ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

García Lorca Federico (*05.06.1898 - †19.08.1936)

­­­­
Federico García Lorca. Huerta de San Vicente, Granada

ŽIVOTOPIS č.1 - Petra Mishka, iaoga.mis[zavinac]centrum.cz

Španělský avantgardní básník a dramatik se narodil 5. června 1898 v městečku Fuente Vaqueros blízko Granady v zámožné a vzdělané rodině statkáře. Po studiu na střední škole se zapsal na grenadskou universitu (zde vlastním nákladem vydává první knihu básní Dojmy a krajiny), z university odchází, aby se o rok později nechal zapsat na universit v Madridu, kde v roce 1923 dokončil studia práv, ale právní praxi nikdy neprovozoval. V Madridu se zapojil do skupiny mladých literátů a vydává sbírku Kniha básní (Libro de poemas), drama Uhrančivý motýl (El maleficio de la mariposa).
Dál se věnuje literární a dramatické tvorbě, v roce 1927 vyšla sbírka Písně a v roce 1928 vydal své nejlepší básnické dílo Cikánské romance (Romancero gitano). Básnické sbírky jsou ovlivněny jednak Andalusií, ze které básník pocházel, jednak přátelstvím se surrealistickými umělci, jako byli Salvátor Dalí, Louis Buňuel a další. Další drama Mariana Pinedová (Mariana Pineda) napsal roku 1925, hrálo se v roce 1927. V roce 1928 napsal mnoho divadelních her, např. Buster Keaton na procházce, Dívka, námořník a student, Chiméra a další.
V letech 1929-30 pobývá ve Spojených státech a částečně i na Kubě a po návratu do Španělska založil kočovnou divadelní společnost La Barraca, pro kterou psal divadelní hry. V roce 1931 vydal básnickou sbírku Zpěv na andaluskou notu (Poema del cante jondo). Pro svou divadelní společnost vydal dramatické sbírky Čarokrásná ševcová, V zahradě jsou s láskou svou don Perlimplín s Belisou, Hříčka o donu Cristóbalovi, Jak jen uplyne pět let, Publikum, Krvavá svatba (Bodas de sangre), Pláňka (Yerma), Neprovdaná doňa Rosita neboli Mluva květů, Dům doni Bernardy (La casa de Bernarda Alba).
Na přelomu let 1935-36 pobýval na přednáškovém a divadelním turné v Argentině a po návratu 19. srpna 1936 byl zatčen, nesmyslně obviněn ze spolupráce s republikány a fašistickými povstalci gen. Franca zastřelen.
Po jeho smrti vyšly básnické sbírky: Básník v New Yorku, Šest galicijských básní, Díván sadu Tamarit a další.

O Lorcovi se říká, že byl největším španělským dramatickým talentem od dob Lope de Vegy a také je nazýván "básníkem Andalusie".


ŽIVOTOPIS č.2 - beloma, beloma[zavinac]seznam.cz

Narozen 5. června 1898 ve Fuentevaqueros ve Španělsku, vystudoval literaturu a práva, ale od skončení studií se věnoval pouze literatuře. Od dětství ovlivňován svéráznými lidovými tradicemi Andalusie. Byl to znalec a propagátor španělského folklóru, moderní, avantgardní umělec, básník zvlášť osobitý pro svou zakořeněnost. Byl nejpřitažlivějším zjevem ze slavné meziválečné generace 27, účastnil se vření ismů, aniž kterému podlehl. Byl mimořádně plodný jako rozený lyrik, jenž obrodil staletou romanci, a i jako dramatik, jenž po sobě zanechal desítku her plných poezie a kruté reality. 19. srpna 1936, brzy po vypuknutí falangistického puče, byl fašisty zastřelen poblíž Granady.
Psal poezii, divadelní hry, prózu, eseje.

Z básnického díla: Kniha básní (1921), První písně (1922), Písně (1924), Poema del cante jondo (1922), Cikánské romance (1927), Básník v New Yorku (1930), Pláč pro Ignácia Sáncheze Mejíase (1935), Šest galicijských básní (1935), Díván sadu Tamarit (1936).

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: beloma, 01.09.2006

   
­­­­

Diskuse k životopisu
Federico García LorcaMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)