ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Dousková Irena (*18.08.1964)

   
­­­­
Irena Dousková se narodila 18. srpna 1964 v Příbrami. Na počátku devadesátých let debutovala sbírkou básní Pražský zázrak spolu se svými bývalými spolužáky z gymnázia - s L.Lomovou, J.Reinischem a P.Ulrychem. Vystudovala Právnickou fakultu Univerzity Karlovy, neboť jedině tam ji "po známosti" přijali. V současnosti je na volné noze a zároveň redaktorkou měsíčníku Maskil, který vydává Židovská kongregace Bejt Simcha. Žije v Praze a je matkou dvou dětí.
Její prozaickou prvotinou je román v dopisech Goldstein píše dceři (1997) o hledání vztahu mezi otcem a dcerou, kteří se ještě neviděli. Můžeme zde najít mnoho autobiografických prvků, protože sama autorka nacházela přes dopisy vztah k vlastnímu otci, který za minulého režimu emigroval do Spojených států. Druhou prózou je o dva roky později vydaná kniha Hrdý Budžes (1998), která zaznamenala veliký úspěch po autorčině dramatizaci pro příbramské divadlo, kde roli hlavní dětské hrdinky Helenky z let začínající normalizace hraje Bára Hrzánová. V knize Hrdý Budžes lze najít hodně motivů, které autorka s největší pravděpodobností čerpala z vlastních zkušeností. Helenka je dcerou divadelních herců, její matka je z divadlo vyhozena pro svou neangažovanost, a biologického otce má v emigraci - toto a ještě další rysy se shodují se zážitky Ireny Douskové. Třetí kniha nese název Někdo s nožem (2000), tato próza je psána formou deníkových záznamů mladé ženy prožívající hlubokou citovou krizí. Formu nepravidelných záznamů (na požádání svého domovského nakladatelství Petrov, dnes již zaniklého) použila také při popisování svého života v únoru 2003. Popisuje zde denní starosti s dětmi, svého muže označuje pouze iniciálou K., což může asiciovat Kafkovo označení postav. Následující knížkou se Irena Dousková obrátila k drobnějšímu žánru povídky. Kniha povídek Doktor Kott přemítá (2002) se věnuje tématům rodinných, manželských a všeobecně mezilidských vztahů. Mezilidským vztahům se věnuje i nadále v další knize povídek, která je pojmenována Čím se liší tato noc (2004). Poslední knihou Ireny Douskové je próza Oněgin byl Rusák (2006), která je volným pokračováním úspěšné knížky Hrdý Budžes, v pokračování knihy je již Helenka dospělejší, ale svůj rozmanitý vnitřní svět si uchovává nadále.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: ef, 18.02.2008

­­­­

Diskuse k životopisu
Irena DouskováMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­