ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Dousková Irena (*18.08.1964)

­­­­

Darda

Volné pokračování bestselerů Hrdý Budžes a Oněgin byl Rusák se odehrává v současnosti, kdy hlavní hrdinku potkáváme již jako vdanou ženu, matku dvou dětí.
Ačkoli se dobové kulisy proměnily, žádná idyla se nekoná. Namísto normalizační krize hrdinka prožívá krizi středního věku. Ani této knize nechybí lehkost vyprávění a autorčin slovní situační humor. Platí zde, víc než kde jinde, že při smíchu v ranách štípe sůl.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Druhé město v Brně roku 2011 (1. vydání). Počet stran: 193. ISBN: 978-80-7227-314-0.

OBSAH:

Po Hrdém Budžesovi a Oněgin byl Rusák následuje kniha Darda, ve které je Heleně již čtyřicet čtyři let, má dvě děti a manžela.

Helena stejně jako její rodiče hraje v divadle, i když si to nikdy předtím nepřála. Její manžel Jindřich Darda se jednoho večera rozhodl skončit jejich dlouholetý vztah a odstěhovat se od Heleny a od dětí. Helenu to mrzí, i přestože dětem i jí ubližoval.

O Vánocích s nimi již Jindřich nebydlí a Helena se dozvídá, že má rakovinu. Chvíli na to dává výpověď v divadle s tím, že dohraje své současné role.

Helena a Jůlie jsou stále nejlepší kamarádky. Jůlie Heleně hodně pomáhá a píše jí povídky, když jde na chemoterapii.
Jindřich má milenku Renatu, kterou Heleně zatajoval, ale Bertě - jejich dceři - přijde esemeska, kterou jí omylem zaslala babička - tchyně - a Berta to okamžitě oznámí Heleně.
Děti nerady chodí k otci a on z toho obviňuje Helenu, říká jí, že je k němu nechce pouštět atd. Nakonec se Helena s Jindřichem rozvádí, Berta otce nenávidí ještě víc a je jí líto její matky.

Jindřichova firma Happy Power je proti týrání dětí. Při předávání výtěžku týraným dětem jdou Berta s Dannym - svým přítelem - převlečeni za Mikuláše a čerta k otci jako tajné "překvapení". Berta otci řekne, že zlobil a dá mu facku. Kvůli tomu mají problémy ve škole a Dannyho chtějí vyhodit, ale Helena je z toho dostane. Řekne Jindřichovi, ať to odvolá nebo ho zažaluje za týrání jejich dětí. Nezbude mu nic jiného než to odvolat a Berta s Dannym dostanou jen třídní důtku.

Jůlii požádá o ruku její přítel a Helena je teď na volné noze.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Ninie, 22.08.2012

­­­­

Diskuse k výpisku
Irena Dousková - DardaMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­