ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Lewis Clive Staples (*29.11.1898 - †22.11.1963)

­­­­

Čarodějův synovec (Letopisy Narnie) (7)

  • 1. díl Letopisů Narnie (prequel), napsaný ale až jako 6. (předposlední) roku 1955

Šestý díl série Letopisy Narnie s titulem Čarodějův synovec nás zavádí na samý začátek stvoření světa Narnie. Hrdinou v tomto příběhu je mladý Digory. Společně s dívkou Polly je lstí přinucen svým strýcem Andrewem vydat se do Narnie. K tomu použije žlutý prsten, jenž vytvořil jeho strýc-vědec, který experimentuje s magií a kterého většina lidí považuje za blázna.
Tento díl je z hlediska chronologie dílem prvním. Z pohledu lidského světa se odehrává v devatenáctém století a dochází v něm ke stvoření světa Narnie lvem Aslanem.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Fragment v Havlíčkově Brodě roku 2008 (2. vydání). Z anglického originálu The Magician's Nephew (The Chronicles of Narnia) přeložila Veronika Volhejnová. Ilustrovala Pauline Baynesová. Počet stran: 208. ISBN: 978-80-253-0344-3.

POSTAVY:

Digory - hlavní hrdina, chlapec s objevitelskou vášní, statečný, solidární; trápí se kvůli tomu, že mu umírá maminka
Polly - hlavní hrdinka, Digoryho kamarádka; je rozumnější (méně zbrklá) než on
strýc Andrew - vysoký, bělovlasý postarší muž, nadaný čaroděj, ale příliš zbabělý, než aby se odvážil vyzkoušet své objevy a vynálezy sám na sobě
Jadis - zlá čarodějka; využívá lidi i zvířata jen ke svým účelům; touží po moci, nemá pochopení pro lidské city či hodnoty, jako jsou přátelství, věrnost, povinnost, láska atd.
drožkář - laskavý, prostý člověk; mluví hovorově, vlídně nakládá se svým koněm
Jahoda/Peruť - drožkářův kůň, kterému Aslan dopřeje dar řeči a křídla (promění ho v Pegasa)
Aslan - stvořitel a vládce Narnie, "syn Císaře za mořem" v podobě velikého mluvícího lva; symbolizuje Ježíše Krista

OBSAH:

Chlapec Digory a dívka Polly se spřátelí v situaci, kdy Digorymu umírá maminka. Hoch se musel z venkova přestěhovat ke strýci a tetě (strýcově sestře) do Londýna, kteří se o něj starají místo indisponovaných rodičů. Děti spolu tedy podnikají dobrodružné výpravy na půdu, při nichž se jednou dostanou do pracovny Digoryho podivínského strýce. Zjistí, že je to čaroděj, jemuž se kdysi z prachu Atlantidy podařilo vytvořit sérii prstenů přenášejících lidi mezi světy. Neodváží se však vyzkoušet je sám na sobě, a tak lstí přiměje Polly, aby si jeden z nich navlékla. Holčička zmizí a Digory ji musí zachránit tak, že se s pomocí druhého prstenu vypraví za ní.

Děti se ocitnou mezi světy: v ospalém a prosluněném bezčasí plném stromů a rybníčků. Do jednoho z rybníčků vkročí, načež se ocitnou v Charnu - rozvrácené říši osvěcované umírajícím sluncem. V síni objeví spící lid a zvoneček, který slibuje, že nezazvoní-li na něj, bude je do konce života pronásledovat otázka, co by se stalo, kdyby to udělali. Digory přes Pollyiny protesty neodolá a zazvoní. Probudí tím z dřímoty krutou čarodějku Jadis. Ta se s dětmi vrátí do lidského světa a chce ho ovládnout.

Strýce Andrewa přiměje, aby ji pozval na večeři a vykradl s ní klenotnictví, aby si zajistila odpovídající majestát. Děti je zastihnou při honičce s policií. Digory hodlá pomocí prstenu dopravit čarodějku zpátky z lidského světa, ale nedopatřením s ní přenese kromě sebe a Polly také strýce, drožkáře a jeho koně Jahodu.

Ocitnou se mezi světy, kde Jadis ztrácí sílu. Zvolí jiné jezírko než posledně a tentokrát proniknou do světa zcela nového, teprve se rodícího. Stanou se svědky vzniku Narnie z písně lva Aslana: ubývání temnoty, zrození zvířat z travnatých drnů i vyvolení po mluvícím páru od každého druhu. Narnie tolik kypí tvořivostí, že z části lampy, již čarodějnice v Londýně držela, vyroste po zabodnutí do země lucerna.

