ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: ---
Hodnoceno: 0x Prosím, ohodnoť práci

Jan Neruda a jeho Povídky malostranské

Jan Neruda byl spisovatelem, básníkem a novinářem 1. poloviny 19. století, za jehož vrcholné dílo se považují Povídky malostranské. Svou dobou však nebyl přijat a byl pochopen až mladší generací.

Právě v Povídkách malostranských nám ukazuje život lidí z této části Prahy, ve které také vyrůstal. Využívá jejich mluvu a zaměřuje se na detailní popis míst ("A v den ten pohyboval se pozdě odpůldne nádherný pohřeb Oujezdem k bráně.") i charakteristiku postav ("Modré jeho oko bylo jaksi plno ostychu, jako oko kopnutého psa.").

Neruda se řadí mezi májovce, kteří se snažili zachytit skutečnost tak, jak ji v okolním světě viděli. Popisovali tedy i negativní rysy doby. Především chtěli čtenářům ukázat problematiku městského života a sociálních problémů.

V povídce Doktor Kazisvět je hlavní postavou Heribert, vystudovaný lékař, který nikdy nepraktikoval. Malostranští obyvatelé mladého lékaře mezi sebou vítali, jelikož byl synem již zesnulého doktora Heriberta, velmi oblíbeného a žádaného lékaře mezi zdejšími obyvateli. Tím nám Neruda ukazuje, že mladý Heribert byl přijat bez potíží, jelikož se jednalo o jakousi tradici - prostě byl synem zdejšího lékaře a nejednalo se o žádného nováčka. Což byla jediná cesta, jakou malostranští uznávali - neměli rádi nové věci, na které nebyli zvyklí. Heribert však se sousedy nenavazoval kontakt: "Stalo se, že některý dobrosrdečný soused malostranský si k němu přisedl a mluviti začal. Ale dr. Heribert vstal, sklapnul knihu a šel, neodvětiv ani slova."
Když malostranští po jedné příhodě opět začali stát o jeho společnost, s ním to stále nehnulo a postupem času tak upadl v zapomnění.

Závěrem tedy lze říci, že se Nerudovi opravdu podařilo vykreslit každodenní život malostranských obyvatel a ve svých povídkách reflektovat realitu i s negativními rysy.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: mohr55, 30.06.2020

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Jan Neruda a jeho Povídky malostranskéMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­