ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Klíma Ivan (*14.09.1931)

­­­­

Milostné rozhovory

Soubor povídek vydaný nakladatelstvím Hynek s.r.o. v roce 1995, první vydání

Milostné rozhovory jsou vlastně souborem souborů povídek:
- Tři rozhovory (O lásce a smrti) - Milostné rozhovory, Rozhovory na dálku, Manželské rozhovory a První sen o lásce a smrti: Útěk
- Tři nesentimentální povídky (O lásce a smrti) - Třetí panna, Když se hodně stýská, Uran v domě smrti
- Tři sentimentální povídky (O lásce a smrti) - Snění slabých, Venku prší, Nepochopitelná volba a Druhý sen o lásce a smrti: Let
- Tři podivné povídky (O lásce a smrti) - Boháči bývají podivní lidé, Lékařova dcera, Podivné otcovství
- Tři tajemné povídky (O lásce a smrti) - Žena za oknem, Bílý dům, Město a Třetí sen o lásce a smrti: Poušť.

Soubor tří rozhovorů, které mají společný rys - jsou psány důsledně ve formě rozhovoru, a to mezi milencem a milenkou v krátkých chvílích, které si pro sebe vyhradí mimo svá manželství. Tyto rozhovory ukazují zcela odlišnou psychiku muže a ženy. V milostných rozhovorech se milenec snaží si příjemnou chvilku užít, milenka se stále dotazuje, zda ji miluje, bude jí věrný, myslí jen na ni apod. Již v této povídce je vidět další naprosto specifický rys Klímovy tvorby, a sice přepracování povídek po mnoha letech, např. u povídky Milostné rozhovory je datum 1985, 1994. Povídka tak byla "v šupleti" - napsaná v roce 1985 a přepracovaná k dokonalosti v roce 1994. Pro Klímu je charakteristické, že svá díla přepracovává, cizeluje k literární dokonalosti.
Další povídka Rozhovory na dálku má trochu jiný charakter. Opět milenci, kteří mají své manžely, své děti, ale zaskočila je láska. On je námořník z Nového Zélandu, ona Češka, on ji telefonuje, že za ni přijede, protože bez ní nemůže žít. Ona je tím zaskočena, nemá odvahu mu sdělit, že to byl jen flirt a dál o něj zájem nemá.
Třetí povídka minicyklu je o Manželských rozhovorech, více než v předchozích je základech žárlivost, potřeba v manželství toho druhého vlastnit.
K těmto povídkám patří První sen o lásce a smrti - má jiný charakter, protože jejích aktéry jsou mladí lidé, kteří jsou zamilovaní, chtějí být spolu, skutečnou lásku teprve hledají.

Tři nesentimentální povídky jsou psány již v povídkovém stylu, nikoliv v rozhovorech. Třetí panna je o čtrnáctileté Renátě z rozvráceného manželství, která hledá v milostném světě sama sebe. Nechá se svést zrzavým Robertem, ale není spokojená, vydírá ho tím, že ho udá za soulož s nezletilou, nakonec ho nechá zmlátit partou výrostků.
Povídka Když se hodně stýská je o lásce profesora na střední škole ke své studentce Evě. Po škole se ale rozešli, měli svá manželství a znovu se sešli, Zde ale se role obrátily, byl to on, kterému se stýskalo po milence, protože ona dospěla a byla pro něj vzácná.
Uran v domě smrti - další povídka o lásce dvou - universitního profesora (nejoblíbenější mužská postava autora) a jeho mnohem mladší milenky. On má odjet do Austrálie na služební cestu a nepřemýšlí o tom, že by ji vzal s sebou. Jí se to ovšem velmi dotklo, a tak mu "věští", že letadlo spadne a čeká ho neštěstí. Cesta profesora do Austrálie tak byla plná úzkosti a strachu z každého okamžiku letu a když se ve zdraví vrátil, jen mu suše oznámila, že se prostě spletla v horoskopu.

