ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Lewis Clive Staples (*29.11.1898 - †22.11.1963)

­­­­
Tento spisovatel se narodil 29. listopadu 1898 v Belfastu v Irsku. Jeho táta byl advokát a matka byla dcerou jednoho ministra. Měl též i sourozence, Warenna. Warenn byl starší než on. Po smrti své matky na rakovinu začíná studovat v Campbell College v Belfastu, ovšem ze školy musel odejít kvůli zdravotním potížím. Odchází studovat na Cherbourg House. Od školního roku 1914 studuje na Malvern College. Ve volném čase dostává lekce filozofie. Později získává stipendium na Oxfordské univerzitě, ale studium mu přerušila první světová válka. Ve válce narukuje k Somersetské lehké pěchotě. V Arrasu ve Francii byl zraněn, a tak se vrací do Oxfordu a stává se zastupitelem učitele filozofie. V Oxfordu se v roce 1925 stává členem Magdalen College, kde byl učitelem angličtiny a vyučoval též anglickou literaturu.
Později se Lewis rozhodl psát učebnici anglické literatury 16. století, po vydání se tato kniha stává slavnou. Taky psal do časopisu a často vystupoval v rádiích.
Doktorát bohosloví na univerzitě v Saint Andrews získává roku 1946, o šest let později získává další doktorát, a to čestný doktorát literatury na Lavalské univerzitě v Quebecu.
Napsal recenzi na Tolkienovo dílo Společenstvo prstenů. Lewis dostává Carnegie Medal v roce 1956 za poslední díl Letopisů Narnie - Poslední bitva. V tomto roce se také ožení se svou manželkou, ale je to jen formální manželství kvůli jejímu získání britského občanství. Jeho manželka Joy podléhá v roce 1960 rakovině, bylo jí teprve 45 let. Rok před její smrtí dostal Lewis čestný doktorát literatury na univerzitě v Manchesteru. 3 roky po úmrtí své manželky Lewis umírá, píše se zrovna datum 22. Listopadu 1963. Je pochován na hřbitově Holy Trinity Church v Oxfordu.

MEZI JEHO DÍLA PATŘÍ:

Kosmická trilogie (Návštěvníci z mlčící planety; Perelandra; Ta obludná síla)
Letopisy Narnie (Lev, čarodějnice a skříň; Princ Kaspian; Plavba Jitřního poutníka; Stříbrná židle; Kůň a jeho chlapec; Čarodějův synovec; Poslední bitva)
K jádru křesťanství
Svědectví o zármutku
Zázraky
Rady zkušeného ďábla
Velký rozvod
Zničení člověka
Čtyři lásky
Průvodce modlitbou

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: sun.care, 01.11.2007

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Čarodějův synovec (Letopisy Narnie), Čarodějův synovec (Letopisy Narnie) (2), Čarodějův synovec (Letopisy Narnie) (3), Čarodějův synovec (Letopisy Narnie) (4), Čarodějův synovec (Letopisy Narnie) (5), Čarodějův synovec (Letopisy Narnie) (6), Čarodějův synovec (Letopisy Narnie) (7)
-Kůň a jeho chlapec (Letopisy Narnie), Kůň a jeho chlapec (Letopisy Narnie) (2), Kůň a jeho chlapec (Letopisy Narnie) (3), Kůň a jeho chlapec (Letopisy Narnie) (4), Kůň a jeho chlapec (Letopisy Narnie) (5)
-Lev, čarodějnice a skříň (Letopisy Narnie), Lev, čarodějnice a skříň (Letopisy Narnie) (2), Lev, čarodějnice a skříň (Letopisy Narnie) (3), Lev, čarodějnice a skříň (Letopisy Narnie) (4), Lev, čarodějnice a skříň (Letopisy Narnie) (5), Lev, čarodějnice a skříň (Letopisy Narnie) (6)
-Plavba Jitřního poutníka (Letopisy Narnie), Plavba Jitřního poutníka (Letopisy Narnie) (2), Plavba Jitřního poutníka (Letopisy Narnie) (3), Plavba Jitřního poutníka (Letopisy Narnie) (4)
-Poslední bitva (Letopisy Narnie), Poslední bitva (Letopisy Narnie) (2), Poslední bitva (Letopisy Narnie) (3)
-Princ Kaspian (Letopisy Narnie), Princ Kaspian (Letopisy Narnie) (2), Princ Kaspian (Letopisy Narnie) (3)
-Rady zkušeného ďábla
-Stříbrná židle (Letopisy Narnie), Stříbrná židle (Letopisy Narnie) (2), Stříbrná židle (Letopisy Narnie) (3)
Čítanka-Čarodějův synovec (Letopisy Narnie)
-Lev, čarodějnice a skříň (Letopisy Narnie), Lev, čarodějnice a skříň (Letopisy Narnie) (2)
­­­­

Diskuse k životopisu
Clive Staples LewisMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)