ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Palacký František (*14.06.1798 - †26.05.1876)

­­­­
Jan Vilímek - František Palacký

František Palacký se narodil roku 1798 v Hodslavicích v rodině učitele. První vědecké vzdělání získal v Bratislavě a ve Vídni. V roce 1823 se stal archivářem hraběte Šternberka v Praze. Roku 1839 byl po velkých obtížích jmenován historiografem (dějepiscem) Království českého. Záhy se stal vůdčí osobností české společnosti. Vynikal nadáním a neobyčejnou pílí. Pro svou uhlazenost a duchaplnost se stal vítaným hostem pražských salonů. Byl předním organizátorem českého národního života.

František Palacký, nejvýznamnější představitel měšťanské inteligence třicátých a čtyřicátých let, se snažil překonat dosavadní jednostranné zaměření na studium jazyka a literatury. Zasloužil se o založení Matice české, zřízení časopisu Vlasteneckého muzea, podpůrného spolku Svatobor a Národního divadla. V roce 1825 se v diskusi v kruhu českých vlastenců ve Šternberském paláci ozval ohledně potíží národního hnutí.

Jeho životním dílem jsou Dějiny národu českého v Čechách i v Moravě, v nichž vyvrcholila česká historická věda 19. století. Roku 1876 v Praze František Palacký umírá.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Luciiina, 11.12.2007

   
­­­­

Diskuse k životopisu
František PalackýMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­