ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Grin Alexandr (*23.08.1880 - †08.07.1932)

­­­­

Jessie a Morgiana

Romantický příběh o lásce a nenávisti dvou sester a milostná novela s kriminální zápletkou.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo Lidové nakladatelství v Praze roku 1973 (3. vydání). Z ruského originálu Джесси и Моргиана přeložila Zdeňka Psůtková. Ilustroval Rastislav Michal. Počet stran: 206.

DĚJ:

Příběh dvou sester, příběh chorobné závisti.
Morgiana Trenganová je nehezká a závistivá. Nenávidí svou mladší, krásnou a veselou sestru. Jessie však pozná sestřinu zaujatost a snaží se, aby jí byla Morgiana nakloněna. Avšak Morgianu popuzuje její chování stále víc a více. Jessie sestru nechápe, a jelikož je mladá, užívá si svou krásu a svěžest.

Jednoho dne se v mysli Morgiany zrodil zákeřný, až ďábelský plán. Seznamuje se s neméně lstivou handlířkou, která jí obstará jed, po němž nezůstane v těle žádná stopa. Její závist najednou dorůstá chorobnosti.
Odjíždí tedy na svůj zámeček "Zelené luky", kdy těsně před odjezdem nalije Jessii jed do čerstvé ranní vody.

Zanedlouho se na zámečku objevuje žena - handlířka, která Morgianě prodala jed a žádá za tuto zásilku další částku peněz. Vyhrožuje jí, jestliže nedostane peníze, udá Morgianu jako vraha vlastní sestry. Morgiana tvrdí, že jed ještě nepoužila, je prý zakopán v lese. Obě tam tedy odcházejí, vrací se však jen jedna z žen - Morgiana vyděračku shodila do propasti.

Za pár dnů dostává telegram, že je její sestra nemocná, odjíždí se tedy na stav Jessie podívat. Jessie je bledá, cítí se malátně a Morgiana vidí, že je ještě krásnější. Touží, aby Jessie zemřela co nejdříve. Přesto ji ale pozve na svůj zámeček.

Dva dny před odjezdem dostala Jessie anonymní dopis a dočítá se v něm, že je otrávena svou sestrou. Poslala jí to žena z propasti, která se z ní díky své síle a duchapřítomnosti sama vyškrábala. Jessie se okamžitě vydává na cestu za Morgianou. Vše, co ji trápilo na sestřině chování vůči ní, jí řekla a zeptala se, proč tohle všechno udělala. Morgiana se chce zachránit, balí proto prádlo i šperky a Jessii zamyká do pokoje. Jako smyslů zbavená utíká Jessie před zlem z masa a krve do lesa. Vysílená a prokřehlá naráží na tuláka, jenž jí dává vodku na zahřátí. Jessie usíná. Ráno ji nacházejí přátelé. Jessie se zázračně uzdravuje, vodka zapůsobila jako protijed.

Morgiana si uvědomila svůj čin. Teprve teď pochopila, že se dá žít i bez krásy a že ve společnosti by byla stejně jako Jessie oblíbená jen třeba pro vlídné chování, pro vlídný úsměv a dobré srdce. Výčitky svědomí jí nedaly spát. Jednoho dne ji nalezli oběšenou ve svém pokoji. Nikdo ji nelitoval, jen Jessie pochopila.

Tak skončila závist vůči ní a Jessie se cítila, jako by odhodila těžký plášť.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Frankie12, 10.09.2018

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Jessie a Morgiana
-Nachové plachty
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
­­­­

Diskuse k výpisku
Alexandr Grin - Jessie a MorgianaMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­