ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Dousková Irena (*18.08.1964)

­­­­

Hrdý Budžes

Normalizační sedmdesátá léta viděná dětskýma očima jsou obsahem knihy, která osobitým způsobem karikuje důvěrně známá normalizační hesla, děje a chování.
Hlavním a nejlepším autorčiným nástrojem je dobře zvládnutý systém dětského způsobu myšlenkových zkratek či spíše zkratů, jimiž dosahuje nejen předpokládané komičnosti, ale i značné autentičnosti. Přes hrdinčino soustředění na "dětinské" problémy zdůrazněné v názvech kapitol (Jak jsme měli k obědu vnitřnosti, Jak jsem byla zblízka u shnilýho vrabce) nahlížíme na postupně se bortící kariéru i rodinný život normalizačně "likvidované" herecké rodiny a na maloměstskou a uměleckou společnost kolem ní. Dětskostí vyjadřování, čistou naivitou a přímostí odhadujeme hrdinku asi jako pětiletou, hloubkou pochopení a analýzou některých problémů bezmála dospělou, je však asi devítiletá.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Petrov v Brně roku 2002 (1. vydání tamtéž). Počet stran: 166. ISBN: 80-7227-132-6.

VLASTNÍ NÁZOR:

Kniha mě upoutala především svou dvojí tváří. Na jedné straně stojí dívka Helenka, která řeší své dennodenní problémy dospívající dívenky, na druhé straně se jedná o realistický popis tehdejšího života ve druhé polovině 20. století v Československu. Helenka skrze svůj nízký věk nechápe tyto procesy, čímž kniha získává velmi komický, ale především zamýšlející ráz nad tehdejší dobou, která ovlivnila život mnoha generací.

Dílo mě nadchlo na každé stránce a čtivý žánr ještě více povzbuzoval čtení. K mému překvapení jsem zjistil, že kniha má ještě sestru s názvem Oněgin byl Rusák, která volně navazuje na předchozí děj. Před Vánoci 2011 se objevila poslední - již třetí - kniha s názvem Darda, která příběh Helenky uzavírá navždy.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Libor Ledvina, 26.12.2011

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Irena Dousková - Hrdý BudžesMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­