ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Werich Jan (*06.02.1905 - †31.10.1980)

   
­­­­
  • pocházel z rodiny úředníka pojišťovny
  • studoval spolu s Voskovcem (znali se od r.1914) na reálném gymnáziu v Praze v Křemencově ulici, odtud pak Werich přešel na smíchovské reálné gymnázium; studoval práva, ale studia nedokončil
  • v dubnu 1927 uvedl s Voskovcem představení Vest pocket revue v pražské Umělecké besedě
  • v létě r.1927 se soubor stal součástí Osvobozeného divadla (vzniklo r.1925 jako divadelní sekce Devětsilu)
  • Voskovec a Werich v Osvobozeném divadle pracovali jako autoři i herci, vytvořili osobitou komediální dvojici; spolupracovali s hudebníkem Jaroslavem Ježkem.
  • v listopadu 1938 ukončilo Osvobozené divadlo svou činnost, V+W a J.Ježek emigrovali do USA
  • po návratu r.1945 založili Divadlo V+W
  • po odchodu Voskovce do exilu (1948) Werich přešel do Divadla státního filmu v Karlíně; 1955-59 byl uměleckým ředitelem a hercem Divadla satiry (1957 přejmenované na Divadlo ABC), kde se spolu s partnerem M.Horníčkem vrátil k některým hrám Osvobozeného divadla
  • hrál v několika filmech a televizních inscenacích
  • v 70. letech mu byl znemožněn přístup do médií, na sklonku desetiletí byl pak propagandisticky využit jeho podpis tzv. Anticharty.

DÍLO:

filmy "Pudr a benzin (1932); Peníze nebo život (1932); Hej rup! (1934); Svět patří nám (1937); Císařův pekař a Pekařův císař (1951); Tajemství krve (1953); Byl jednou jeden král (1955); Až přijde kocour (1962-63)"
hry V+W "Vest pocket revue; Smoking revue; Gorila ex machina čili Leon Clifton čili Tajemství Cliftonova kladívka; Ostrov Dymamit; Sever proti Jihu; Caesar; Osel a stín; Kat a blázen; Rub a líc; Těžká Barbora; Pěst na oko"
Werichova próza "sbírka pohádek Fimfárum; cestopisné zápisky Italské prázdniny; povídky Lincoln 1933; vzpomínková kniha pamětí Jan Werich vzpomíná... vlastně Potlach"

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Zuzana Patócsová, 01.11.2002

­­­­

Diskuse k životopisu
Jan WerichMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­