ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Byron George Gordon (*22.01.1788 - †19.04.1824)

­­­­

Manfréd

Z anglického originálu: Manfred, 1817
Překlady: J. V. Frič (1882), Jaroslav Vrchlický (1901)

Romantické básnicko-filozofické drama.

DĚJ:

Manfréd, vládce na osamělém hradě v Bernských Alpách, provádí černokněžnická a astrologická studia, aby dosáhl zapomnění a zprostil se pocitu tajemné viny za smrt milované bytosti, krásné Astarté, pravděpodobně vlastní sestry. Po dlouholetém hledání v magických knihách vyvolává duchy kosmických prvků, hvězdy svého osudu a žádá od nich lék na své trápení. Když nenajde jinou možnost osvobození se od tlaku svědomí, pokouší se Manfréd o sebevraždu, v níž mu zabrání prostý lovec. Jeho péči a nabádání, aby statečně nesl svůj osud, však Manfréd odmítá.
Z vodní tříště vodopádu vyvolává Alpskou vílu (symbol krásy přírody). Odmítá ale i její návrh, aby se zbavil morální odpovědnosti splynutím s "vyšším řádem". Vystupuje na vrchol Jungrau, kde jsou v paláci démona Arimána shromážděni duchové kosmických a společenských sil. S pomocí Nemesis vyvolává přízrak Astarté, který mu však na jeho vyznání lásky odpoví, že má následující den zemřít. Tehdy si Manfréd uvědomuje, že není schopen zbavit se odpovědnosti za svůj čin vlastní silou.
Teprve ve 3. jednání vstupuje do děje další výraznější postava - opat kláštera sv. Mořice, který navozuje téma Manfrédovi viny už ne v abstraktní podobě, nýbrž vzhledem k dosahu jeho jednání.
Manfrédův postoj je zde sice narušen uvědoměním jeho destruktivnosti, ale na druhé straně je utvrzen hned trojím způsobem. Jednak ve svém zařazení mezi osudy ostatních romantických hrdinů, trpících "nemocí doby", jednak v niterném odporu vůči společnosti a jejímu nastávajícímu řádu a také v důrazu na svobodu a "nesmrtelnost" jedinečné myšlenky, jejíž mohutností vítězí Manfréd v symbolickém zápase s démony zosobňujícími nejen kosmické zlo v mytologickém, náboženském hávu, ale i strach ze smrti. Manfrédova smrt přetrhne vývoj konfliktu tak, že nechává otevřenou jak otázku etické odpovědnosti, tak i otázku osobní svobody ve vztahu k absolutnu i ve společenském měřítku.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: kit, 30.11.2004

   
­­­­

Výpisek Manfréd ve slovenštině?

Slovenskou verzi tohoto výpisku naleznete na adrese:

­­­­

Diskuse k výpisku
George Gordon Byron - ManfrédMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­