ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Dousková Irena (*18.08.1964)

   
­­­­

Goldstein píše dceři

Psychologický román s emigrantskou tematikou se odehrává na přelomu 80. a 90. let 20. století a je koncipován jako řada dopisů otce dceři.
Český emigrant, působící od šedesátých let v Izraeli jako úspěšný filmový režisér, odkrývá postupně v dopisech své neznámé dceři svoji minulost i důvody emigrace. Náhle navázaný vztah ho překvapuje svou intenzitou, ale po osobním setkání se jeho idealizované představy dostávají do konfliktu s realitou. Uvědomuje si, že chybějící zázemí tohoto vztahu nelze beze zbytku překlenout, ale zároveň cítí, že tento vztah obohacuje jeho život.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Melantrich v Praze roku 1997 (1. vydání). Počet stran: 108. ISBN: 80-7023-254-4.

OBSAH:

Kniha je poskládaná z dopisů, které posílá Josef své dceři do Čech. Nachází se zde ovšem jen jeho dopisy, jež píše z Izraele, kam se před válkou odstěhoval - ještě dříve než se jeho dcera Klárka narodila.

Klárka se mu ozve až po dvaceti letech, do té doby psal dopisy, na které nedostával odpovědi. V každém svém dopise se zmiňuje, že již brzy umře a že je velice zaneprázdněn, protože pracuje jako filmový režisér a točí spousty filmů. Píše také, jak je na něj Klárka zlá a bezcitná, chtěl by se s ní sejít, píše jí to neustále.

Nakonec se sejdou ve Vídni a Josef si Klárku zamiluje, sejdou se celkem třikrát.

Josef má rodinu, dvě děti a manželku. Neustále si na něco stěžuje (i na drobnosti), působí velmi sebestředně a sobecky.
Poslední dopisy znějí, jako by psal milence. Úplně poslední dopis je pak věnován Klárčině nenarozené dceři.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Ninie, 29.08.2012

­­­­

Diskuse k výpisku
Irena Dousková - Goldstein píše dceřiMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­