Když Aslan dozpívá a ustaví vládu nad zvířaty, Digory ho požádá o jablko, které by mohlo uzdravit jeho maminku. Lev ho místo toho pošle na hřbetě Jahody (nyní létajícího koně, jenž dostal nové jméno Peruť) pro jablko života pro Narnii. Jabloň, jež z něho vyroste, má říši ochránit před zlou čarodějnicí, kterou sem Digory svojí vinou přivedl. Chlapce opět doprovází Polly. V zahradě musí odolat pokušení jablko ochutnat kvůli sobě, a poté jej i ukrást pro umírající maminku, jak mu čarodějnice radí.

Když úkol splní, všichni se v Narnii zúčastní korunovace nového krále-drožkáře a královny, jeho manželky (přenesené z lidského světa na Aslanův pokyn) Nellie. Nato Digory dostane jablko i pro maminku a ta se uzdraví. Po nějaké době se vrací s Digoryho tatínkem z Indie, načež se rodina stěhuje zpátky na venkov. V závěru se dozvídáme, že Polly bude Digoryho navštěvovat a Digory se v dospělosti stane vědcem.

MOTIVY DŮLEŽITÉ PRO NÁSLEDUJÍCÍ DÍLY:

  • lucerna, která vyroste z kusu kovu svíraného Jadis, je tatáž, pod kterou ve 2. dílu Lucinka potká fauna Tumna; podle ní dostane název Planina lucerny
  • Jadis = Bílá čarodějnice z 2. dílu
  • z ohryzku jablka, které chlapec přinesl do Narnie, vyroste jabloň; z jejího dřeva bude později zhotovena skříň, kterou Lucinka ve 2. dílu projde do Narnie
  • Digory je oním profesorem, v jehož domě ve 2. dílu přebývají děti Pevensieovy; proto jim věří, když mu vyprávějí o dobrodružstvích zažitých v Narnii; Digory a Polly se objevují také na konci 6. dílu, tentokrát již jako staří lidé

SYMBOLIKA:

  • Digory se vypraví získat jablko stejně jako Hérakles/Herkules v řecké báji o zlatých jablcích ze zahrady Hesperidek
  • paralely s Biblí: Narnie vzniká z písně - podle biblické knihy Genesis bylo "na počátku Slovo", z kterého se zrodil svět; Aslan vyvolí od každého zvířete po jednom páru, jenž se stane mluvícím, tak jako v knize Genesis Noe vybere po páru od každého druhu zvířete, aby je zachránil na své arše
  • Digoryho maminka umírá stejně jako Lewisova vlastní maminka Flora, když byl autor zhruba ve stejném věku jako hrdina (v knížce se ovšem nemocná uzdraví)

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Lai, 28.02.2022

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Čarodějův synovec (Letopisy Narnie), Čarodějův synovec (Letopisy Narnie) (2), Čarodějův synovec (Letopisy Narnie) (3), Čarodějův synovec (Letopisy Narnie) (4), Čarodějův synovec (Letopisy Narnie) (5), Čarodějův synovec (Letopisy Narnie) (6), Čarodějův synovec (Letopisy Narnie) (7)
-Kůň a jeho chlapec (Letopisy Narnie), Kůň a jeho chlapec (Letopisy Narnie) (2), Kůň a jeho chlapec (Letopisy Narnie) (3), Kůň a jeho chlapec (Letopisy Narnie) (4)
-Lev, čarodějnice a skříň (Letopisy Narnie), Lev, čarodějnice a skříň (Letopisy Narnie) (2), Lev, čarodějnice a skříň (Letopisy Narnie) (3), Lev, čarodějnice a skříň (Letopisy Narnie) (4), Lev, čarodějnice a skříň (Letopisy Narnie) (5), Lev, čarodějnice a skříň (Letopisy Narnie) (6)
-Plavba Jitřního poutníka (Letopisy Narnie), Plavba Jitřního poutníka (Letopisy Narnie) (2), Plavba Jitřního poutníka (Letopisy Narnie) (3), Plavba Jitřního poutníka (Letopisy Narnie) (4)
-Poslední bitva (Letopisy Narnie), Poslední bitva (Letopisy Narnie) (2), Poslední bitva (Letopisy Narnie) (3)
-Princ Kaspian (Letopisy Narnie), Princ Kaspian (Letopisy Narnie) (2), Princ Kaspian (Letopisy Narnie) (3)
-Stříbrná židle (Letopisy Narnie), Stříbrná židle (Letopisy Narnie) (2), Stříbrná židle (Letopisy Narnie) (3)
Čítanka-Čarodějův synovec (Letopisy Narnie)
-Lev, čarodějnice a skříň (Letopisy Narnie), Lev, čarodějnice a skříň (Letopisy Narnie) (2)
­­­­

Diskuse k výpisku
Clive Staples Lewis - Čarodějův synovec (Letopisy Narnie) (7)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­