ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Werich Jan (*06.02.1905 - †31.10.1980)

­­­­

Fimfárum (3)

  • pro čtenáře od 9 do 99 let

Půvabné pohádky plné humoru, jazykového vtipu i poučení. Jejich autor si v nich vzal na mušku některé lidské vlastnosti a zlořády. Knížka okouzluje krásou češtiny, hravostí a moudrostí vypravěče a potěší děti i dospělé. Mnohé z Werichových pohádek se dočkaly filmové či televizní podoby.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Albatros v Praze roku 1997 (v Albatrosu 3. vydání). Ilustroval Jiří Trnka. Počet stran: 193. ISBN: 80-00-00555-7.

OBSAH:

Královna Koloběžka První
Sousedé měli spor, který došel až ke králi. Rozsoudil je třemi úkoly. Rybáři poradila dcera a král hned poznal, že to nevymyslel sám. Poslal tedy pro jeho dceru, ale dal jí podmínky, podle kterých musí přijet. Zdenička všechny podmínky splnila. Král se s ní oženil pod podmínkou, že mu nikdy nebude mluvit do vlády. Ona ovšem neuposlechla a poradila muži, který nespravedlivě prohrál spor. Král se rozhněval a vyhnal Zdeničku s tím, že si může vzít jen to, co je jí nejmilejší. Odnesla si krále. Ten si pak své rozhodnutí rozmyslel a nechal ji vládnout.

Fimfárum
Ve vsi žil kovář se ženou, jež měla poměr se zámeckým lokajem. Kovář jim začal překážet a tak na něj vymysleli úkoly. Dali mu ukovat řetěz, který 3x obmotá zámek. Další den mu dali převést vodu z řeky do zámeckých zahrad. Třetí úkol byl složitější, protože mu dali přinést Fimfárum a ani oni sami nevěděli, co to je. Kovář všechny úkoly splnil. Ale musel dát čertovi 3 duše do pekla. Potom kováře už nikdo neviděl.

O rybáři a jeho ženě
Rybář žil se ženou v láhvi od octa. Jednou rybář ulovil rybu, která mluvila. Žena chtěla chalupu, pak vilu, zámek a velký palác. Byla králem, císařem i papežem, všechno jí ryba splnila. Když ale chtěla být bohem, proměnilo se všechno zase tak, jak bylo původně.

Jak na Šumavě obři vyhynuli
Šumavští obři soutěžili o to, kdo je největší, ale všichni podváděli. Když to zjistili, začali se prát. Všichni lidé utíkali pryč. Pak bitka přestala. Za dlouho se lidi přestěhovali zpátky.

Až opadá listí z dubu
Sedlák hodně pil. Čert mu nabídl svou pomoc, když mu dá to, co neví, že má. Doma se mu narodil syn, ale sedlák čerta převezl. Brzy na to chtěl Čupera odnaučit pít. Čert ho to v pekle odnaučil za jeho duši, pro kterou si přijde, až opadá listí z dubu. Jenže listí z dubu nikdy neopadá...

Lakomá Barka
Barka byla lakomá pomocnice faráře. Učitel měl hodně dětí a nemohl je uživit, proto ukradl jedno prase. Učitelovy děti se modlily za Barku a ona, protože je poslouchala, spadla ze stoličky a neprobudila se. V pytli se dostala k chamtivému Kubátovi. Ten vzal pytel a potkal starostu taky s pytlem. Vyměnili si je. Starosta doma vzkřísil Barku, ale ta se neponaučila.

Líná pohádka
Líný král měl 3 líné syny. Který z nich by se ale měl stát králem? Zeptal se jich tedy, který je nejlínější. Diskutovali asi 3 hodiny. Když se měl král rozhoudnout, řekl, že byl líný poslouchat. A tak se král nezměnil, protože byl líný zemřít.

Moře, strýčku, proč je slané?
Byli dva bratři. Chudý Kouba měl hodně dětí a tak když neměli co jíst, zašel k bohatému Markovi pro jídlo. Ten odhodil hodně daleko půlku prasete. Kouba si pro něj došel a potkal čerta, jenž mu dal mlýnek, který namlel, co si člověk přál. Marek mlýnek ukradl. Dostal se s ním na loď a když chtěl sůl, nevěděl jak mlýnek zastavit. Loď se potopila a mlýnek mele dodnes.

