ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Lewis Clive Staples (*29.11.1898 - †22.11.1963)

   
­­­­

Plavba Jitřního poutníka (Letopisy Narnie) (4)

  • díl v sérii: 3 (předchozí: Princ Kaspian; následuje: Stříbrná židle)
  • pro starší děti

Fantasy příběh, v němž se Lucie a Edmund dostanou prostřednictvím obrazu opět do Narnie a s nimi i nafoukaný bratranec Eustace.
V dalším díle Letopisů Narnie je Lucinka a Edmund na prázdninách u své tety a protivného bratrance Eustaceho. V Lucinčině pokoji visí krásný obraz pohádkové lodě na rozbouřených vlnách. Arogantnímu Eustacemu je jakákoli fantasie naprosto cizí, a tak se Lucii a Edmundovi vysmívá, že se jim obraz líbí. Během hádky však vlny na obraze ožijí a ten je vtáhne dovnitř. Na "Jitřním poutníkovi" se děti setkávají se svým přítelem, princem Kaspianem, a vydávají se s ním na východ.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Fragment v Havlíčkově Brodě roku 2008 (2. vydání). Z anglického originálu The Voyage of the Dawn Treader (The Chronicles of Narnia) přeložila Veronika Volhejnová. Ilustrovala Pauline Baynesová. Počet stran: 264. ISBN: 978-80-253-0347-4.

STRUČNÝ DĚJ:

