ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Byron George Gordon (*22.01.1788 - †19.04.1824)

­­­­

Childe-Haroldova pouť (2)

Anglická romantická literatura rozvinula rys bouřliváctví, krajního individualismu a boje za svobodu národů. George Gordon Byron vytvořil poezii, jež byla výrazem úsilí po změně vztahu člověka k člověku. Básník chtěl, aby se každý mohl vyvíjet svobodně. Z nemožnosti uskutečnit tento vysněný ideál vzniká hrdinův světobol, který se přeměňuje na bojovnost.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Napsal G.G.Byron, (z výboru Potník z Albionu), vydal Československý spisovatel v Praze roku 1981, vydání třetí, 205 stran.

VZNIK, STYL:

Skladba vznikala v letech 1812-1819
Anglická romantická básnická sbírka, lyrickoepická skladba, 4 zpěvy, prvky autobiografie

HLAVNÍ POSTAVA:

Childe Harold je typický romantický hrdina, je záhadný, samotářský a hrdý; prožívá tíhu své osobní životní zkušenosti jako svůj konflikt se světem, je představitelem vzdoru a osamělého boje za svobodu (= byronismus).

OBSAH:

1. zpěv
Harold odchází ze své vlasti a odplouvá do Portugalska, kde nesouhlasí, že je obsazena Angličany. Dostává se do Španělska, kde mu vadí býčí zápasy (= korida).

2. zpěv
Harold se dostává do Řecka, popisuje stavby, krásy. Nachází zde rozpor mezi slavnou minulostí a chudou přítomností.

3. zpěv
Harold navštíví bojiště u Waterloo (= hrob Francie).

4. zpěv
Harold je v Benátkách, kde vzpomíná na Goetha, Schillera a Petrarcu. Dostává se do Říma a nakonec na pustý ostrov. Zde zůstává, protože je tu neposkvrněná příroda.

POZNÁMKY:

1. a 2. zpěv jsou ve formě deníku, v dalších zpěvech převažuje úvaha; ve 4. zpěvu konfrontuje historii a současnost.
Harold je pouze pozorovatel, nezasahuje do bojů.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Petula, 05.04.2006

   
­­­­

Výpisek Childe-Haroldova pouť (2) ve slovenštině?

­­­­

Diskuse k výpisku
George Gordon Byron - Childe-Haroldova pouť (2)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)