ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Grin Alexandr (*23.08.1880 - †08.07.1932)

­­­­
Александр Грин

Alexandr Grin byl jedním z předních ruských spisovatelů. Děj jeho knih a povídek je často zasazen do vymyšlených zemí (Grinovi příznivci je nazývají "Grinlandie"), které však připomínají Evropu nebo Latinskou Ameriku.

Alexandr se narodil 23. srpna 1880 ve Vjatce (dnešní Kirov) jako Alexandr Stěpanovič Griněvskij. Jeho otec byl Polák, který se do Ruska dostal kvůli násilné deportaci po Lednovém povstání.

V šestnácti letech utekl Alexandr z domu a pěšky procestoval zemi od Oděsy až k Uralu. Aby se nějak uživil, vystřídal několik podivných povolání anebo dokonce žebral. Celou tu dobu hodně četl. Oblíbil si Roberta Louise Stevensona, Julese Verna a Edgara Allana Poea, jehož fotku dokonce stále nosil u sebe, ať už šel kamkoliv.

Na začátku 20. století byl v Petrohradu. Stal se členem strany socialistů-revolucionářů a dělal pro ni nábor v ruské armádě a námořnictvu.

V roce 1906 vydal svou první povídku. Téhož roku byl zatčen a odsouzen ke čtyřletému trestu, který si měl odpykat v exilu ve městě Tobolsk. Alexandr ale krátce po příjezdu utekl a s falešným pasem se vydal zpět do Petrohradu.

Znovu byl zatčen v roce 1910. Tentokrát ho poslali, aby žil v Archangelsku (přístav nacházející se na severu evropské části Ruska). Zůstal tam i se svou první ženou Verou Pavlovnou Abramovou až do roku 1912. Pak se vrátil do Petrohradu a s Verou se rozvedl.

Jeho nucený pobyt na severu ho změnil, a proto se začal naplno věnovat psaní. O politiku se už více nezajímal, ani o ní nepsal. Vycházely hlavně jeho povídky, většina jeho rozsáhlejších děl se objevila až po Říjnové revoluci.

V první polovině dvacátých let byl Grin velmi oblíbeným autorem. V roce 1921 se oženil s Ninou Nikolaevnou Grinovou (1894-1970). O tři roky později se odstěhovali do Feodosije (východní část jižního krymského pobřeží), aby byli blíž moři.

V posledních letech měl Grin velké problémy s uplatněním svých děl, protože jeho jemné, romantické příběhy se neshodovaly s hlavním proudem sovětské literatury. Nakladatelé odmítaly jeho knihy vydávat a Grin i jeho žena trpěli chudobou.

Grin propadl alkoholismu a kromě toho jeho zdraví nahlodala tuberkulóza. V roce 1932 zemřel na rakovinu žaludku.

Z DÍLA:

Nachové plachty (1923, Алые паруса / Scarlet Sails) - snad nejznámější Grinova novelka s až pohádkovým námětem, v roce 1961 byla zfilmována; u nás ji několik let uvádělo divadlo Bratří Formanů
Zářivý svět (1923, Блистающий мир / The Shining World) - příběh člověka, který dokáže létat bez použití nějakých moderních přístrojů, ale naráží na nepochopení u těch, kteří se nedokáží odlepit od země
Zlatý řetěz (1925, Золотая цепь / The Golden Chain)
Královna vln (1928, Бегущая по волнам / She Who Runs on the Waves) - dobro a zlo, láska a nenávist, věrnost, moře
Jessie a Morgiana (1929, Джесси и Моргиана) - téma sesterské závisti, která vede až k pokusu o vraždu; u nás příběh zpracoval Juraj Herz - v roce 1972 šel do kin pod názvem Morgiana
Cesta nikam (1930, Дорога никуда / The Road to Nowhere) - příběh chudého chlapce, který se dostane z bídy, ale spadne do sítě intrik jistého bohatého muže

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Vložené: 23.11.2009

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Jessie a Morgiana
-Nachové plachty
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
­­­­

Diskuse k životopisu
Alexandr GrinMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­