Splněný sen
Byli manželé Loudalovi. Loudal chtěl syny, a všechno, co měl, prosázel. Jednou se mu zjevila teta Róza a řekla mu o pokladu. Se ženou našli poklad a koupili si vinohrad.

Tři sestry a jeden prsten
Tři sestry - Tylda, Marie a Bára - utratily peníze za pivo a když šly domů, našly prsten. Chtěly, aby si ho nechala ta, která napálí víc svého manžela. Tylda s opatovým rouchem řekla muži, že ho zvolili novým opatem. Marie řekla, že je neomocná a že se uzdraví, až když si nechá rozemlít horní zub a vypije ho. Bára řekla muži, že už je dávno mrtvý a že má zítra pohřeb. Prsten si nenechala ani jedna.

Paleček
Manželům Ševcovým se narodil Paleček. Jednou si ho koupil nóbl pán. Okradli ho loupežníci a Palečka poslali k Sněžným žroutům a ti ho poslali ke Sněžnému muži. Paleček byl jeho rádcem, ale chtěl manželku. Vrátil se zpět domů se sedmi mílovými boty. Ten nóbl pán byl král a udělal z Palečka svého zpravodaje.

František Nebojsa
Syn muzikanta, až do 5 let nemluvil. Jednou ho otec vzal do hospody, aby se naučil bát. V 11 hodin začala strašidla hrát karty. Kdo prohrál, toho spálili. František se s nimi porval a vysvobodil člověka. Ale bát se nenaučil.

Král měl tři syny
Byl král a měl 3 syny. Poslal dva, aby mu přinesli klobouk se sojčím perem. Když se vrátili s prázdnou, vyrazil třetí, Honza, a přinesl kloubouk. Stal se králem, ale propadl závodění. Jeho otec mezitím zemřel. Doma nechal klobouk. Honza se vrátil do hospody, kde kloubouk našel a oženil se.

Tři veteráni
Tři veteráni dostali dary od skřítků. Jednou přišli do království a dva se zamilovali do princezny. Řekli jí o kouzelných darech. Ona jim je s tátou vzala. U stromu frňákovník jim dali skřitci 3 jablka a 3 hrušky. Veteráni princeznu vytrestali a dostali své věci zpátky. Skřítkové jim dali ještě jednu šanci.

Psí starosti
Spisovatel dostal od kouzelníka pilulku, po které rozuměl zvířatům. Vořech a jezevčík si k němu sedli pod lavičku a aniž by věděli, že jim pán rozumí, začali si povídat. Poté se vrátili ke svým pánům. Pak přestala pilulka působit.

Pohádka o zasloužilém vrabci
Fousek, který utekl od pána, potkal vrabce. Unavený usnul uprostřed cesty, kde ho přejel traktorista. Neposlechl vrabce a ten mu podpálil traktor. Doma chytil vrabce a jeho žena se mu snažila useknout hlavu, ale místo vrabce zabila manžela.

O třech hrbáčích z Damašku
Tři škaredé bratry vyhodili z Damašku. Rozhodli se jít každý svou cestou. Jeden se oženil a zbohatnul. Bratři šli za ním, ale on je vyhodil. Přišli znova a jeho žena je dala do sklepa. Chtěla, aby nosič oba utopil, ale stáhnul do vody i třetího. Bohatý pán vylovil 3 pytle. U sebe v paláci zjistil, že se ani jeden neutopil. Dal jim plno peněz.

Rozum a Štěstí
Na lávce se potkali Rozum a Štěstí. Rozum vstoupil do hlavy pasáčkovi a ten se stal zahradníkem u krále. Jeho dcera nemluvila, tak za ní šel a povídal si s ní. Ale neměl důkazy. Král ho poslal na popravu. Teď přišlo na řadu Štěstí. Zachránilo pasáčkovi život a on si vzal královu dceru.

Chlap, děd, vnuk, pes a hrob
Chlap stále kradl, ale jednou ho překvapil pes. Vzbudil pána, ovšem chlap ho zbil a utekl. Avšak přišel vnuk a postřelil ho. Zanedlouho zemřel pod dubem, kde ho našel Rek.

VLASTNÍ NÁZOR:

Vtipná a nápaditá knížka.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Lucka Ko., 06.01.2008

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Jan Werich - Fimfárum (3)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­