Edmund a Lucinka mají trávit prázdniny u svého bratrance Eustace, kterého nemají rádi. Jednou si spolu našli chvíli a povídali si o Narnii, přitom se ale dívali na obraz lodě na moři. Lucinka řekla, že to vypadá jako narnijská loď. Edmund s ní souhlasil. A najednou za nimi přišel Eustac a smál se jim, že si ještě hrají na tu jejich Narnii. Eustac, když byl minule u nich, tak si z nich dělal legraci, že si představují svoji zemi. Ale najednou se jim - všem třem - zdálo, že se ten obraz hýbe. Vlny byly jako živé. Loď se pohybovala. A vtom ucítili i vítr ve vlasech a vůni moře. Eustac chtěl ten obraz shodit na zem, ale náhle se ocitl v moři. Lucinka se vrhla za ním, jelikož neuměl plavat. A Edmund šel také za nimi. Aby se Lucince lépe plavalo, tak z nohou odkopla boty. Když je vytáhli na palubu Jitřního poutníka, jak se jmenovala ta loď, Lucinka i Edmund poznali Kaspiana, vládce Narnie. Jakmile se usušili a zahřáli, Kaspian jim ukázal jejich kajuty. Jenom Eustacovi nebylo dobře. Stěžoval si, že je to loď, která se hned potopí nebo rozpadne. A také měl mořskou nemoc. Ale z té ho Lucinka pomocí svého lektvaru uzdravila a Kaspian mu vysvětlil, že Jitřní poutník je nejlepší a nejrychlejší loď v celé Narnii. Kaspian jim potom řekl, že se vydal hledat sedm pánů, které jeho strýc Miráz vyhnal ze země. Nejdříve dorazili k Osamělým ostrovům, které patřily Narnii. Kaspian se zde spolu s Edmundem, Ripčípem (mluvící myš), Lucií a Eustacem vylodili, aby se už mohli projít po zemi. Potkali tam tři nebo čtyři muže. Řekli jim, ať se posadí a Kaspian jim kladl na srdce, aby neprozrazovali svoji identitu. Prý to bude prozatím lepší. Ale najednou je zajali a prodali do otroctví. Kaspiana díky jeho tváři koupili jako prvního. Muž, jenž si ho koupil, mu řekl, že mu připomíná jeho pána, a tak se Kaspian rozhodl vsadit vše na jednu kartu. Přiznal, že on je jeho pán a vládce Narnie, ale samozřejmě mu to nevěřil, a tak to chtěl nějak dokázat. Řekl mu, že na něj čeká za mysem loď, a když mu dají do ruky meč, tak prokáže s kýmkoliv, že zrovna on je hoden tomuto jménu.
"A naposledy bych měl uhodnout vaše jméno," řekl. "Jste jeden ze sedmi pánů, které můj strýc Miráz vyhodil ze země."
A teď už mu to věřil. S jeho pomocí osvobodil ostatní a vyhnal zlého místodržícího z Osamělých ostrovů, zakázal otroctví a vydali se dál na cestu.
Při pokračování plavby se jim za bouřky zlomil stěžeň. Aby jej mohli opravit, potřebovali se dostat na pevninu. Po několika dnech skutečně nalezli ostrov. Opravili stěžeň. Ale Eustac se jim ztratil z dohledu. Zabloudil a našel draka. Drak před ním umřel a Eustac si všiml, že hlídal poklad. Chtěl si něco ukradnout pro sebe, a když si nasadil náramek, usnul. Stal se z něj drak. Protože jej všichni hledali a báli se o něj, zjistil, že ho vlastně mají rádi, i když si celou dobu namlouval, že ho všichni nesnášejí. Po tu dobu, co byl drakem, všem pomáhal. Avšak díky Aslanovi se zase proměnil zpátky na člověka. Podle meče Kaspian zjistil, že ten mrtvý drak byl druhý ze sedmi pánů.
Na dalším ostrově našli rybník a všichni se chtěli napít, ale na dně ležela zlatá socha a vedle rybníka bylo oblečení a brnění. Edmund zkusil kopím hloubku, jenže najednou kopí ztěžklo a spadlo ke dnu. To kopí se stalo také zlaté. Pochopili, že to není socha, ale že se zase podle meče jeden ze sedmi pánů šel vykoupat a najednou se z něj stal zlatý muž. Tak našli třetího ze sedmi pánů.
Dále narazili na ostrov, který obývali neviditelní Ňomopodi, jimž vládl kouzelník. Ty jim vyhrožovali, že jestli je Lucinka nezachrání ze zakletí, tak je zabijí. Chtěli zachránit z neviditelnosti. A tak Lucinka šla do kouzelníkova pokoje a vysvobodila je. Potom se tam ukázal Aslan a popřál kouzelníkovi hodně štěstí. Ňomopodi byli totiž hrozně hloupí. Potom se navečeřeli a odpluli.
Až zase po nějaké době narazili na zajímavý úkaz - neprostupnou temnou mlhu. Když do ní vjeli, vyrušili je z jejich absolutního ticha hlasy. Pluli směrem k hlasům. Za chvíli spatřili muže volajícího o pomoc. A tak ho nalodili. Na lodi zjistili, že je to další, již čtvrtý ze sedmi pánů. Pak vypluli zpátky na světlo.
Po několika dnech narazili na další ostrov, na tomto ostrově našli síň plnou jídla a u ní tři příšerně obrostlé lidi, ale nebyli mrtví, pouze spali. Asi to bylo způsobeno jídlem, které jedli. Proto se je nikdo nedotkl. Ráno přišel do síně stařec se svojí dcerou. Vysvětlil jim, že spí, ale není to jídlem; aby se proudili, je nutné se dostat až na konec světa a tam nechat jednoho svého společníka. Všichni se tedy pořádně najedli a rozhodli se, že poplují na konec světa, ale kdo tam zůstane? Ripčíp. Myšák, který prokázal svoji odvahu už v boji po boku Kaspiana proti Mirázovi a sám toužil po obrovských dobrodružstvích. Po cestě na konec světa ale ještě potkali jezerní lid, a když už se dostali na úplnou mělčinu, nechali myšáka plout dál na své malé kánoi, jež se nedotýkala dna. Doufejme, že spokojeně dorazil do Aslanovy země.
Zbytek výpravy se vrátil na ostrov, kde se spáči už probudili. Aslan řekl Lucince a Edmundovi, že už se do Narnie nikdy nevrátí, avšak, co bude s Eustacem, neřekl. Ale všichni tři se teď vrátili do svého pokoje s obrazem lodi.

VLASTNÍ NÁZOR:

Knížka je moc hezká, patří do řady mých nejoblíbenějších knih. Zaujme snad každého a je napsaná srozumitelně.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Vojtěch Wolf, 26.11.2015

­­­­

Diskuse k výpisku
Clive Staples Lewis - Plavba Jitřního poutníka (Letopisy Narnie) (4)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­