ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.31
Hodnoceno: 13x Prosím, ohodnoť práci

Kolik tváří má lež?

  • poznámka k tématu: jedno ze zadání písemné práce z češtiny pro maturitu 2014 (podzim)
  • úvahový text o tom, zda je v některých případech lež ospravedlnitelná

Je psáno: "Nevydáš křivého svědectví proti bližnímu svému." Zajisté všichni víme, že jde o osmé přikázání. Kdybychom se snažili tuto intelektuálně poskládanou větu vyjádřit každodenní mluvou, nakonec by z ní vzešlo poměrně jednoduché: "Nebudeš lhát."
O negativní povaze této činnosti, totiž lhaní, je tedy zmínka již v tak prastarém literárním díle, jako je Starý zákon, což dokládá, že už před několika tisíci lety byly lži v rozporu s dobrými mravy. Vážně to je ale takhle jednoduché? Cožpak se věci skutečně dělí pouze na černé a bílé, dobré a zlé? Opravdu jsou lži pouze zavrženíhodný výron naší komunikace?

Zkusme se na chvíli vžít do modelové situace. Váš spolužák má otce tyrana. Po večerech pije, přes den pracuje v továrně. Péče o dítě nulová a city vůči synovi na bodu mrazu. Neplnění vyživovacích povinností došlo až tak daleko, že dítěti nenakoupil ani geometrické pomůcky, které nutně potřebovalo do školy. Paní učitelka ale o žádných takových výmluvách nechtěla ani slyšet, a tak chudáka vašeho kamaráda nechala po škole. Kdyby se tento fakt dozvěděl despotický otec, vyplatil by nebohého syna rákoskou.
Večer vám zazvoní telefon. Ze sluchátka se ozve naštvaný hlas pana otce, tázaje se, zda nevíte, proč jeho syn přišel tak pozdě. Odpovědět můžete prakticky cokoliv, ovšem právě pravdivá odpověď vašemu kamarádovi velmi ublíží. Není tedy lepší v této a v mnohých podobných situacích raději zalhat?

Ač nepřímo, zabýval se touto tématikou středověký myslitel Niccolò Machiavelli. V jednom ze svých děl (Vladař) mimo jiné praví, že účel světí prostředky. Tato myšlenka člověka opravňuje užít nemorálních a mravně závadných praktik, pokud by s jejich pomocí bylo dosaženo vyššího dobra. Není to dostatečný důkaz toho, že lhaní nemusí být vždy pouze negativní? Je morálnější připustit ublížení na zdraví, nebo se dopustit drobné lži? Zkrátka Niccolò se ve věcech etiky rozhodně vyznal...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: ,

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Kolik tváří má lež?







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)