ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Lewis Clive Staples (*29.11.1898 - †22.11.1963)

   
­­­­

Čarodějův synovec (Letopisy Narnie) (3)

Příběh se odhrává v Londýně. Všechno začne, když se seznámí mladá dívka Poly a stejně mladý Digory. Ten bydlí se svou matkou, která je vážně nemocná, tetičkou a strýčkem. Ten je trošku bláznivý. Pořád je zavřený ve své pracovně a nikdo jiný než on tam nesmí. Je ošklivé léto a oni si spolu krátí chvíli. Jednoho dne objeví průchod, který spojuje půdy všech domů v této řadě. V jednom bydlí Poly, ve druhém Digory a další je už dlouho neobydlený.
Průchodem tedy projdou a chtějí neobydlený dům prozkoumat, ale místo toho se dostanou do pracovny Digoryho strýčka. Ten nejdříve vypadá naštvaně, ale poté nasadí Poly kouzelný prsten, který sám vytvořil. Poly zmizí a Digory neví kam. Strýček mu vysvětlí, že prsten ji přenesl do jiného světa a že on ji může přivést zpět pouze tehdy, když půjde za ní a nasadí jí jiný prsten, který funguje opačně.
Digory se tedy přemístí za Poly a zjistí, že jsou v lese s tisíci jezírky. Později přijdou na to, že každé jezírko vede do jiného světa. Zkusí tedy jedno a to je přepraví do starého města Charnu. Toto město vypadá opuštěně. Nejspíš už tu pěkných pár tisíc let nikdo nebyl. Vydají se tedy na průzkum a objeví síň plnou něčeho, co vypadá jako dokonale vyrobené voskové figuríny. Navíc tam najdou zvonek s paličkou.
Digory na zvonek zazvoní, přestože se to Poly nelíbí. Toho také později lituje. Zvonek totiž probudí zlou čarodějnici Jadis. Ona se postarala o zánik celého Charnu. Je to mocná žena. Okamžitě se chce dostat do našeho světa. To se Digorymu ani Poly nelíbí, ale Jadis s nimi jde násilím. Chce dobít svět a nijak se s tím netají. Když dorazí do Londýna, Digoryho strýček nemá moc velkou radost z nové návštěvy.
Jadis si z něj okamžitě udělá sluhu a chce po něm drožku a šperky a podobné potřeby vládců. Za chvíli se čarodějnice prohání po Londýně a tropí jenom nepořádek a neplechu. Když dorazí zpět k řadě domů, kde žije Poly s Digorym, má za sebou pořádný dav nespokojených a poškozených lidí. Je mezi nimi i drožkař František, jenž se snaží získat svého koně a drožku zpět. Děti se rozhoupou k činu.
Pomocí svých prstenů se opět přemístí do lesa, ale místo toho aby přivedly jenom královnu, přivedou sem i koně, drožkaře a strýčka. Navíc se poté místo do Charnu přemístí do nějakého prázdna, kde je slyšet pouze zpěv. Nic víc. Samá tma a až na zpěv žádné zvuky. Při každém dalším tónu se ale tvoří nové a nové věci. Vzniká příroda, zvířata, hvězdy i slunce. Když už je světlo, všichni zjistí, že zpěv pochází od velkého lva. Ten se jmenuje Aslan. Takto vzniká nový svět - Narnie.
Ze lva vyloženě sálá dobro a to se čarodějnici nelíbí, a tak okamžitě uteče. Některá zvířata Aslan obdaří darem mluvení. Drožkař si tedy konečně může promluvit se svým koněm. Digory se vydá za Alsanem. Doufá, že od něj dostane lék, který by uzdravil jeho maminku. Lev mu ale řekne, že když do této země přivedl zlo v podobě královny Jadis, musí tento hřích nějak odčinit. Pošle ho tedy daleko na sever, aby přinesl jablko, ze kterého vzejde nový strom. Ten poté bude zasazen v Narnii a tam se postará ochranu této země před zlem. Navíc jablko zaručuje věčný život. Na Zemi však pouze lěčí.
Malý kluk dostane jako svého společníka koně drožkaře Franty, kterému Aslan nechal narůst křídla. Na cestu se s ním vydá i Poly. Vydají se tedy na tuto dlouhou pouť.
Mezitím se Aslan zeptá drožkaře, jestli by nechtěl zůstat v Narnii navždy. Drožkař chce, ale chyběla by mu zde manželka a tak mu ji Aslan přičaruje. Teď jsou tedy oba spokojení a Aslan je navíc jmenuje prvními vládci Narnie. František je král a jeho manželka Helena královna.
Digory mezitím dorazí do cíle. Když trhá jablko, má touhu ho ochutnat, ale ví, že to by nebylo nejvhodnější. Potká ale Jadis. Ta ho samozřejmě ochutná. Digory se tedy vrátí zpátky k Aslanovi a jablko mu dá. Poté ho společně zasadí a brzy vyroste strom. Aslan mu jedno jablko dá, aby uzdravilo jeho maminku. Digory je štěstím bez sebe. Všichni se vrátí domů a on dá mamince jablko. Ta se uzdraví. To už je pomalu konec příběhu, ale ještě se stane jedna důležitá věc.
Digory zasadí ohryzek od jablka na svojí zahradě. Jablka už sice nemají čarovnou moc, ale stromu přece nějaké to kouzlo ještě zbylo. Když strom vyvrátí vichřice, Digorymu je líto strom jen tak spálit a tak si z něj udělá skříň a dá ji do svého nového domu na venkově. On sice její čarovnou moc neobjeví, ale někdo jiný za pár let ano. Ale to už je jiný příběh.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Michal Marek, 29.12.2006

­­­­

Související odkazy

­­­­

Diskuse k výpisku
Clive Staples Lewis - Čarodějův synovec (Letopisy Narnie) (3)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­