­­­

Červená pečeť

  • hudební román z roku 1940 o umělecké cestě české houslové virtuosky
  • zachycuje životní osudy hrdinky od útlého mládí, kdy jako sirotek byla na venkově vychována řídícím, přes léta dospívání a studií v Praze až do doby, kdy jako vynikající houslistka bojuje o své uznání doma i v cizině

Jedná se o román Dobrý člověk, který Karel Josef Beneš po 15 letech přepracoval a rozšířil. V tomto díle opět vidíme autorovu lásku k hudbě v podobě hrdinky Heleny, jež v ní našla smysl života. Beneš tu zdůraznil píli a vytrvalost, díky níž se houslová virtuoska stává slavnou, což jí umožní koncertovat po celé Evropě. Velkou roli při vzniku tohoto díla sehrál sňatek s Ervínou Brokešovou. Její italské housle s červenou pečetí daly románu název. Dílo ocenil i český literární kritik František Götz, který napsal: "Nový román K. J. Beneše ukazuje zajímavý rozvoj romanopisce, jenž si klade úkoly stále vyšší."

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydal Československý spisovatel v Praze roku 1959 (6. vydání). Počet stran: 466.

OBSAH:

Jde o román mladé dívky, Heleny Drahošové, nalézající v hudbě a v milovaných houslích jediný smysl života a jediné štěstí. Helena měla smutné dětství, ztratila předčasně matku i otce a byla vychovávána bezdětným řídícím učitelem, panem Jakubem. Ten v ní probudil lásku k hudbě, ten ji dal do školy proslaveného profesora Tichého, ten ulpěl na ní celou svou duší i srdcem...

Brzy na sebe Helena upoutala pozornost uměleckých kruhů, a když jí byly knížetem N. zapůjčeny vzácné italské housle amatovky, opatřené vzadu červenou knížecí pečetí, začíná její rychlý umělecký vzestup.

"Být zvěstovatelkou, být věčnou poutnicí, poznamenanou znamením nikdy neukojené touhy po nových a nových cílech - takový je její úděl a ona jej přijala radostně a statečně."

Po prvních úspěších v Praze se vydává do světa, s nezdarem se sice potkává v Miláně, ale svou nezlomnou vůlí povznese se opět, aby jako hvězda první velikosti zazářila téměř ve všech evropských i zámořských velkoměstech.

Červená pečeť na jejích houslích je jí symbolem jejího poslání a stálou vzpruhou na cestě k výšinám.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Grully, 06.10.2021

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Červená pečeť
-Kouzelný dům
-Uloupený život
-Vítězný oblouk
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
­­­­

Diskuse k výpisku
Karel Josef Beneš - Červená pečeťMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­