ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Werich Jan (*06.02.1905 - †31.10.1980)

­­­­

Franta Nebojsa (Fimfárum Jana Wericha)

  • Fimfárum Jana Wericha je především český animovaný film z roku 2002, natočený na motivy samotné knihy Fimfárum
  • knížka obsahuje tyto pohádky: Až opadá listí z dubu, Franta Nebojsa, Splněný sen, Lakomá Barka, Fimfárum, Paleček, Hrbáči z Damašku, Tři sestry a jeden prsten a Moře, strýčku, proč je slané?

Jedná se o celkem devět pohádek z Werichovy známé knížky, které získaly podobu animovaných filmů ve dvou celovečerních pásmech.
Pohádka o F. Nebojsovi je příběhem o nebojácném pořízku Frantovi, jenž stráví noc mezi nejpodivnějšími strašidly, aby se konečně naučil, co je to strach. Vznikla tak pohádka, která pobaví nejen děti, ale i dospělé...

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

In Fimfárum Jana Wericha. Vydalo nakladatelství Albatros v Praze roku 2006 (1. vydání). Celkový počet stran: 140. ISBN: 80-00-01612-5.

DĚJ:

Franta Nebojsa

Jednoho dne se manželům Huťáskovým narodil syn jménem František. Nebyl jako ostatní děti, protože už jako malý byl silný a urostlý. Jeho problém byl, že nemluvil.

Když Franta trochu povyrostl, brával ho otec s sebou na zámek. Frantu tam hlídali kuchaři, a když mu tehdy podali polévku, zkritizoval ji. Všichni byli překvapeni, že umí mluvit a rychle běželi pro tatínka. Jediné, co se tedy Franta nenaučil, bylo bát se.

Tamní hospodský se rozhodl, že mu pomůže a v úterý večer jej pozval do hospody, kde ho nechal samotného. A pak to všechno začalo...

Úderem jedenácté hodiny se v hospodě začaly scházet duše mrtvých. Dokonce měly i svého hospodského. Všechny společně hrály karty a později to nabídly i Frantovi, ale odmítl. Celá skupina mrtvých se na něj vrhla, jenže Franta je všechny pobil. Jejich hospodskému vlepil tři facky a najednou se před ním objevil neznámý muž, který mu poděkoval, že ho prý osvobodil ze zakletí.

František nevěděl, zda se mu to zdálo, či se to opravdu stalo. Jediné, co dnes víme, je, že se Franta už nikdy nenaučil bát...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Julie, 26.02.2020

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Jan Werich - Franta Nebojsa (Fimfárum Jana Wericha)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­