Tři sentimentální povídky mají také svou spojitost a tou je manželství. První povídka Snění slabých je o Jolaně, která je v manželství velmi nespokojena, uchyluje se do svého světa snění. Jednou se manžel opozdí a ona sní o tom, že se něco stalo, že je mrtvý, že je to ona, která ho v márnici poznává. Nakonec se manžel vrací, přizná se, že byl u milenky, manželka může jít též za svým milencem a skončí to happy endem.
Soudce Martin Vacek v povídce Venku prší je starší pán, pohodlně ženatý s ženou, na kterou je zvyklý a nepřemýšlí o tom, jestli ji miluje či nikoliv. Jednou rozvádí mladou ženu, která se nedokáže smířit s rozvodem a ze soudce utěšovatele se stane její milenec. Jejich láska skončí, když se milenec vrací poslušně do vyjetých kolejí manželského života.
Nepochopitelná volba je povídka se zvláštním kouzlem. Marie Anna Pavlů je mladá vdaná žena, která pracuje v jeslích, vzala si prvého muže, který si jí všiml a je se svým životem docela spokojená. V domě, kde bydlí, se zdraví se starým osamělým invalidou, kterému zpočátku pomáhá, potom se do sebe zamilují. O jejich lásce mluví celý dům, ale její manžel nechce svolit k rozvodu a vyhrožuje, že ji připraví o syna. Soudce ukázal ženě, co jí čeká, může přijít o syna a bude mít doma stárnoucího nemocného muže. Ona všechno toto martyrium chce podstoupit, ale její milenec dostane strach ... a je po lásce.

Povídka Boháči bývají podivní lidé je velmi zábavná. Alois Burda je starší velmi bohatý muž, který má vše - peníze, mladou, krásnou ženu, zdravé děti, prosperující firmu, ale je nemocný. Jde do nemocnice na operaci, která se ukáže zbytečnou, protože mu zbývá pár dní života. Aby nepřišel o své peníze, před operací odjede do ciziny, vybere svá konta a peníze uschová do krabice se starými bačkorami, kterou vezme do nemocnice. Než si rozmyslí, komu peníze dá, zda sestřičce v nemocnici nebo nějaké nadaci, umírá a jeho žena nepotřebnou krabici hodí na divokou skládku.
Další povídka Lékařova dcera není zábavná, přišla mi trochu nostalgická. Doktor Hron byl lékař na malém městě, velmi vážený, spokojený ve své rodině a manželství. Nejprve ale zemřel jeho zeť, potom jeho žena a lékař s dcerou zůstali sami. Vlastně ještě s vnučkou, kterou velmi miloval. Osud chtěl, aby trpěl dál, protože jednou v zimě šel s vnučkou na procházku, mladý řidič nezvládl vozidlo a vnučku zabil. Lékař se z poblouznění rozběhl ke stojícím vozům, ty zapálil a sám uhořel. S jeho rodinou si osud divně zahrál, když řidič, co zabil dítě, navštívil dceru, aby projevil svou lítost, mladí lidé se do sebe zamilovali a opustili město.
V povídce Podivné otcovství také život neběží úplně v normálních kolejích. Lukáš se oženil a Katka od počátku byla trochu zvláštní, stejně jako její matka. Postupem času se Lukáš dozvídal, že Katka vzpomíná na svého "otce", který ale jejím otcem nemohl být, protože byl dlouhodobě zavřený, zatímco biologického otce si vůbec nevšímá. Po narození druhého syna se Katka oddává bludům, ve kterým komunikuje se svým zemřelým "otcem". Nakonec Katka páchá sebevraždu, protože "otec je jediný, kdo jí rozumí".

Žena za oknem patří do cyklu Tajemných povídek a také je o chlapci, který spatřil za oknem neobydleného bytu tvář dívky, pátrá tedy po její totožnosti a zjišťuje, že byla méněcenná, proto ji rodiče zavírali do pokoje. Nyní ale je byt prázdný a tvář dívky byl jen přelud.
Mladík potká dívku, která hraje na flétnu a je slepá. Pozve ji na večeři a zamiluje se do ní. Láska ho ale postupně přestává bavit a přemýšlí o tom, jak se dívky zbavit. Pozve ji do hor na výlet a tam zabloudí. Je vzteky bez sebe, že takhle zklamal, ale dívka mu říká, že za kopcem je bílý dům, který vidí svým vnitřním zrakem, Dům tam skutečně je a chlapec poznává, že dívka má pro něj své nepochopitelné kouzlo.
Muž jede autem a potká mladou stopařku. Vezme ji s sebou a dojde jim benzín. Jde pro něj za kopce a když se vrátí, zjistí, že zmizelo auto, stopařka, ale i místo se změnilo, uběhlo totiž mnoho let, uběhl celý jeho život.

Všechny povídky jsou velmi čtivé, mají své kouzlo a čtenář se při četbě rozhodně nemůže nudit.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Petra Mishka, 04.06.2005

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Ivan Klíma - Milostné rozhovory







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)