ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Byron George Gordon (*22.01.1788 - †19.04.1824)

­­­­

Childe-Haroldova pouť (2)

Anglická romantická literatura rozvinula rys bouřliváctví, krajního individualismu a boje za svobodu národů. George Gordon Byron vytvořil poezii, jež byla výrazem úsilí po změně vztahu člověka k člověku. Básník chtěl, aby se každý mohl vyvíjet svobodně. Z nemožnosti uskutečnit tento vysněný ideál vzniká hrdinův světobol, který se přeměňuje na bojovnost.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Napsal G.G.Byron, (z výboru Potník z Albionu), vydal Československý spisovatel v Praze roku 1981, vydání třetí, 205 stran.

VZNIK, STYL:

Skladba vznikala v letech 1812-1819
Anglická romantická básnická sbírka, lyrickoepická skladba, 4 zpěvy, prvky autobiografie

HLAVNÍ POSTAVA:

Childe Harold je typický romantický hrdina, je záhadný, samotářský a hrdý; prožívá tíhu své osobní životní zkušenosti jako svůj konflikt se světem, je představitelem vzdoru a osamělého boje za svobodu (= byronismus).

OBSAH:

1. zpěv
Harold odchází ze své vlasti a odplouvá do Portugalska, kde nesouhlasí, že je obsazena Angličany. Dostává se do Španělska, kde mu vadí býčí zápasy (= korida).

2. zpěv
Harold se dostává do Řecka, popisuje stavby, krásy. Nachází zde rozpor mezi slavnou minulostí a chudou přítomností.

3. zpěv
Harold navštíví bojiště u Waterloo (= hrob Francie).

4. zpěv
Harold je v Benátkách, kde vzpomíná na Goetha, Schillera a Petrarcu. Dostává se do Říma a nakonec na pustý ostrov. Zde zůstává, protože je tu neposkvrněná příroda.

POZNÁMKY:

1. a 2. zpěv jsou ve formě deníku, v dalších zpěvech převažuje úvaha; ve 4. zpěvu konfrontuje historii a současnost.
Harold je pouze pozorovatel, nezasahuje do bojů.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Petula, 05.04.2006

   
­­­­

Výpisek Childe-Haroldova pouť (2) ve slovenštině?

­­­­

Diskuse k výpisku
George Gordon Byron - Childe-Haroldova pouť (2)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­