ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Werich Jan (*06.02.1905 - †31.10.1980)

­­­­

Slaměný klobouk

Volně zpracováno podle Labiche a Martina, vydala Knihovna dobrých her, Míla Kholová-Toušková, Centrum, v roce 1934.

Voskovec s Werichem se inspirovali původní Labicheovou hrou z roku 1850, pojali ji jako lehkou grotesku a uvedli ji v Osvobozeném divadle v roce 1934.

Děj se odehrává v Paříži roku 1900, hra je rozdělena do 8 obrazů.

1. obraz: pokoj u Fadinarda
Fadinard je mladý muž, který se z důvodů nutného finančního zajištění potřebuje dobře oženit a vyhlédl si Helenu, dceru venkovského farmáře. Po celou hru spolu ti dva nepromluví ani slovo.

Vézinet je starý senilní vtíravý příbuzný Heleny, který přinese jako svatební dar klobouk pro svou neteř. Dialog mezi Vézinetem a Fadinardem je velmi vtipný, každý mluví o něčem jiném. Jakmile Vézinet opustí pokoj, svěřuje se ženich sluhovi, že má problém, protože při jízdě parkem jeho kůň sežral nějaké dámě slaměný klobouk, její doprovod se naštval a chce satisfakci. Zatím se podařilo Fadinardovi před ním utéct. Ne však na dlouho, protože přichází rozzuřený důstojník Emil a vleče s sebou Louisu, která byla majitelkou onoho klobouku. Emil chce omluvu a po té, co se Fadinard omluví za svého koně, neopomene připomenout, že kdyby dáma neměla rozvěšené své oblečení po keřích v parku, tato nehoda by se nestala. To neměl před cholerickým Emilem říkat, před soubojem Fadinarda zachrání jen svatebčané, kteří do pokoje ve velkém počtu přicházejí. Fadinard nechce, aby svatebčané viděli Emila s Louisou a ti také nechtějí být spatřeni spolu, proto se schovají do zadní místnosti. Nanancourt je nastávajícím tchánem Fadinarda a vyčítá mu, že ujel na koni a nepočkal na ně, že si jich dost neváží a myslí si o nich, že jsou zelináři. Nakonec odcházejí, ale Fadinard s nimi jít nemůže, musí v jejich nepřítomnosti vyřešit tu věc s kloboukem. Louisa mu vysvětlí, že její manžel je velmi žárlivý a ona prostě bez klobouku domů nesmí. Také Emil potřebuje pro milenku klobouk, protože její manžel pracuje na ministerstvu války a kdyby se aféra provalila, měl by po kariéře. Fadinardovi nezbývá než slíbit klobouk obstarat.

2. obraz - před oponou
Klára zpívá Secesní valčík.

3. obraz - v salonu modistky Kláry
V salónu ho čeká nemilé překvapení, Klára je totiž jeho bývalá milenka, která se za něho velmi chtěla provdat, ale on raději utekl, aby se mohl bohatě oženit. Nyní mu nezbývá, než se vymluvit, slíbit, že si Kláru příští týden vezme za manželku s nadějí, že se dřív jako ženatý muž vytratí. Když přijde nahoru Emil a říká, že se svatebčané domáhají ženicha a čekají dole, nezbývá Fadinardovi, než sdělit Kláře, že se vlastně žení Emil, jinak by ji nedohnal k tomu, aby šla do skladu pro klobouk. Svatebčané již jsou také nahoře a myslí si, že jsou již na radnici. Aby si Fadinard zachránil kůži, vysvětlí tchánovi, že při lepších svatbách je ženich zastupován "městským ženichem", tedy v tomto případě Emilem, který svou úlohu přijal, jen když Fadinard sežene klobouk pro Louisu. Dojde ke komické situaci, protože přijde sluha od Kláry, chce vzít Heleně míru na klobouk, ale tchán a svatebčané si myslí, že to je starosta a chce, aby mladý pár oddal. Fadinard vyprovodí svatebčany i se "starostou" a Emilovi vysvětlí, že klobouk má hraběnka de Champigny, Kláru vyšle k hraběnce s doporučujícím dopisem a utíká za svatebčany.

4. obraz - před oponou
Voskovec s Werichem, tedy Fadinard a Emil jako klauni zpívají píseň Vyznání lásky.

5. obraz: u hraběnky de Champigny
Hraběnka se s generálem, svým bratrancem, chystá na večírek - ona obstarala pěvce Nasrardiho, on holky z šantánu. Jakmile vstoupí Fadinard, který si myslí, že je u hraběnky objednán, dojde ke komické situaci, on mluví o klobouku, ona o vystoupení, protože si myslí, že je to objednaný pěvec. Hraběnka neví, který klobouk požaduje a proto noví stále nové klobouky, bohužel ne ten pravý, mezitím přichází Emil, že již déle nemůže svatebčany zdržovat. Do místnosti vstoupí jedna z tanečnic, poznává v Emilovi svého bývalého milence a Klára si myslí, že to je Emilova žena a gratuluje jim k svatbě. Emilovi nezbývá, než vyjít z pravdou ven a říct, že ženichem je Fadinard, což Kláru raní a vyčítá mu, že ji podvedl. Další krutou ránou pro Fadinarda je fakt, že hraběnka klobouk nemá, protože ho dala své neteři a dokonce než se mu podaří utéct, je odchycen a musí před společností zpívat.

6. obraz: u manžela Louisy
Opět komický obraz, protože manžel čeká doma na Louisu, která se někde zdržela a místo ní přijde Fadinard, ptá se po ní a za ním svatebčané, kteří se v bytě chovají jako doma, protože si myslí, že již jsou v bytě u Fadinarda. Do toho přijde i Klára, s Bobem, což byl Helenin kamarád z dětství, který se stačil nechal ulovit od Kláry, když zjistila, že Fadinard si bere Helenu. Tchán předává Heleně myrthu, aby jí dala manželovi, ale ten s ní není, toho honí manžel Louisy. Fadinard mu vysvětlí situaci - že shání slaměný klobouk pro záletnou manželku, která zahnula manželovi s důstojníkem, kterého popíše tak přesně, že popis přesně sedí na Emila. Emilova tanečnice ale manželovi Louisy vysvětlí, že tím svůdcem je Fadinard, protože ten má jeho manželku v pokoji. Fadinard tvrdí, že to není pravda, že má v bytě černošku, což vede k Heleniným mdlobám a všichni, kromě Kláry a Boba, odcházejí do Fadinardova bytu.

7. obraz - před oponou
Jen Fadinard a Emil zpívají písničku Tři doby země evropské.

8. obraz: na ulici před Fadinardovým domem
Emil jde napřed odklidit Louisu. Mezitím sluha vodí svatebčany kolem domu a Emil odvádí Louisu zadním vchodem do fiakru a nahoru běží Emilova tanečnice, aby tam přistihla svého milého s jinou. Klára chce zachránit Fadinarda a řekne svatebčanům, že nahoře je zákaznice, co si zkouší klobouk. Tu si vzpomene Vezinét, že koupil pro Helenu jako svatební dar slaměný klobouk a je to přesně ten klobouk, který všichni tak dlouho sháněli. Nejlepší nakonec, z fiakru vystoupí Louisa a vynadá manželovi, kde tak dlouho byl, že na něj již dlouho čekala u sestřenice.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Petra Mishka, 10.01.2006

­­­­

Diskuse k výpisku
Jan Werich - Slaměný kloboukMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­