ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Lewis Clive Staples (*29.11.1898 - †22.11.1963)

   
­­­­

Poslední bitva (Letopisy Narnie) (3)

- díl v sérii: 7 (předchozí: Čarodějův synovec)
- pro starší děti

Fantasy příběh, ve kterém se do Narnie vrací Eustace a Jill. Narnii tentokrát ohrožuje nepřítel z vlastních řad.
Nedaleko Planiny lucerny žijí dva "přátelé", dobrosrdečný osel Zmatlík a vychytralý opičák Vytáčka. Jednoho dne přinese voda po řece lví kůži a opičák dostane strašlivý nápad. Král Tirian přivolá v naději na záchranu Narnie Eustaceho a Jill, aby mu po jeho boku pomohli vybojovat ve jménu Aslana poslední bitvu Narnie.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Fragment v Havlíčkově Brodě roku 2008 (2. vydání). Z anglického originálu The Last Battle (Chronicles of Narnia) přeložila Veronika Volhejnová. Počet stran: 222. ISBN: 978-80-253-0350-4.

HLAVNÍ POSTAVY:

Tirian - poslední král Narnie
Klenot - králův věrný jednorožec
Zmatlík - osel, jenž si myslí, že je hloupý a udělá všechny blbosti, co mu opičák řekne
Vytáčka - opičák, který chce mít vládu nejen nad Zmatlíkem, ale nad celou Narníí a převleče Zmatlíka do lví kůže

ÚVOD:

Narnii čeká největší boj za celá staletí, protože už nebudou bojovat proti jen tak nějakému nepříteli, ale proti nepříteli z vlastních řad.

OBSAH:

Eustace a Jill byli velikým trhnutím přivoláni do Narnie. V tu dobu se tam totiž rozmáhaly lži a dělaly nepěkné věci. Kalormeni říkali, že dostali za úkol pokácet stromy, ve kterých žily dryády, a zapřahali narnijské mluvící koně. Poslední narnijský král Tirian je chtěl zastavit a při tom zastřelili spolu s Klenotem, svým věrným jednorožcem, dva Kalormeny, kteří týrali koně. Jenže když si toho všimli ostatní Kalormeni, začali je honit. Tirian s Klenotem se schovali, aby je Kalormeni nenašli, ale po chvíli jim začalo být líto, že udělali něco hrozného a nechali se Kalormenům vydat. Ti je předvedli před Vytáčku, jenž je nechal svázat.

Mezitím se Eustace a Jill pokoušeli zjistit, kdo všechno je na jejich straně a vytvářeli armádu. Mysleli si, že na jejich straně budou i trpaslíci, ale ti se řídili heslem "trpaslíci pro trpaslíky" a stříleli, jak se jim zachtělo. Nepřátel ale bylo pořád víc, a když se jednoho dne podařilo Eustacovi a Jill chytit Zmatlíka, který se ve lví kůži vydával za Aslana, začal opičák všechny nepřátele házet do stáje a přátelům říkal, že Aslan už nebude vycházet ven, že se za ním musí jít podívat sami.

Jednou nadešel den, kdy se Tirian s Klenotem v boji rovněž dostali do stáje, jenže ta nevypadala jako stáj, byla to široká louka rozprostírající se široko daleko... Byli tam také trpaslíci, kteří se do stáje dostali, ale ti měli zatemněné mozky a mysleli si, že jsou skutečně ve stáji a jedí suché seno místo vína a masa, které tam měli. Tirian a Klenot se tam potkali s Polly, Digorym, Eustacem, Jill, Luckou, Petrem a Edmundem - Zuzana s nimi nebyla, protože přestala v Narnii věřit a zajímala se o módu a o to, aby byla hezká.

Najednou se mezi nimi objevil Aslan, všichni se k němu vrhli a objímali ho. Pak je zavedl ke dveřím a řekl, aby do nich vstoupili. Za dveřmi byla jakoby obrácená Narnie, byly tam všechny hory, lesy... Potom se podívali dveřmi na místo, odkud přišli a Aslan vzbudil otce času. Ten zatroubil a z nebe začaly padat hvězdy a celá země zčernala. Přiřítily se velké vlny, které sahaly až ke dveřím a nato vše zmrzlo. A Aslan řekl Petrovi, nejvyššímu vládci Narnie, aby zavřel dveře. Aslan poté rozdělil zvířata, která přišla z Narnie, na ta, která mu byla věrná, a na ta, která nevěřila - těm vzal schopnost mluvit a stala se obyčejnými zvířaty.

Pak prošli krásnou branou a setkali se s Rípčípem a se všemi, které kdysi znali. Potom se Lucie zeptala, jestli je zase Aslan pošle jako vždycky, ale Aslan řekl, ať nemá žádné obavy, protože v jejich opravdovém světě se stalo železniční neštěstí a oni i se svými rodiči tam zahynuli a teď budou žít navěky v zemi, pro kterou Narnie byla jenom předzvěst...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Saruli96, 01.09.2011

­­­­

Související odkazy

­­­­

Diskuse k výpisku
Clive Staples Lewis - Poslední bitva (Letopisy Narnie) (3)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­