ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Klíma Ivan (*14.09.1931)

­­­­

Hodina ticha (2)

V románu se objevují lidé několika generací, z různých sociálních vrstev a s rozmanitým pohledem na svět.
Základní příběh se neustále střídá s příběhem geometra, který za okupace ztratil svou dívku a nyní přichází vyměřovat do kraje povodní, kde se bude stavět vodní dílo. Oba hrdinové nakonec ztácejí své nejbližší, jdou však stále kupředu.

Tento román se odehrává koncem druhé světové války. Děj začíná na vesnici, kde je představeno několik postav: muž, jemuž umírá žena, žena, která celou dobu čeká, až se její muž vrátí z války... V této době nejen ve městě, ale i na vesnici sílí komunismus. Lidem je slibován šťastný a spokojený život. Poté přijde revoluce a mezi lidmi nastává zmatek, strach, objevují se i zklamané naděje. Dochází ke kolektivizaci, udávání a zatýkání. Lidé, kteří věřili, že komunismus vše změní, jsou zklamáni současnou realitou.

Objevuje se zde i postava geometra, jenž trpí ztrátou svojí milované ženy. Později se ožení se studentkou, jež zastává myšlenky socialismu, nakonec i on sám také vstoupí do strany. Jednou, když je napaden lidmi při agitaci, uvědomuje si, že zřejmě nekráčí tou správnou cestou. Se svojí ženou si posléze přestává rozumět, rozcházejí se spolu.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Blanka, 27.12.2010

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Ivan Klíma - Hodina ticha (2)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­