ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

   
­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 1.80
Hodnoceno: 10x Prosím, ohodnoť práci

Mobilní telefony (2)

Mám za to, že ať jsme zrovna doma, jedeme v MHD nacpaní jako sardinky, procházíme se v parku nebo ať jsme kdekoliv jinde, všude je vidíme. Jen málokdo si umí představit bez něho fungovat a skoro každý ho vlastní. Doslova to vypadá, že tyto elektronické potvůrky ovládly svět. Řeč je samozřejmě a oblíbených, ale zároveň nenáviděných mobilních telefonech. Dalo by se zde použít známé přísloví sto lidí, sto chutí. Já bych tedy spíše použil čtyři generace, čtyři chutě, protože to jsou právě věkové generace, u kterých se názory na využití telefonů tolik liší. Já, tedy jako zástupce té mladší generace, jsem zastánce toho názoru, že telefon je skvělý v mnoha ohledech. Úvaha má však sloužit nejen ke chvále, ale i ke kritice, takže si zde odpovím na otázku: "Co nám mobilní telefony dávají a co nám berou?"

Myslím, že nejen pro mě, ale jistě i pro spoustu dalších je telefon věc-vychytávka, která dokáže nejen zabavit, ba i něco nového naučit, a to třeba formou "surfování po internetu", naučného videa nebo jenom formou obyčejné hry, která je v cizím jazyce a my se při jejím hraním vlastně učíme nová slovíčka v daném jazyce. Pro pracující část lidstva je však telefon také nedílnou součástí všedního života. Přestože rodiče často kárají svá dítka, že tráví moc času na svých oblíbených zařízeních, jsou to právě oni, kdo tráví na telefon ohromné množství svého času. Žijeme totiž v době digitální, a tak velká část pracovních schůzek probíhá formou videohovorů, všechna pošta se posílá internetem, bankovnictví je rovněž na síti. Prostě všechno se dnes točí okolo internetu a jeho používáním mobilními a dalšími chytrými zařízeními. Telefon dnes také téměř zcela nahradil fyzické papírové noviny, klasické menší fotoaparáty a hlavně pevnou linku. Před sto lety byste si totiž museli každé ráno zajít do trafiky pro noviny, volat pouze z domova nebo z práce s pevně přidělaným telefonem a mít peníze na fotoaparát. To měl v té době jen málokdo. Dnes si můžete pořídit za zlomek někdejší ceny fotoaparátu telefon, který vám poslouží ke všemu výše zmíněnému.

Ta všestrannost telefonu má však i svou stinnou stránku. Občas totiž trávíme až moc času nad prohlížením si vtipných videích o kočkách, mezitímco venku panuje léto a my si můžeme užívat volný čas s kamarády. Nadměrné používání telefonu je však škodlivé fyzickému i psychickému zdraví. Někdy až tak moc, že může vzniknout závislost. Kromě závislosti ale také může dojít i na deprese ze špatných výsledků při hraní her, často k tomu ovšem dochází při používání sociálních sítí, které jsou kategorií sama pro sebe a dala by se na ně napsat samostatná úvaha.

Podtrženo a sečteno, řekl bych, že mobilní telefony byly do určité doby nesporně kladným vynálezem lidstva, avšak po úpadku legendárních nerozbitných Nokií a nástupu nových, dotykových "smartphonů" začínají převažovat ty negativní stránky. Samotní výrobci těží z toho, že si dnes lidé nekupují nový telefon kvůli telefonování, focení nebo psaní SMS. Lidé si ho kupují právě kvůli jeho všestrannosti, aby se podívali na nový seriál nebo si odpočinuli u hraní strategické hry. Původní účel tedy stále více a více upadá.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: ,

­­­­

Diskuse ke slohové práci
Mobilní telefony (2)







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)